1

Subiect: buna

Buna ......am si eu nevoie de un sfat bun ...am un mascul de guppy care la varful coditii are ca un fir de sange care paraca ii tot papa cate un pic din codita .......nu stiu cu ce tratament sa ii fac ......sunt incepatoare .... ma aflu in Italia la munca si nu am cui sa ii cer sfaturii ......

Re: buna

se poate sa ne arati o poza cu problema pestelui tau? poate citesti si acest articol iti poate fi de ajutor http://www.acvariidevis.ro/articole/bolile-pestilor/

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: buna

multumec ..pt sfaturi ,poza am sa incerc sa fac numai sper sa reusec sa se vada ,ca e fff subtire e ca un fir de sange foarte  subtire...
O alta intrebare cum pot sa curat petrisul bine .......am fost la magazin si me-au dat ceva ...un aspirator dar care sa scot apa ...........tot nu se curata bine ....

Re: buna

Gyany A scris:

multumec ..pt sfaturi ,poza am sa incerc sa fac numai sper sa reusec sa se vada ,ca e fff subtire e ca un fir de sange foarte  subtire...
O alta intrebare cum pot sa curat petrisul bine .......am fost la magazin si me-au dat ceva ...un aspirator dar care sa scot apa ...........tot nu se curata bine ....

cam aceasta este cea mai eficienta varianta, iti recomand aspiratorul de la jbl

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: buna

Gyany ar fi mai bine sa dai cateva detalii despre acvariu, igiena, filtrare, plante, pesti etc. Si cateva poze ar fi bune.
   Stii ceva despre ciclare?

6

Re: buna

ciclarea nu am  facuto ca nu am stiu ......acvariu l-am primit cadou are 100 de litrii il am de 4-5 luni,are filtru,incalzitor de apa,oxigen ..........in el am3 e guppy adultii 10 pui de guppy,de aproape 3 lunii....crescutii de mine ,2 ozoni,2 baloni,doi sanitari si un carasel ........pante am ceva din plasti dar vreu sa incer sa pun plante naturale ..........numai ca vreu sa ma ducomentez un pic nu vreau sa fac prostii ca si cu ciclarea

Re: buna

In cazul asta ar fi bine sa citesti link-ul care ti l-am dat mai sus, sa stii despre ciclare, intretinere etc :fok

PS: Ce sunt "ozoni"?

8

Re: buna

scuze ...2 neoni......dar cum il citesc

Re: buna

Dai click pe cuvantul "ciclare", care l-am scris in postarea 5 smile

10

Re: buna

Am citi acum sunt .... mad nu stiu ce sa fac ............sa o eu de la capt cu ciclare ,,,,,ce fac cu pestisori ?...........nu vreu sa ii perd tin mult la ei mai ales la puii de guppy............tu ce sfat imi potii da .....?multumesc pt sfaturile de mai sus

Re: buna

Daca acvariul il ai de 3 luni cu pesti in el s-a ciclat si mama lui trebuie sa retii cateva idei mai principale 1: Nu schimbi apa mai mult de 50 % , ti-as recomanda schimburi saptamanale (25-30 l)cu apa lasata 2 zile in galeti sa mai iasa clorul din ea sau poti folosi solutii din comert care anuleaza clorul pe loc . 2:De cate ori umbli cu mana in acvariu trebuie sa fii bine spalata pe maini , tot ce pui in acvariu sa fie fiert inainte pentru ca altfel se transmit microbi care imbolnavesc pestii . Daca substratul prezinta o depunere maronie care se ia greu este de fapt alga de substrat principala cauza a aparitiei fiind o iluminare insuficienta a acvariului. Pana nu pui cateva poze cu pestele bolnav nu putem decat sa ne dam cu presupusul , parerea mea ar fi sa-l scoti cat mai repede din acvariul comunitar pentru a limita pagubele ( de aceea e bine sa existe si un acvariu spital de dimensiuni mai mici ), dar asta e deja alta discutie . Asteptam poze .

12

Re: buna

Chiar totul se fierbe? si un substrat cumparat de la magazinele de specialitate?

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

13 Editat de Gyany (2012-03-14 19:59)

Re: buna

aceesta e pestisor....dar in poza nu se vede mai nimic ............am schimbat apa acum 3 zile si firul de sange e din ce in ce mai subtire aproape ca nu se mai vede.....sper sa ii treaca...este in partea de jos a cozii unde ii lipseste un pic....

14

Re: buna

Multumesc pt sfat .............deci pot sta linistita nu trebue sa mai  fac ciclare...........eu cand fac schimbul de apa din 100 l cat are acvariul scot 20l......si pun o solutie (BIOCONDIZIONATORE-de la SERA)si inca o pastila(BACTOZYM)aste me-a recomandat de la magazinul de animale de aici a zis ca e pt a scoate clorul repede din apa si pt bacterii  .............ce spuneti sunt bune?

15 Editat de Ancistrus (2012-03-14 20:45)

Re: buna

MariusMinu A scris:

Daca acvariul il ai de 3 luni cu pesti in el s-a ciclat si mama lui

   Esti sigur de ceea ce spui? L-ai intrebat cum curata materialul filtrant? Sau macar ce material filtrant are? Hai sa nu-l zapacim pe @Gyany de cap, are un articol destul de bun de citit din care isi va da seama singur daca are un acvariu ciclat sau deciclat... asta cel putin in lipsa testelor.

Gyany A scris:

eu cand fac schimbul de apa din 100 l cat are acvariul scot 20l......si pun o solutie (BIOCONDIZIONATORE-de la SERA)si inca o pastila(BACTOZYM)aste me-a recomandat de la magazinul de animale de aici a zis ca e pt a scoate clorul repede din apa si pt bacterii  .............ce spuneti sunt bune?

   Apa ar trebui sa schimbi macar 30%, iar solutiile recomandate din magazin sunt bune daca le folosesti conform indicatiilor de pe eticheta.

Re: buna

Sunt bune solutiile alea doua atunci cand faci schimbul de apa  :fok

laur32 A scris:

Chiar totul se fierbe? si un substrat cumparat de la magazinele de specialitate?

daca substratul este in punga sigilat nu mai este cazul , eu m-am referit la substrat home made, decoruri ,lemne etc care au intrat in contact cu microbi chestii de genul asta nu la lucruri sigilate.

17

Re: buna

MariusMinu A scris:

Sunt bune solutiile alea doua atunci cand faci schimbul de apa

   Conditionerul da, dar ia sa vedem ce zice despre Bactozym:
"asigura si accelereaza degradarea amoniacului si nitritilor prin activarea bacteriilor nitrice"
   Deci daca nu stim macar ce inseamna conditioner (adica ala care "anuleaza clorul" lol), si il bagam in aceeasi oala cu starterele de bacterii, cel mai bine ar fi sa nu mai dam sfaturi wink

18 Editat de MariusMinu (2012-03-14 21:01)

Re: buna

Ancistrus A scris:
MariusMinu A scris:

Daca acvariul il ai de 3 luni cu pesti in el s-a ciclat si mama lui

   Esti sigur de ceea ce spui? L-ai intrebat cum curata materialul filtrant? Sau macar ce material filtrant are? Hai sa nu-l zapacim pe @Gyany de cap, are un articol destul de bun de citit din care isi va da seama singur daca are un acvariu ciclat sau deciclat... asta cel putin in lipsa testelor.

Pai acum o luna imi spuneai ca sunt acvaristi care folosesc clorul in cantitati mici pe post de algicid si acum te iei de niste apa ramasa in mediile filtrante , avand in vedere ca adauga bacterii dupa schjmbul de apa nu vad care este problema .
ps am spus ca sunt bune nu ca sunt din aceasi categorie , te rog sa fii mai atent cand citesti anumite lucruri si sa nu interpretezi dupa bunul plac .

19 Editat de Ancistrus (2012-03-14 21:06)

Re: buna

MariusMinu A scris:

Pai acum o luna imi spuneai ca sunt acvaristi care folosesc clorul in cantitati mici pe post de algicid si acum te iei de niste apa ramasa in mediile filtrante , avand in vedere ca adauga bacterii dupa schjmbul de apa nu vad care este problema .

   Eu ma refeream la un acvariu stabilizat, in care exista colonii de bacterii suficiente, unde clorul doar ciuguleste un pic din ele, nu intr-un acvariu nou sau deciclat... offf, mama ei de acvaristica lol

MariusMinu A scris:

am spus ca sunt bune nu ca sunt din aceasi categorie , te rog sa fii mai atent cand citesti anumite lucruri si sa nu interpretezi dupa bunul plac .

   Am citit destul de atent, parerea mea este ca exprimarea ta a fost una "la gramada" wink

Re: buna

Vad ca esti sigur ca acvariul este deciclat , pana la urma nici nu ne-a spus cum spala mediile filtrante , poate le spala cu apa pe care o scoate din acvariu la schimburile de apa , sau sta la curte si are apa in fantana , deci...