1

Subiect: proble ph

buna ziua  detin un acvariu 360 litri cu un oscar 3 papagali un arowana si 2 chitara.o sa pun si niste poze in viitorul apropriat.Problema este ca scade ph foarte repede in 3 zile scade de la 7 la 6.2 ce ma sfatuiti si pe mine sa rezolv problema

2

Re: proble ph

am un filtru extern jbl 901 si un filtru biologic intern cu pompa externa de 2000litri eihem si un uv de 18 w care merge in permanenta

Re: proble ph

Salut Johnny, bine ai venit!
   "Chitarele" alea banuiesc ca sunt Chitala, sau pesti cutit clown big_smile
   Mai da ceva detalii despre acvariu, de cat timp ai testul de pH? Bagi cumva CO2 in apa? Eventual pune si ceva poze.

Re: proble ph

Salut si bine ai venit ! Noi pe aici ne chinuim sa coboram ph-ul cu tot felul de inventii .Apa din Bucuresti ajunge la ph 6,2 doar daca exista mult co2 in apa , acesta poate proveni dintr-o sursa externa (bomba , butelie) sau ca rezultat al respiratie pestilor daca sunt prea multi sau prea mari . Asteptam detalii  :fok

5

Re: proble ph

sall scuze da este adevarat sunt chitala.am 2 teste de ph unul sera altul jbl cam de 2 luni am probleme astazi miam luat si test no2 care imi arata 0.05 spre 0.5
dar no3 dezastru 60 spre 80

6

Re: proble ph

nu folosesc co2 inca am un ph controler achizitionat dar am spart electrodul am dat comanda astept sa vina,miam luat si reductor valva antiretur si numarator bule .controlerul seramic  mai am sa iau o butelie.Testul ph este in garantie

7 Editat de Ancistrus (2012-03-14 20:51)

Re: proble ph

NO3 este asa mare din cauza schimburilor insuficiente de apa, iar daca NO2 este 0.5 se pare ca vorbim si de un acvariu deciclat.
   Fa acum un schimb de 40% apa, cu apa tratata cu conditioner, sa nu ai probleme cu chimicalele din apa de retea, si nu in ultimul rand oxigeneaza bine apa :fok

8

Re: proble ph

am 2 pietre eheim si unvibrator sera 550 sa mai pun ceva in plus

9

Re: proble ph

am schimbat apa cum mai sfatuit si am marit ventilatia mai fac 2 teste sa vad ce iese