1

Subiect: Help- reproducere gurami urgent

Apelez la cei care au reprodus deja gurami. Am 2 gurami albastrii, cam 12cm, au cam 1 an si jumatate. Nu am avut un acvariu special pana acum sa-i lasa sa se inmulteasca. si acum mai clar:
Aseara am bagat femela intr-un bazin~30l, coloana de apa 20cm. In dimineatza asta am bagat masculul, iar la aceasta ora vad la suprafata apei ceva bule(dupa cum scrie la carte). Intrebarea este cand scot femela, deoarece nu am fost ziua acasa ca sa pot urmarii daca a "stors-o":). Momentan, aparent pestii stau pe fundul acvariului, parca s-au decolorat, stau linistiti iar din cand in cand au miscari bruste. Deci, momentul in care scot femela? Mi-e frica cand o scot sa nu stric cuibul, daca va aparea, astept ceva sfaturi pentru abordare.
O seara placuta tuturor

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

Re: Help- reproducere gurami urgent

Pestii, in special masculul, ar trebui sa fie activi!
Ridica temperatura la 29 de grade (unii merg pana la 30-32 grade)! Dupa ce masculul face cuibul, in cateva zile, daca este apta, ar trebui sa depuna! Dupa depunere, cand masculul nu mai manifesta decat interesul de a o bate si alunga, o scoti! Bafta!

3

Re: Help- reproducere gurami urgent

Ok merci, momentan apa era la 26gr, o sa cresc.
o alta intrebare, coloana de apa este destul de mare 20cm?daca nu mai pot adauga apa?
in acvariu este nevoie de o piatra de aerare sau se descurca fara?
Merci mult pentru ajutor! daca ies, puii vor ajunge la donatii:d

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

Re: Help- reproducere gurami urgent

15-20 cm este ok colana de apa!
Teoretic se spune ca este nevoie de un sir subtire de bule de aer! Practic nu este necesar pana ies puii!
Dupa ce puii au iesit, cam 1-2 bule/sec sunt suficiente! Pana pe la o luna puii nu au capacitatea sa respire aer atmosferic pt ca nu au sistemul labirintic dezvoltat! dupa 4 saptamani ne spui si iti mai spunem ce sa faci....! smile Bafta!

5

Re: Help- reproducere gurami urgent

Merci de sfaturi!
Acum sper ca temperatura sa-l energizeze pe "gigi":d
Revin cu noutati!

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

6

Re: Help- reproducere gurami urgent

acum 2 zile au depus cam  200 de icre:d Am scos femela si am lasat masculul. Pe acesta cand trebuie sa-l scot??? icrele au inceput deja sa eclozeze, sunt numai "titirezi", iar el cand trece prin zona ii cam imprastie. Sau asta este ideea? La acvariu las lampa aprinsa sau ii las fara lumina? de mancare cand incep sa le dau? merci mult!

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

7

Re: Help- reproducere gurami urgent

felicitari esti bunic! lol

Re: Help- reproducere gurami urgent

Lasa-l paa innoata puii in card! Cam 3 zile! Apoi scoatel! Bafta!