1

Subiect: Tratament hexamina

Buna ziua,

as avea nevoie de un sfat va rog:

Intr-unul dintre acvarii am gazduit la un moment dat cativa pesti pe care ii luasem de la cineva printre care un discus care s-a doveit a fi bolnav de flagelate(hexamina). L-am mutat intr-un acvariu de carantina, i-am facut tratament cu metronidazol si a fost ok, si-a revenit complet.
Intre timp in acvariul initial am schimbat categoria de pesti si dupa vreo luna am avut un kribensis care s-a imbolnavit si a si murit de aceesi boala - hexamina.
Acum dupa circa inca o luna am constatat astazi ca inca un kribensis prezinta simptome similare - se izoleaza intr-un colt, respira greu, nu se mai hraneste si are fecale lungi de culoare alb-transparent.
Se poate face tratament intregului acvariu? in rest alte probleme nu am avut, parametrii apei ii mentin si verfic regulat, schimburi de apa si curatat filtre la fel singura problema ar fii cu acest microb.

Astept sugestiile dumneavoastra.
Multumesc

Re: Tratament hexamina

Hexamita spironucleus sau HITH (hole in the head disease) in general afecteaza ciclidele americane, printre care si discusul, dar mai nou s-a descoperit ca acest flagelat afecteaza si carasii aurii.
   Boala asta este de fapt un parazit flagelat cu care pestii traiesc toata viata, adica parazitul nu dispare, deci prin tratament doar ii controlezi evolutia. Cu cat un peste este mai slabit (supraaglomerare, calitatea proasta a apei etc) va fi afectat de acest parazit. Tratamentul trebuie facut in acvariul comun pentru a trata si pestii afectati, dar care nu dau semne vizibile pe moment.
   Imbunatatirea calitatii apei, hranei, sau evitarea supraaglomerarii, cu alte cuvinte conditii bune in acvariu, vor stopa evolutia acestui flagelat, pestii avand o imunitate buna reusesc sa lupte singuri impotriva lui.

3

Re: Tratament hexamina

Multumesc frumos Ancistrus ptr raspuns - deci sa inteleg ca fiind ciclide africane nu ar fii vorba de hexamina?..insa simptomele sunt aceleasi - mai ales fecalele albe si lungi..

4 Editat de Ancistrus (2012-03-16 20:05)

Re: Tratament hexamina

Fiind ciclide de apa moale se pare ca au fost afectati si ei, daca si caraseii au probleme cu parazitul asta...

PS: Hexamita nu Hexamina.

5

Re: Tratament hexamina

Oh! Scuze am prins prost denumirea se pare:) imi permit sa te mai intreb ceva-ca recomandare cel mai portivit tratament care ar fii? Tot metro? Sau altceva? Multumesc

Re: Tratament hexamina

Metronidazol o pastila pe zi la 20 litri apa, cu schimb de 40-50% inaintea introducerii medicamentului. Ar trebui ridicata si temperatura cu 3-4°C. Tratamentul se face pana incep pestii sa manance bine, minim 7 zile.