1

Subiect: Un nou hobby

Buna seara, numele meu este Gabi sunt din Constanta si vreau sa  inpart cu voi noua mea pasiune  care a inceput cam acum vreo 6 luni cu un prieten care avea un acvariu mic de plastic de maxim 4 litri cu doi pestisori sanitari  care au ramas in grija mea cat stapanul plecase din Romania. Avant un prieten care lucra in domeniul termopanelor l-ar rugan  sa imi fac un acvariu din sticla. Bun zis si facut numai ca pritenul meu inimos imi facuse un acvariu de 100 de litri brut pentru doi pestisori smile. Si asa am inceput sa imi dotez  acvariu cu tot ce se cuvine. Ca pestisori am 4 xiffo( 3 femele si un mascul), 3 corydoras( 2 femele si un mascul), 5 guppy masculi, 3 neoni (2 femele si un mascul),si un pleco femela. Plantute nu am multe am niste moss , cateva fire de Cabomba si Egeria. Ca si sursa de lumina am improvizat un capac cu 2 doua neoane 1x18w (Philips Daylight 18 W) si 1x18w(Sera Glow cu fascicol de lumina rosu). Ca si filtru folosesc un filtru intern 
Evo (aqua zonic) cu capacitatea de filtrare de 1300l/h numai ca este tot asa improvizat sa traga apa dintr un recipient extren( teava de scurgere care este plina de medii filtrante). A si sa nu uitam smile Bomba co2 . O seara placuta in continuare si nu in ultimu rand " Ape limpezi".
Ps: astept idei si parare pro si contra va multumesc .

Constanta

Re: Un nou hobby

Salut si bine ai venit ! Frumosi foc masculii de guppy sa-ti traiasca ! Cand va veni caldura si se va evapora mai multa apa nu se va face condens in drosere ?
de ce le-ai pus acolo ? :omfg

3 Editat de renegade1dani (2012-03-17 01:34)

Re: Un nou hobby

Bine ai venit. E bine ca e curat, fara plastice... dar eu asi monta pompa in canistra, si asi ascunde furtunele din spate cu un fundal unicolor (albastru-negru) sau cu plante....Ape limpezi

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

Re: Un nou hobby

Bine ai venit Gabi!
   Bine ca ai venit Gabi lol

Re: Un nou hobby

Salut si bine ai venit :sok

6

Re: Un nou hobby

Buna dimineata, wow ce repede ati raspuns am ramas uimit, cu droserele ce pot face?  Unde as putea sa le ascund? Pentru "renegade1dani" am avut pompa in acea canistra dar nu avea destula putere sasa recilcule apa. neavand fonduri( saracie) am incercat si asa si merge f bine ... imi place foarte mult bricolajul smile.

Constanta

7

Re: Un nou hobby

bine ai venit si uite cateva recomandari ...
1.mai cumpara un mascul xifo cel din acvariu e voalat (avand genopodul lung nu prea isi face treaba ) eu recomand xifo simpson
2. ti-ar trebui si 2-3 fem de guppy linie red
3. scapa de pleco ...creste f mare poti lua 2 ancistrusi

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

8

Re: Un nou hobby

Zis si facut  azi am luat un Xiffo mascul, am sa ma apuc de bricolaj si v-oi muta droserele pe spatele capacului si am mai achizitionat  doi gurami .Stiu sunt multe specii de peste dar ma gandeam sa scap de guppy. Cu toate ca imi este drag de ei ca sunt primii mei pestisori  care s-au nascut in acavriul meu smile.  Ce imi puteti recomanda ca si fertilizant pentru acele plante Cabomba si Egeria.
Am femelele corydoras "gestante" cum se procedeaza ca au mai fost pana acum .. au traiti puiuti 3-4 zle si dupaia au murit  (dupa ce au iesit din oua) , dezamagit rau eram , disparea unu dupa altul. Numai bine "ape limpezi".

Constanta

Re: Un nou hobby

Acolo ma gandeam si eu sa-ti spun sa pui droserele dar nu stiam daca este loc suficient intre capacul acvariului si perete .Plantele au nevoie de co2 , lumina de calitate fertilizanti micro si macro . Ai putea sa mergi pe pps-pro (macro)si trace mix(micro) .Nu stiu mare lucru despre puii de corydoras.

10

Re: Un nou hobby

Eu zic ca momentan sa te gandesti la calitatea si nu cantitatea luminii, si dupa ce vei achizitiona plante mai pretentioase sa te gandesti la fertilizanti, CO2 etc :fok

Re: Un nou hobby

Salut si bine ai venit! Arata bine pentru inceput acvariul si am o singura intrebare: ce e cu bomba aia co2? Pentru ce ai pus-o? Daca e pentru alea 5 fire de cabomba nu iti bate capul, si cum a zis si colegul ancistrus mai sus, cand vei planta si alte plante putin mai pretentioase, atunci ar trebui sa te gandesti la fertilizanti si alte cele. Pana atunci, cabomba creste si intr-o galeata daca o pui la soare, nu merita sa consumi curentul si fertilizantii pe ea.
Cory ai putea sa le cresti numarul pana la 6, iar legat de pui, s-ar putea sa fie mancati de ceilalti pesti sau sa nu corespunda parametrii apei si sa moara. Daca ne oferi mai multe date, poti primi un raspuns mai complet.

12

Re: Un nou hobby

Bine ai venit!
E un inceput promitator. Ai niste pesti foarte frumosi!
Ca modificari doar sa pui un background albastru sau negru si sa muti droserul ca nu e bine sa stea in umezeala, dar asta ti-au spus deja si colegii.
Si bineinteles ar mai merge niste plante. Incearca Valisneria pe fundal si Anubias pe buturuga. Sunt plante care au cerinte minime.

13

Re: Un nou hobby

Va multumesc mult  pentru sfaturi  am sa pun si un filmulet cu  acvariul respectiv.  Salutare de la  mare !

Constanta

14

Re: Un nou hobby

Bine ai venit Gabi!
Urmeaza sfaturile colegilor mai experimentati care vad ca nu au intarziat sa apara si totul o sa iasa mult mai bine.