Subiect: Se poate repara droserul electronic?

Am o problema cu droserele chinezarii pe care le-am gasit la vanzare , respectiv t5 de 39w le cam da de cap cu toate ca pe ele scrie ca rezista la 40w .Unele au rezistat o ora , altele un an . Exista evident varianta droserelor de firma dar sunt cam piperate la pret .Pe mine m-ar fi interesat sa stiu daca a mai reparat cineva acest fel de droser . Tranzistorii sunt arsi "da scurt"atunci cand am folosit aparatul de masura .Am folosit un cooler care sa-i raceasca ba chiar am pus si un radiator de aliminiu tot ca sa nu se arda dar degeaba .Pe tranzistor scrie c6 13003 am cautat detalii pe internet dar nu am inteles mare lucru.Acum daca este cineva care are cunostinte mai bune in electronica il rog sa ma lamureasca in aceasta privinta.  ^:)^  Deocamdata plec sa mai cumpar inca o chinezarie .Sfaturi de genul :cat dai atat te tine le cunosc deja  lol ,astept pareri legate de repararea droserului :fok

Re: Se poate repara droserul electronic?

Acest gen de droser este de evitat la neoane peste 30 w cu toate ca pe el scrie 40w . T5-ul de 39w la ars in 10 minute  :stupid , dar am vazut partea plina a paharului , i-am pastrat carapacea ca este mai mare si permite o mai buna circulatie a aerului , am schimbat placa cu piese de la celalat droser in felul asta am obtinut un hibrid care a rezistat un an .Astept pareri . Daca totusi foloseste cineva drosere mai ieftine care sa tina 40w adaugati foto , multumesc .

3

Re: Se poate repara droserul electronic?

Degeaba pui radiatoare la un tranztor cu tensiunea de strapundere mica. Tot va pocni. Ca regula de baza, incerca sa folosesti drosere de putere dubla. Cred ca e evident de ce smile

Tranzistorul e un semiconductor, trebuie masurat in tensiune. In functie de scopul lui ori blocheaza curentul cand o tensiune e aplicata pe baza lui ori invers.

Iti trebuie un aparat de masura pentru semiconductori.

4

Re: Se poate repara droserul electronic?

danielt A scris:

Degeaba pui radiatoare la un tranztor cu tensiunea de strapundere mica. Tot va pocni. Ca regula de baza, incerca sa folosesti drosere de putere dubla. Cred ca e evident de ce smile

Tranzistorul e un semiconductor, trebuie masurat in tensiune. In functie de scopul lui ori blocheaza curentul cand o tensiune e aplicata pe baza lui ori invers.

Iti trebuie un aparat de masura pentru semiconductori.

Daca erau de firma meritau .

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: Se poate repara droserul electronic?

Eu  folosesc aparatul asta de masura , il dau pe dioda si masor cu tranzistorul pe placa fara sa fie sub tensiune ca daca are un scurt il arata imediat . O sa caut detalii pe gogu desi cred ca sunt slabe sperante sa aflu ceva concret .Pana una alta am schimbat ansa de la pistolul de lipit in caz ca apare ceva . Multumesc pentru raspunsuri .

6

Re: Se poate repara droserul electronic?

Pe dioda nu e bine. Am explicat de ce. Daca il masori pe placa o sa masori prin cablaj. Cred ca o sa-ti arate conductivitate indiferent de cum masori smile

Chestia aia de la aparat din stanga e pentru tranzistori. Ai pentru NPN si PNP. Cauta sa afli ce fel de tranzistori sunt aia, pui niste sarme prelungitoare, setezi comutatorul de la aparat pe hFE si masori.

Mai mult nu stiu nici eu cam ce ar trebui sa vezi acolo dar fara lista de parametri ai tranzistorului n-ai cum sa afli daca e corect ce-ti arata aparatul smile

Trebuie sa stii ce tensiune de excitatie are, ce tensiune de strapungere. Aparatul asta e posibil sa nu-l poata masura daca e un tranzistor pentru tensiuni/frecvente mari. Basca mai sunt unii care lucreaza la o anumita temperatura iar la rece nu-ti dau nimic smile

Re: Se poate repara droserul electronic?

Binenteles ca se poate repara droserul daca ai habar de electronica dar iti recomand sa inlocuiesti acei tranzistori. Tranzistorul in cauza are denumirea oficiala (a producatorului) MJE 13003, este de tip NPN, cu o putere de 1,25W, un curent de pana la 1,5A iar tensiunea colector-baza ajunge pana la 700V si pe colector-emitor, caderea de tensiune este de 400V. Tranzistorii tai sunt de fapt inlocuitori, deci e clar ca nu rezista la cat scrie pe droser si se ard mult mai repede. Daca vrei sa-i inlocuiesti cauta-i pe cei originali si nu vei mai avea probleme. Tranzistorul c6 13003 nu ajunge nici la 1W, iar curentul suportat nu depaseste 650mA

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Se poate repara droserul electronic?

O sa caut acei tranzistori , am ceva experienta cu schimbatul tranzistorilor ca am doua statii la care le mai ard finalii si prefinalii din cand in cand  :stupid .Multumesc pentru raspunsuri  ^:)^

Re: Se poate repara droserul electronic?

Se poate inchide. Multumesc !