1 Editat de tzonedude (2012-03-23 23:51)

Subiect: Evolutia mea ca acvarist junior

Buna ziua.
m-am gandit ca daca tot achizitionez plante de pe acest forum si ma imbogatesc cu sfaturi de cate ori am nevoie(foarte prompti by the way), ca ar fi corect sa renunt la timiditate si sa prezint in cateva fotografi si cuvinte evolutia mea ca tanar acvarist din 21 octombrie 2011 pana in momentul de fata. Specific ca am inceput sa indragesc aceasta activitate datorita prietenului meu care a insistat timp de 2-3 ani sa ne cumparam acvariu, si uite asa a inceput microbul big_smile

Primul nostru acvariu de 54l, un kit aqua star achizitionat de la Hornbach. Majoritatea pozelor au data asa ca faceti voi calculul. Recunosc anticipat ca nu ne-am putut abtine si am achizitionat 2 melci pomacea cam devreme insa ne deprima acvariul gol. Asa macar aveam ocupatie, urmaream melcii in acvariu. Plus ca am auzit ca ajuta la ciclare.

Am inceput cu 6 molly care au facut si pui, i-am si donat, si pe ei si puii intre timp, 5 cory albino, un ancistrus si 4 neoni rosi.
inca nu aveam notiuni foarte multe in legatura cu acvaristica(se cam incomodau unii pe altii din lipsa de spatiu)
la pestii de mai sus s-au alaturat pentru putin timp o familie de betta(clasici, 2 femele si un mascul) care au fost mutati separat impreuna cu melcii intr-un al doilea acvariu de 12l impreuna cu cei doi melci, si gupy(care au fost donati deoarece moly le cam manca codita)

2 Editat de tzonedude (2012-03-23 23:52)

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

Dupa ce am donat Molly si gupi, ne-am "aruncat" direct la Ramirezi.
Update locatari in acvariul de 54 plus betta(care locuiesc separat).
5 cory albino
1 ancistrus
4 neoni rosii
2 ramirezi
1 kuli loach

+3 betta(1 mascul+2 femele)

05.02.2012- data la care sunt realizate pozele

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

inceput acvariu 12l

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

Intre timp am hotarat ca este minuscul acvariul de 54 si am crescut volumul la un alt kit Aqua pro80 126l.
Am facut prostia sa cumpar plante submerse de la Hornback care ulterior am inteles ca sunt mai mult de ghiveci asa ca am renuntat imediat la ele, iar anubiasul din substrat a ajuns acolo unde trebuie, pe buturuga(toti 3).

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

salut si beine ai venit!nu ai gandit deloc rau sincer.se vede ca ai imaginatie si pentru inceput a iesit chiar foarte bine din pucntul meu de vedre !felicitari.un fundal negru crezi ca ar ajuta?decat cel albastru? :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

nici ideea din primul acvariu,cu buturuga pusa ca si o grota nu era rea deloc.imi placea cum arata!felicitari oricum

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

In continuare nu mai am momentan poze insa pot spune ca in sfarsit am reusit sa-i fac un upgrade important acvariului de lumina ieri, deoarece nu stiam de ce nu merg plantele in acvariul nou iar in cel vechi(56l) da. Tot cu ajutorul acestui forum am inteles ca acvariile acestea sunt construite prost in comparatie cu lumina asa ca am schimbat neoanele din kit(2xSylvania t8 765) cu Sylvania Grolux T8 - 18W (spate) +  T8 Osram Biolux 965 iar acum astept imbunatatiri(sper).
Revin cu update-uri si poze next time.

Nu va sfiiti sa oferiti sfaturi si sugestii intrucat sunt foarte bine venite. Le astept cu cea mai mare placere.
Suport si critici (care banuiesc ca vor fi multe cu siguranta).

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

Frumoasa evolutie!
   Eu as sparge nuca aia de cocos si as pune doar cioburi aruncate la intamplare, asa arata ca o casca de motociclist big_smile

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

dan.matei26 A scris:

salut si beine ai venit!nu ai gandit deloc rau sincer.se vede ca ai imaginatie si pentru inceput a iesit chiar foarte bine din pucntul meu de vedre !felicitari.un fundal negru crezi ca ar ajuta?decat cel albastru? :apl

mai nou se vede mai inchis si cu o usoara tenta de indigo, ceea ce arata mult mai bine, si asta din cauza luminii pe frecventa predominanta rosie Sylvania Grolux si am inmultit si plantele iar acesta se mai vede doar umpicut big_smile.

10 Editat de tzonedude (2012-03-23 16:32)

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

Ancistrus A scris:

Frumoasa evolutie!
   Eu as sparge nuca aia de cocos si as pune doar cioburi aruncate la intamplare, asa arata ca o casca de motociclist big_smile

am uitat sa spun ca nuca de cocos a fost scoasa, imfashurata cu moss si bagata in noul acvariu(nr2) de 12l care are numai RCS. O sa revin si cu poze zilele astea big_smile  si inca doua nuci au intrat la betta unde se ascund femelele de mascul big_smile

11

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

dan.matei26 A scris:

nici ideea din primul acvariu,cu buturuga pusa ca si o grota nu era rea deloc.imi placea cum arata!felicitari oricum

m-am gandit ca arata mai mult ca o epava asa big_smile. plus ca nu ia din spatiul de inot al celor 14 neoni (4 rosii si 10 clasici). plus ca sub ea se creaza niste spatii perfecte de ascuns pentru morocanosul si singuraticul meu ancistrus si timidul de  kuli loach smile

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

da e ok si asa ,bineinteles!era vb doar de gust.fain oricum

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

13

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

salut, nu mai pune incalzitorul orizontal,daca te uiti scrie pe el,ramai fara el.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

14

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

ALFYY A scris:

salut, nu mai pune incalzitorul orizontal,daca te uiti scrie pe el,ramai fara el.

i-am schimbat intre timp pozitia. Nu imi placea ca nu il puteam ascunde sad

15

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

Cam asa arata acum ca si aranjament. Poze cu noua lumina voi pune dupa ce voi avea certitudine ca este benefica(se dezvolta plantele big_smile).

16

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

Arata foarte bine si mai mult e curat si ingrijit.Mai multa lumina va fi un dezavantaj,in cazul in care  nu vei avea si o linie de fertilizare pe masura.Cabomba prefera lumina rece spre foarte rece,ca mai toate plantele cu frunze filamentoase.

17

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

Salut si bine ai venit,arata bine acvariul  :sok

Re: Evolutia mea ca acvarist junior

Bine ai venit ! Astept sa vad evolutia cu lumina pe care o ai acum .