1

Subiect: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Salutare si bine v-am gasit!!Ma bucur ca am reusit sa vin si eu in marea famile a impatimitilor.De vreo 4 luni, sunt posesorul unui acvariu de 126L brut,eheim aquapro 80,care este dotat cu:
-filtru intern eheim 130
-iluminare (in capac):2x865 osram t8 18w, 1xosram fluora t8 18w
-substrat:JBL Florapol 200-700g,amestecat cu nisip alb,nu foarte fin-Hornbach 5kg(asezat doar in jumatatea din spate,cu plante)pietris granulatie 1-3 mm,plus 5L de Manado care acopera totul.
-pesti:5 hemigrammus bleheri,5 neoni rosii,1 cory panda,1 mascul betta
-plante:anubias nana,staurogyne,egeria densa,rotala rotundifolia,hygrophila difformis si angustifolia,plus o ludwigia(nu stiu de care),plus o planta pe care chiar nu pot sa o recunosc(echinodorus cred).Necunoscutele sper sa le gasesc impreuna cu voi, cand voi pune si niste poze,in curand,sper.Deocamdata nu am nici cea mai mica VGA in casa neutral  !!Ca si completare,acvariul nu mai sta pe suportul lui original,din plastic,l-am asezat pe un pad cumparat din hornbach.Am facut asa deoarece suportul sustinea doar laturile acvariului,fundul statea practic,in aer.

intotdeauna "binili invinge"!!

2 Editat de Ancistrus (2012-03-23 16:10)

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Bine ai venit Iulian!
   Corydoras sunt pesti de grup, daca vei mai achizitiona inca 6-7 indivizi din aceeasi specie se vor simti mai in largul lor :fok
   Acvariile de firma cu fundul incastrat sunt gandite sa se sprijine doar pe geamurile laterale mari + mici, si nu pe geamul de fund, dar se pare ca tu nu ai incredere in ze germans si preferi varianta ta big_smile

PS: Era sa uit, poze... baga poze big_smile

3

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Promit sa vin cat mai curand cu poze,chiar am o problema la capitolul asta.
Stiu,Ancistrus,stiu ca micul panda al meu e personajul principal din "un veac de singuratate" dar e singurul care a rezistat aproape 1 an si ceva (pe vremea aia aveam un acvariu mai mic).Eu am mai cumparat cory panda intre timp dar dupa maxim o saptamana mureau(aveau ca o gelatina in zona ochilor si a branhiilor).

intotdeauna "binili invinge"!!

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

ulyses A scris:

Eu am mai cumparat cory panda intre timp dar dupa maxim o saptamana mureau(aveau ca o gelatina in zona ochilor si a branhiilor).

   In cazul asta poate ca ar fi mai bine sa citesti cate ceva despre ciclare.
   Ai putea chiar sa dai cateva detalii legate de igiena acvariului, cata apa schimbi si la cat timp, cum cureti materialul filtrant etc :fok

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Salutari si bine ai venit!

6

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Despre ciclare,crede-ma,chiar am citit,singurul cory panda care traieste a fost cumparat din hornbach,ceilalti(3) care s-au dus au fost luati din coralis!Tinand cont ca au fost singurii pesti care au avut probleme,cred ca altcineva a fost de vina.Schimbul de apa il fac saptamanal,scot 20L din cei aproximativ 90L net si pun apa de la retea,tinuta 24de ore in bidoane de 10l fara capac.Filtrul il spal o data pe luna in apa pe care o scot din acvariu,din cele 3 cartuse ale filtrului( 2 mari si unul mic),il spal intotdeauna pe cel mic pentru ca se colmateaza mai mult si din celelalte doua mari,spal doar unul,alternativ. De mancare le dau o singura data pe zi,seara,foarte putin.

intotdeauna "binili invinge"!!

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Salut si bine ai venit! Incearca sa ii cumperi o familie singuraticului tot din hornbach, poate ai noroc big_smile. Baga si niste poze sa mai putem carcoti putin  big_smile . Ape limpezi!

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Bine ai venit ! :fok

9

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Am revenit cu mult asteptatele poze.Nici mie nu imi place cum se vede,am incercat diferite setari,se pare ca asta e maximul pe care l-am putut scoate cu un aparat de imprumut.Deci,astept sfaturile voastre,criticile si daca e cazul,o lauda mica,poate doua big_smile !!Acum,planta despre care spuneam in descrierea de la inceput ca nu stiu cum se numeste,este aia din coltul stanga-fata al acvariului,sunt sigur ca voi stiti ce e,una banala,cred,dar na,am mamaliga incepatorului in parbrizul acvariului ^:)^

intotdeauna "binili invinge"!!

10 Editat de Ancistrus (2012-03-25 22:43)

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Eu zic ca ai inceput bine :fok
   Planta de care zici este Cryptocoryne becketii... cred big_smile.
   Ce se intampla de ai biofilmul ala la suprafata? Spui ca hranesti pestii foarte putin si totusi ai biofilm serios.

11

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Am observat aparitia biofilmului,din cate am citit,nu ar fi o problema foarte mare.Dispare singur sau trebuie sa intevin eu in vreun fel? Singurele schimbari aparute in ultimul timp sunt betele de bambus si aditia de easy carbo,2 ml pe zi.Ce-i drept tratarea betelor lor a durat cam putin:in prima zi le-am fiert in apa cu sare cateva ore,le-am tinut apoi in apa curata si scimbata de cateva ori,inca 2 zile si apoi le-am pus in acvariu.

intotdeauna "binili invinge"!!

12

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Salutare si bine ai venit!!

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

13

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Acvariul meu s-a imbogatit cu inca 5 neoni rosii...si cu ajutorul colegei aryna si cu niste plante:nucus,egeria,bacopa si microsorum pteropus! VA URMA!! :smoke

intotdeauna "binili invinge"!!

14

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Zic sa mai pun niste poze...! Greu,nenica,greu :melc  (:|  De saptamana viitoare incep sa adaug micro si macro,bomba de co2 +plus easy carbo, si mai adaug un neon 18 w.lumina o sa fie 2x865+2x830  T8 18w,sa vedem ce iese.Ori dau cu bata in balta,ori dau cu ea in  :acv   smile)

intotdeauna "binili invinge"!!

15

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Bravo, promite! wink

16

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Dupa cum spuneam,am inceput sa bag micro si macro,pentru inceput jumatate din doza recomandata,bomba e in functiune,singura problema ramane lumina.Acum am 2x865 +1xfluora toate de 18w si am posibilitatea sa mai adaug un 18w. Cum sa fie,cum sa fie??? 2x865 +2 fluora sau 3x865 +1 fluora???

intotdeauna "binili invinge"!!

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Mie personal nu-mi plac neoanele fluora. Daca vrei sa invinga "binili" mergi pe o combinatie mai consacrata : 865 cu 830.

18

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Salut parerea mea:
2x865
1x827 sau 830
1xflora

19

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Salutare, si bine ai venit.
Fain acvariul din spatele tau, cel din poza avatar. :apl

Lumea este asa cum o facem noi

20

Re: Paralelipipedul meu MP 80 126L

Salut. Arata bine acvariul :apl . Baft cu el in continuare!

><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
¯`·.¸.  . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´