Subiect: Acvariul meu

Salut, numele meu este Sorin, sunt incepator si as as cam avea nevoie de ajutor
Daca stie cineva ce peste este acesta si daca m-ar putea ajuta cu mai multe detalii despre ingrijirea lui

Re: Acvariul meu

Salut Sorin, se pare ca este un Apistogramma cacatuoides, nu sunt recomandati acvaristilor incepatori, mai multe despre ei citeste aici

3 Editat de 5piridusu (2012-03-24 03:45)

Re: Acvariul meu

multumesc mult
Este primul meu acvariu, dar pentru ca mi-a placut mult aceasta specie am tinut sa fie la mine in acvariu, nestiind ca sunt dificil de crescut, vanzatorul mi-a zis ca nu este pretentios.
pentru moment am un acvariu de 140 de litri 100*40*50
am pus si cateva plante
filtrul pe care il avea in dotare si i-am mai luat si un vibrator
Locuitori:
-2 moli
-10 neoni
-6 guppy
si aceasta pereche de pesti
+ sanitari
maine o sa pun si poze pentru niste pareri, desi sunt greu de crescut as dori sa pastrez si aceasta pereche de pesti

Re: Acvariul meu

Salut si bine ai venit  :sok

5

Re: Acvariul meu

salut si bine ai venit

5piridusu A scris:

pentru moment am un acvariu de 140 de litri 100*40*50

de fapt bazinu are 200l,dar poate ti tu apa in el 140l :sok
bafta

Re: Acvariul meu

Salutare si bine ai venit ! Interesanta perechea de pesti , iti doresc sa te bucuri cat mai mult timp de ei .

Re: Acvariul meu

Scuzele mele.. cel de la care am cumparat acvariul mi-a zis ca are 150 iar acelea au fost masuratorile reale facute de mine aseara, si acum dupa ce am facut si eu calculele imi da si mie 200l ceea ce cred ca este si mai bine.
Dupa cum am promis am revenit cu poze

Re: Acvariul meu

Cred ca pietrele alea ar trebui scoase din bazin ca par a fi calcaroase , iar fundalul trebuie schimbat cu unul negru sau cel putin sa fie cu un decor acvatic ceva .

Re: Acvariul meu

multumesc de sfat

10

Re: Acvariul meu

Este problema serioasa cu acvariul, este foarte zgariat geamul, si sunt zgarieturi zdravene... e o bomba cu ceas!

11

Re: Acvariul meu

am zis ca pentru inceput este destul de ok, pot afecta zgarieturile sanatatea acvariului?

Re: Acvariul meu

Nu e vorba de sanatate ci mai degraba de siguranta pentru ca sunt destul de adanci acele zgarieturi .Acum sper sa nu se intample nimic , oricum nu il umple chiar pana sus cu apa .

13 Editat de Gupanu (2012-03-25 00:40)

Re: Acvariul meu

Bine ai venit...intradevar ii foarte zgariat... sanatatea acvariului cu siguranta nu ii afectata ..dar sar putea la cel mai mic contact cu un obiect dur sa cedeze...sa speram ca nu o sa se ajunga niciodata acolo  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

14

Re: Acvariul meu

vreau si eu o parere ca nu stiu ce se intampla, mai sus am vorbit de perechea aceea de apistogramma coco sau agaszzi u stiu exact ce e, ieri am mai introdus o femela in acvariu si masculul a inceput sa se comporte ciudat: se "infoaie" in inotatoare si are o miscare laterala spre femela cea noua.
Daca are cineva vreo parere.... o sa revin si cu un filmuletz daca am sa reusesc sa ii surprind.
precizez ca femela pe care am avut-o de la inceput cu el a inceput sa se ingalbeneasca iar acea dunga orizontala e din ce in ce mai neagra

15

Re: Acvariul meu

Ar fi bine sa pui o poza cu "femela", dar in general asta este jocul lor de imperechere wink

16

Re: Acvariul meu

am sa stau la pânda cand ies pe afara ca de cand le-am pus niste nuci de cocos facute pesteri femelele stau cam ascunse

17

Re: Acvariul meu

Gata... am reusit sa filmez ceva.... acum astept parerile: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iUs8wI1gga0&feature=youtu.be[/youtube]

O alta treaba, acum vreo 3 zile am cumparat 3 molly baloon de la petsop,mi-am luat tzeapa ca i-am zis lu ala sa imi dea un mascul si 2 femele, el mi-a dat 3 femela, asta observand cand am ajuns acasa, aseara a inceput sa nasca una din ele (seara) a facut vreo 10 pui vii iar restul pareau a fi icre vedezvoltate inca(avortoni) cred, erau niste oua galbene. Tind sa cred ca din cauza stresului le la schimbarea acvariului.
Si acum sa ma si laud , ca tot am fost la pescuit ieri:

18

Re: Acvariul meu

cam asa aratau "icrele cred"

19

Re: Acvariul meu

5piridusu A scris:

acum vreo 3 zile am cumparat 3 molly baloon de la petsop,mi-am luat tzeapa ca i-am zis lu ala sa imi dea un mascul si 2 femele, el mi-a dat 3 femela, asta observand cand am ajuns acasa, aseara a inceput sa nasca una din ele (seara) a facut vreo 10 pui vii iar restul pareau a fi icre vedezvoltate inca(avortoni) cred, erau niste oua galbene. Tind sa cred ca din cauza stresului le la schimbarea acvariului.

   Ce temperatura avea apa unde ai bagat femelele de molly?

5piridusu A scris:

Si acum sa ma si laud , ca tot am fost la pescuit ieri:

   Unde ai pescuit tu Salmo gairdneri record, in Romania? big_smile

PS: Cand mai pui filmulete de pe YouTube, selecteaza link-ul si apasa pe butonul YouTube de deasupra, acum l-am modifcat eu wink

20

Re: Acvariul meu

Apa are 26 de grade mereu..... eu tind sa cred ca e o nastere prematura din cauza mutarilor
pestele e pescuit in italia.... aici incerc sa traiesc daca se poate numi asa
Nu mi-ai zis ce e cu pestii din film