Subiect: primul meu acvariu

De cateva zile am si eu un acvariu. Mititel (30 litri). O prietena nu a stiut de "prietenia" dintre un betta si doua betta (:)). De ieri am si alti pestisori in el, in afara de masculul betta. Am "pescuit" doua black molly, deocamdata doar 3 zebre (roz-portocalii nu stiu ce culoare sunt exact) si 2 sanitari (Hoplosternum thoracatum). Ca plante am (cred smile) Alternanthera , Anubias si ceva de genul Vallisneria Spiralis. Toti par fericiti deocamdata smile. Se plimba prin tot acvariul. Zebrele se fugaresc.... smile.
O sa incerc sa pun si eu o fotografie mica-mica cu micutul meu acvariu smile.

Anca

2

Re: primul meu acvariu

bine ai venit printre noi...asteptam poze:cool:

3

Re: primul meu acvariu

vrem poze tongue

Multi vad, putini cunosc !

4

Re: primul meu acvariu

Bine ai venit!
In 30 l ai cam multi pesti, zebrele sunt mult prea agitate pentru un acvariu asa mic iar molly fac prea mult mizerie in scurt timp. smile

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

Re: primul meu acvariu

Multumesc pentru urari (si sfaturi) smile

Azi de dimineata am observat o zebruta (cea mai mica) cam "fara codita". Cea mare (zebra) am vazut cam cum se apropia "parca prea mult" de ea. Le-am despartit deocamdata sad. Stiti ce le-ar fi putut deranja asa dintr-odata? (Aseara erau ok, intregi toate 3 smile ). Le e fomica? Le e frig? Le e cald? E apa prea..... "cumva"...? (Si eu care eram "bucuroasa" ca toti se intelegeau bine smile )

Merci,

Diseara sper sa pun si eu poze smile

Anca

Re: primul meu acvariu

O mica-mica fotografie smile

Re: primul meu acvariu

Si inca una mica-mica smile

Re: primul meu acvariu

Aseara cand am ajuns acasa le-am dat drumul zebrelor de "la sechestru" si par sa se inteleaga bine acum...:/ Nu mai inteleg nimic....:/:):):)

Stiu ca nu arata prea bine acvariul meu.... dar deocamdata asa il am...

Un sfat doua sunt intotdeauna bien venite smile

Merci,

Anca

9

Re: primul meu acvariu

cu ce ai facut poza
claritatea este cam proasta lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: primul meu acvariu

foarte frumos...mai ales ca ai acvariu de cateva zile...felicitari:cool:

11

Re: primul meu acvariu

pentru inceput e bine...........mai ai multe de invatat!:D

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

Re: primul meu acvariu

cu un telefon mobil big_smile

Aparatul meu foto e pe film big_smile

Merci de incurajari wink:)

13

Re: primul meu acvariu

din ce apuc sa vad din poze arata bine pentru inceput wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: primul meu acvariu

anca_toader A scris:

cu un telefon mobil big_smile

Aparatul meu foto e pe film big_smile

Merci de incurajari wink:)

din cate stiu eu si aparatele pe film pot sa faca poze dar nu asa bine cum le fac aparatele photo (la aparatele photo acelasi lucru dar invers;)

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: primul meu acvariu

Nu mai inteleg nimic...
Aseara cand am ajuns acasa Betta avea codita un pic "zdreluita". M-am uitat la ei vreo ora sa vad ce se intampla, daca se "pupa' careva, ceva... NIMIC! Toti cuminti fericiti. Zebrele se "fugaresc" normal. Toti par prieteni... De ce sa se fi "sifonat" codita lui Betta? Nu mai inteleg nimic!

Aparatul meu foto pe film face niste poze "minunate"... dar rebuie developat filmul big_smile

Merci,
Anca

16

Re: primul meu acvariu

nu stiu ce sa-ti zic.......e posibil ca molly, ele ciugulesc tot ce gasesc. Urmareste -le !

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

Re: primul meu acvariu

O sa le urmaresc, acum ca vine si week-end-ul...
Sa vedem ce-mi rezerva si week-end-ul smile

Merci

18

Re: primul meu acvariu

ar trebui urmariti pesti si dupa stingerea becului ....la intuneric se pot intampla multe ....:))

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: primul meu acvariu

Cred ca molly sunt cele "neastamparate". Am vazut ca se cam "feresc" ceilalti pesti de ele...  Nu bag mana in foc... dar sa ma prajesc putin... poate smile. Semne noi nu au mai aparut... si sper sa nu mai apara.... smile

20

Re: primul meu acvariu

intradevar black moly sunt uneori putin mai neastamparati, si cand zic neastamparati ma refer la baietei, bine este sa ai iei pe toti de mici ca sa se invete unul cu celalalt, in rest frumos-dragut si pe viitor mai mare smile

Multi vad, putini cunosc !