21

Re: 5x36w 840

Nu-ti face probleme cu lumenii aia. Ideea e sa adaugi treptat T5-urile, adica sa cresti in timp luminozitatea. Plantele se adapteaza la lumina, dar nu asa, peste noapte.

22

Re: 5x36w 840

Pot folosi filtre de lumina di daca da de unde le iau si de care sa fie

23

Re: 5x36w 840

Au mama eu am dat direct de la 80w la 180w

24 Editat de dorin_st (2012-03-29 22:40)

Re: 5x36w 840

Nu stiu cu filtrele, nu mi-am pus niciodata problema. In general problemele in acvarii nu apar de la schimbari, ci de la socul brusc provocat de schimbarea respectiva.

25

Re: 5x36w 840

Ok atata timp cat spui ca sunt ok ce am este bine. O sa ma inyeresez ce se poate face cu filtre de lumina daca sunt bune in acvaristica

26

Re: 5x36w 840

Urmareste cum evolueaza acvariul. Ai grija la alge, care din cate stiu eu(cel putin cele de la acvariile marine) absorb mai usor spectrul rosu.

27

Re: 5x36w 840

Dorin nu zice el rau ceea ce zice! smile

Acum, luminile sunt doar o bucatica din ce iti trebuie ca sa ai plante pretentioase.
Mai ai nevoie de micro/macroelemente, etc.

Oricum, doar prin incercari repetate si modificari mici poti gasi combinatia buna.

Asta daca vrei plante pretentioase. Dar nu m-ass complica. Oricum, discusii se simt mai bine cu putina lumina, cu plante de suprafata, cu zone de penumbra.

28

Re: 5x36w 840

Mie imi plac de mor biotopurile cu discusi, dar cred ca acvariul e cam mic. Si mai stiu o chestie, ca parca vrei sa pui in evidenta culorile pestilor. Lucrul asta il faci si din hrana sa stii. Nu stiu de ce vrei sa vopsesti sau sa pui filtre la neoa e, cand poti doar sa scoti unul din ele daca ai lumina prea multa.

29

Re: 5x36w 840

Azi am facut comanda da 3x 865. Ar merge sa pun 2x840+3x865 sau sa iau 5x865

30

Re: 5x36w 840

Eu zic sa pastrezi 2 x 840 pentru aportul de rosu. Repet, adauga treptat lumina, o sa realizezi singur care e lumina suficienta pt ce ai tu nevoie acolo.

31

Re: 5x36w 840

840 e o lumina cam ciudata...chiar si combinata tot vei avea in zonele lor de influenta ,o culoare neplacuta,iar datorita acuratetii luminii 865ului se vor evidentia aceste neplaceri estetice,sa zicem. Astfel 865,pot spune ca are destul "rosu" pentru necesarul plantelor,dar si mult albastru...la discusi se vor evidentia culorile albastru turqoise mai mult decat rosul.Cantitatea mare de albastru din spectrul 865ului lipsa UVstopului din cadrul acestor tuburi ,bune dealtfel dar fara a fi dedicate acvaristicii,combinat cu incarcatura biologica mare din acvariul cu discusi te va tine in priza tare datorita riscului permanent de explozie a algelor.

32

Re: 5x36w 840

@sacuraba,

Efortul tau este laudabil si de apreciat. Cu siguranta vei avea rezultate bune cu proiectul tau.
Si domn' Dorin mai stie una alta si le zice bine...!

Eu ti-as da totusi o sugestie daca vrei sa mergi pe acvariu plantat. Schimba bazinul. Fa unul cu o profunzie mai mare si o adancime mai mica. Asa o sa poti sa faci un aranjament mai fain, ai mai multe posibilitati si totul e mai usor.

Poti vinde bazinul actual, iti cumperi geam si ti-l lipesc eu fara probleme.
E pacat sa nu ai rezultatele asteptate, nu din cauza efortului ci din cauza formei acvariului.

33

Re: 5x36w 840

Ciprian eu iti multumesc din suflet ca vrei sa ma ajuti dar eu stau intr-o garsoniera de 42m credema.ca acvariul meu este deja prea lat pentru casa mea si prea mare si asa am avut discutii in casa deoarece am trecut de la un acvariu de 160l la unu mai mare. In legatura cu lipitu si pe asta lam facut singur si slava domnului ca nu curge capacul este facut tot de mine comform dimensiunilor locului care a ramas liber. Mi-as dori si eu unu mult mai mare dar nu este momentul acum. Am prieteni care au acvarii mult mai mari si mor de ciyda dar ei au spatiu eu nu. Daca este sa fac cv trebuie sa gasesc o soluti cu asta.

34

Re: 5x36w 840

Nu am stiut ca nu iti permite spatiul.
Fa ceva fara plante pretentioase, cea de suprafata,o pereche de scalari sau de discusi (merge)...
Sa vezi ce fain poate fi. Si fara mult stres!