1

Subiect: Primul meu acvariu

buna ziua,

Ma numesc Marius si sunt incepator in ceea ce inseamna acvaristica. Initial am zis ca e foarte usor sa cresti pestisori in acvariu, ii cumperi, le dai sa manance si le schimbi apa. M-am convins ca nu e asa simplu.

La ora actuala am urmatoarele:

Dotari :
- 54l
- neon 18w
- filtru eheim 2008
- incalzitor eheim 3602 50w
- 1 strat fertilizator + strat quartz 0.1 - 0.3 + strat pietris 2-5mm
- plante elodea
- castel pt joaca
- pompita aer suplimentar

Pesti:
Carassius Aratus x 1
Platy - Xiphophorus x 3
Hypostomus Plecostomus x 2
Zebra Danio x 3
Betta Splendens x 1
Xiphophorus variatus x 3

Initial am avut 2 carasei dar din pacate unul l-am luat bolnav si a murit chiar daca l-am scos din acvariu sa il tratez.

Cum mereu avem de invatat, la recomandarile colegilor de pe forum am scos Betta din acvariu pt ca ciupea ceilalti pestisori, in special codita carasului.
Acum betta e intr-un bol micut, bol achizitonat la recomandarile celor de la petshop. Imi pare rau pt el ca sta singur dar e prea agresiv sa il tin cu ceilati.

Sunt foarte incantat de pestisorii mei, chiar daca nu este foarte usor sa ii cresc am o satisfactie foarte mare cand ii vad ca se joaca prin acvariu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Cseko9x0m5Q[/youtube]

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

Re: Primul meu acvariu

Salut si bine ai venit :sok
          In primul rand scoate acel castel de acolo,nu este deloc natural,scimba pietrisul cu unul natur(2-3mm),pune alt bakround de preferabil intr-o singura culoare:negru,alb,albastru etc.bafta :sok

3

Re: Primul meu acvariu

Salut, bine ai venit;
Inainte sa primesti ceva aprecieri vei primi sfaturi (nu le interpreta ca si critici)
Ai prea mult aer, chiar si prin miscarea apei care o face filtrul pestii au destul O2, Daca vrei sa pastrezi si castelul si pompa de aer, pune-i un robinet pe furtun si da-l mai incet(aerul).
Si eu am inceput cu astfel de lucruri artificiale la care am renuntat ulterior (poti sa verifici inceputul meu si sfaturile care mi-au fost acordate).
Succes in continuare

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Primul meu acvariu

salutari! ne pare bine sa vedem inca un pasionat de acvaristica!

5

Re: Primul meu acvariu

salut

stai linistit ca nu ma supar, orice sfat e binevenit. reglaj pt debitul de aer am, dar l-am dat putin mai tare sa se vada si in filmulet.

sunt constient ca la un moment dat voi renunta la lucruri artificiale, dar momentan sunt la inceput si pana invat mai multe consider ca e mai usor.

multumesc de sfaturi.

PS: imi puteti spune ce fel de caras este pestisorul din film?

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

6

Re: Primul meu acvariu

Bine ai venit!! Hmm.. pe langa observatile colegilor cu care sunt de acord..ar mai fi si problema incopatibilitati pestilor....carasalelul nu are ce cauta..cu xifo si ce mai ai tu acolo...este un peste de apa mai rece...si necesita un volum mare de apa...  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

7

Re: Primul meu acvariu

Bun venit! Se pare ca deja ai primit primul set de sfaturi si ar fi bine si util sa ti cont de ele,astfel in scurt timp poate ne vei arata un inceput frumos sau macar ok .Ideal sa intrebi aici colegii inainte de a face sau a achizitiona ceva nou...Succes!

Re: Primul meu acvariu

Salut si bine ai venit! Desi castelul ala e pentru joaca, sa tii cont ca pestii tai nu stiu ca e un castel si o buturuga sau o nuca de cocos sau orice alt loc prin care pot sa intre si sa se ascunda va face aceeasi treaba. Pompa de aer consuma curent degeaba, pune filtrul sa bata la suprafata sa valureasca apa si face aceeasi treaba.
PS: Nu inteleg treaba cu "mi-e greu sa ii cresc" big_smile. Sunt pesti easy, daca respecti niste reguli minime nu ar trebui sa fie greu deloc. Nu ezita sa intrebi inainte sa cumperi, cum zicea si narcis, e mult mai bine decat sa intrebi dupa ce ai cumparat "si acum ce fac?". Mult succes!

9

Re: Primul meu acvariu

Multumesc pt sfaturi. Am zis ca nu e chiar simplu cum pare. E ca la orice lucru nou, nu stii ce sa faci, dar cu multa documentatie si cu ajutorul vostru eu zic ca o sa fie bine.

Pesti momentan nu o sa mai pun, oricum am inteles ca sunt cam multi in acvariul actual. Ma gandesc la un nou aranjament, dar mai astept pana la salariu sa schimb putin decorul.

Sa inteleg ca tin pompa de aer degeaba? Am pus o piatra pt aer mai lunga sa faca o perdea in spate si am vazut ca mai intra pestii in suflu acela si se joaca. Daca voi recomandati o opresc.

Ce plante ar mai fi recomandate?

Multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

10

Re: Primul meu acvariu

Salut si bine ai venit pe la noi,daca imi permiti am sa iti fac doua observatii ,pietrisul este prea mare ca si granulatie si toata mancarea neconsumata de pesti va intra printre pietre si nu o vei putea scoate prin aspirare,se va altera si iti va strica apa si de aici sa te tii cu problemele yikes ,iti recomand pietris 0,5-2mm de culoare cat mai naturala si plante cat mai multe care l-e gasesti si la colegii de pe forum la preturi modice,succes in continuare  :sok

Sa fii OM ii lucru mare!!!

11 Editat de Ancistrus (2012-03-31 13:17)

Re: Primul meu acvariu

Bine ai venit Marius!
   Nu ai spus nimic de calitatea apei si igiena acvariului. Daca nu stii cum se poate intretine un acvariu citeste articolul asta.

PS: Despre decorurile fantasy ma abtin de la comentarii big_smile

Re: Primul meu acvariu

Nu e nici chiar asa greu cum pare big_smile, trebuie doar sa respectii niste principii si totul merge ca uns. Schimburile de apa sunt sfinte, testarea apei din cand in cand, aspirarea substratului la suprafata pentru ca daca te duci in profunzime aspiri substratul fertilizant si bacteriile utile care si-au facut acolo colonii (cu pietrisul ala, ti s-a mai spus mai sus, vei avea probleme), speli o data la cateva luni materialul filtrant cu apa din acvariu nu de la robinet, nu suprapopulezi acvariul pentru ca multi pesti = multa mizerie = apa de proasta calitate = alge, plante distruse, boli, pesti morti si, nu in ultimul rand, daca vrei planet frumoase trebuie sa le dai fertilizanti pentru inceput "ca la carte" si lumina. Pe parcurs ai sa iti faci propria reteta "magica", dar pana atunci citeste prospectele.

Re: Primul meu acvariu

Bine ai venit tizule ! :noroc  Vad ca ti-au dau colegii destule informatii utile .
Succes !

14

Re: Primul meu acvariu

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Marius!
   Nu ai spus nimic de calitatea apei si igiena acvariului. Daca nu stii cum se poate intretine un acvariu citeste articolul asta.

PS: Despre decorurile fantasy ma abtin de la comentarii big_smile


Apa o schimb in proportie de 30% cam la 5-7 zile in functie de timp. In momentul in care o schimb folosesc o pompa de schimbat apa cu care misc usor stratul de pietris. La schimbare adaug aqua safe, easy balance. Am folosit si easy life dar am zis ca sa nu fie o problema daca le amestec, asa cum mi-ai zis si tu pe pm, nu stiu cum reactioneaza. Buretelul din acvariu il agit putin in apa care a fost in acvariu pana cade mizeria de pe el. Nu il spal foarte tare pt ca am inteles ca distrug bacteriile benefice.

Spuneti-mi si mie va rog, am vazut niste nuci de cocos cu un fel de burete pe ele, ceva gen catifea verde. Pot sa pun si eu asa ceva? Mai am nevoie de alte accesorii pt plante?

Multumesc.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

15

Re: Primul meu acvariu

Acele nuci de cocos asa pe nevazute cred ca erau acoperite cu moss (muschi de apa ,sant de mai multe feluri:jawa moss ,christmas moos etc),sigur ca poti sa pu-i aceste nuci de cocos si buturugi din lemn natural(lemn de mopan sau lemn de mangrova) in acvariu  pot inlocui figurinele din plastic,dand acvariului un aspect mult mai natural :sok

Sa fii OM ii lucru mare!!!

16

Re: Primul meu acvariu

Usor..usor renunt la castel. Astazi am schimbat 30% din apa si m-am gandit ca daca tot ii deranjez sa le pun si o nuca de cocos.

Sa imi ziceti va rog daca am facut bine. Am golit-o, am fiert-o pana nu se mai murdarea apa, am tinut-o vreo 5 min in apa cu albastru de metil si am mai fiert-o odata.

Acum pestii sunt cam speriati, stau toti in capatul celalalt si se uita la nuca. Banuiesc ca asa fac pana se acomodeaza.

De asemenea am facut lui Piedone (caraselul)si o baie cu sare si albastru de metil timp de 30min pt finrot. Am pus 1lingurita de sare si 1 picatura de albastru de metil la 1 litru de apa. E ok?

Cand  l-am pus la loc in acvariu parca era mort de foame, chiar daca le-am dat mancare inainte, cauta peste tot mancare.

Astept pareri referitor la cele facute astazi.

Cu respect,

Marius

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

17

Re: Primul meu acvariu

am uitat sa pun poza... :stupid

imi spuneti si mie va rog ca fel de carrasius auratus este Piedone???

multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

18

Re: Primul meu acvariu

Este un goldfish foarte panicat de nuca ta, care parca striga dupa el lol

19

Re: Primul meu acvariu

Sa ii vezi pe ceilalti....stau in capatul celalat al acvariului....Piedone e cel curajos... lol

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

20

Re: Primul meu acvariu

Pai sincer tu poti sa dormi noaptea linistit stiind ca ai nuca aia in acvariu? Si ca te bantuie prin casa? Ai speriat pestii, sa-ti fie rusine lol