1 Editat de codru501 (2012-04-04 15:30)

Subiect: Acvariul meu de 63 de litri

Salut,

Urmaresc acest forum de ceva timp, si astazi am decis sa ma alatur si eu printre voi.
Sunt din Bucuresti, am un acvariu AquaPro MP 60 Eheim - 63 litri, cumparat la pachet din Hornbach pe la sfarsitul lui ianuarie.
Am 2 filtre interne Eheim Aquaball 2208 (i-am mai adaugat eu unul fata de cel venit la pachet)
Incalzitor
Termometru
Substrat JBL Aquabasis
Pietris 2-4 mm granulatie
cateva pietre
Ca pesti am 9 neoni, 1 Molly, 4 adulti de Guppy si vreo 10-15 pui, 1 Endler, 1 pui de Xipho
Deocamdata nu am nicio planta, dar sunt in curs de achizitionare.

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Bine ai venit!
   Daca ai posibilitatea pune si 2-3 poze cu acvariul, eventual cateva detalii legate de schimburi de apa, igiena etc.
   In caz ca esti acvarist incepator citeste articolul asta.
   Succes cu acvariul!

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Salut si bine ai venit  :sok

4 Editat de codru501 (2012-04-04 16:06)

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Multumesc Ancistrus si Pop Remus.
Voi adauga poze dupa ce voi face rost si de ceva plante. O sa ma intalnesc astazi cu visiniu pentru a lua de la el.
Schimburile de apa le fac o data pe saptamana, cam 25-30% cu apa lasata la declorinat 24-48 de ore. Daca e cazul adaug niste Easy Balance si AquaSafe.
Ca hrana le dau GranoMix Mini de la JBL (cam 2 clickuri dimineata si seara) si mai am si TetraMin si TetraMin baby.
Cand sunt plecat pentru mai multe zile le dau pastile Weekend Feeding.
Legat de igiena incerc sa adun si resturi de prin pietris cand schimb apa, mai curat sticla cu magnet de curatare.
Clatesc buretii de la filtru pe rand cam la 3 saptamani fiecare in apa pe care o scot din acvariu.

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Salut si bine ai venit! Ca tehnica de intretinere faci totul bine dar nu am inteles urmatoarea parte:

codru501 A scris:

Daca e cazul adaug niste Easy Balance si AquaSafe.

Cum iti dai seama ca e sau nu cazul? big_smile

6 Editat de codru501 (2012-04-04 17:52)

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Eh, m-am exprimat eu aiurea. Pana acum am pus, mai putin la ultimul schimb de apa. Intentia mea ar fi sa nu mai bag de acum.
Mai urmaresc si eu topicurile despre calitatea apei din bucuresti.

Am luat plantele de la visiniu. Multumesc pe aceasta cale, ca mi-a dat mai multe decat contineau cele 2 pachete scoase la vanzare.
Acum am o intrebare. Am o priza programabila pe care o am setata sa tina lumina aprinsa (am neonul cu care a venit acvariul, de 15W) de la 8 la 11 si de la 19 la 22. E ok asa programul, sau trebuie sa il schimb?

Plantele sunt urmatoarele:
- 3 valisneria
- 9 limnophila sessiliflora
- 3 hygrophila angustifolia
- 4 ceratophyllum demersum
- 1 hygrophila difformis
- 1 hygrophila polysperma rosanervig
- 3 hygrophila polysperma green
- 5 echinodorus tenellus

Multumesc.

7

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Bine ai venit!

"Problema" iluminatului este una foarte controversata in continuare... Sunt persoane pro si contra pauzei la pranz. Eu una m-am decis sa nu fac pauza la pranz pentru ca intr-un lac natural, nu vine nimeni sa stinga lumina la pranz (sa ascunda soarele  smile ).
Atunci am setat sa se aprinda in asa fel incat sa-mi convina mie. De la 11 dimineata la 8 seara. Plantelor mele le place asa, iar fishes s-au obisnuit. Ei nu trebuie sa aiba neaparat o lumina puternica sa se poata hrani. Trebuie sa te asiguri doar ca sunt 100% treji, iar asta implica sa-ti cunosti foarte bine fauna.

Uneori in acvaristica trebuie ca si noi sa ne aducem aportul personal, fiindca din pacate, nu chiar toate lucrurile sunt scrise in carti. Va trebui sa-ti pui amprenta personala si atunci satisfactia este de asemenea extraordinar de mare.

Un factor important de luat in calcul pentru setarea perioadei de iluminat este si amplasarea acvariului. Daca este intr-o camera foarte luminoasa, eu as merge pe un program mai scurt de iluminare, daca este intr-o incapere umbroasa, un program care sa satisfaca necesitatile plantelor. Asta va trebui sa studiezi tu si sa ajungi in timp sa vezi ce si cum merge mai bine.

Bine-nteles ca vor mai sosi si alti colegi cu idei...  smile

Mult succes!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Bine ai venit #codru501  :noroc

Ofera sfaturi nu jigniri!

9 Editat de codru501 (2012-04-04 22:09)

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Multumesc Lucia si Adrian88.
Imi cer scuze pentru calitatea pozei, e facuta cu telefonul, dar cam asa arata acvariul in acest moment.
Pe viitor o sa fac poze mai clare cu vreun aparat foto.

Pietrele cred ca sunt calcaroase, dar nu-mi sariti in cap, promit ca o sa le schimb cu vreo buturuga ceva.
Deocamdata nu s-a intamplat nimic rau cu ele. Am mai avut un acvariu de vreo 20 de litri (pe care l-am vandut intre timp) de prin noiembrie si le-am primit odata cu acvariul.
De atunci nu s-a intamplat nimic.

10 Editat de adrian88 (2012-04-04 22:11)

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Scoate una in ele si toarna otet pe ea, daca e calcaroasa va sfarai, poti observa si auzi.  :fok

Daca sunt calcaroase nu ai de ce sa le mai lasi

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Bine ai venit ! Lumina este prea putina ca sa-ti mai faci griji daca este bun programul . Incearca sa mai pui un neon , ideal ar fi un t5 de 24w .Vad ca ai 2 filtre in 60 l , eu am avut unul singur in 112 l  lol . acvariul tau este la inceput dar arata destul de bine  :fok

12

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Bine ai venit!!   :sok
Parerea mea..ii ca sunt prea multe 2 filtre pt acvariul asta...si in plus ocupa spatiu si nici estetic nu da foarte bine  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

13

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Bine ai venit Codru!
Sunt de aceeasi parere cu colegul Gupanu (prea mult doua filtre).
Pietrele din acvariul tau, cu siguranta sunt calcaroase.Scoate-le din acvariu daca tii la sanatatea pestilor tai. Ape limpezi! :sok

14

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Bine ai venit!
Nu arata chiar rau ptr un acvarist la inceput....
Sa ai sanatate in acvariu!

My advice is free and worth every penny.

15

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Am scos pietrele si unul dintre filtre. In locul pietrelor, in stanga voi pune un mopan ceva.
Cat despre lumina, stiu ca trebuie sa mai adaug un neon, o sa vorbesc cu cineva sa imi faca, pentru ca vreau sa iasa si estetic si sa nu fie nici probleme de siguranta.
Cam asa arata acum.

16

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Arata bine  :sok

17

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Salut, Codrin... e ok pentru inceput. Permit sa fac insa si 2 observatii (nu se poate altfel, nu ? smile  ):
- incearca sa grupezi plantele astfel incat sa formezi tufe compacte (am vazut ca ai imprastiat sessiliflora prin tot acvariul)
- daca ai posibilitatea, incearca sa schimbi fundalul (un autocolant negru sau albastru va face minuni in ceea ce priveste aspectul acvariului, scotand in evidenta pestii si plantele).

18

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Salut George,

Am pus si eu plantele dupa cum m-a taiat capul, neavand experienta. Cat despre sessiliflora pusesem asa in dreptul fiecarui filtru (initial aveam doua). Cum unul l-am scos, nu am mai modificat si aranjamentul plantelor.
Cat despre fundal, nu cred ca il voi schimba prea curand, pentru ca mi-e destul de greu si incomod sa ajung la el ca sa fac o treaba calumea. Plus ca ar trebui sa fie acvariul gol ca sa fac ceva sa-mi placa.
Cred ca mai urgenta e problema cu adaugatul unui neon.

19

Re: Acvariul meu de 63 de litri

E adevarat ca va trebui sa suplimentezi luminarea, la fel cum va trebui sa te gandesti si la aditia de fertilizanti, eventual CO2.
Observatiile mele se refereau insa doar la stadiul actual al acvariului.   wink

Re: Acvariul meu de 63 de litri

Ai facut cateva modificari benefice pentru acvariu , daca vrei sa lasi valul facut de filtru mai mic va fi si mai bine  :fok valul trebuie sa fie foarte fin pentru ca altfel pierzi si bruma de co2 care este produs de pesti .Daca mai pui un neon trebuie sa adaugi si co2, micro , macro pentru ca altfel vei primi alge in vizita  sad