1

Subiect: plante malawi

stiu ca in lacul malawi predomina pietrele si nisipul,dar sunt si zone in care exista si plante.
o planta de care stiu sigur este vallisneria.

intrebarea este ce specie de vallisneria creste in aceast lac si daca mai traiesc si alte plante?

2

Re: plante malawi

nu se baga nimeni?

3 Editat de sTTTk (2012-04-05 11:24)

Re: plante malawi

Octavian, cam singura planta pe care o vei gasi spre comercializare la noi si se gaseste si in malawi este valisneria; daca totusi vrei sa mai faci mici compromisuri poti pune anubias si feriga java wink

L.E. : sfatul meu este sa nu bagi plante la africani, mie personal nu imi place cum se vad bazinele cu africani si plante; ca sa nu mai zic ca in momentul in care vor da de gust-ul lor, vor arata ca dupa bombardament  lol

Multi vad, putini cunosc !

Re: plante malawi

Uite un filmulet cu Oliver Knott in care prezinta 2 plante (mai rare) ce merg in acvariile cu africani, plante ce nu se gasesc in mediul lor natural, dar care cresc bine in acvariile de apa dura - Cryptocoryne aponogetifolia si Cryptocoryne usteriana (Filipine):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aj0jpxiTtJM[/youtube]

5 Editat de sacuraba (2012-04-05 11:27)

Re: plante malawi

Daca vrei sa pui plante la africani este cam greu inafara de anubias nu prea ai ce. Valisneria gigantea este cea mai groasa si rezistenta la tavaleala deoarece creste repede. Poti incerca dar garantat cand vor creste le vor rupe nu neaparat sa le manance. Mai au si boala sa mai sape asa ca se limiteaza iar plantarea in nisip........... Sau daca vrei plante ia de plastic  smile

6

Re: plante malawi

sacuraba A scris:

........... Sau daca vrei plante ia de plastic  smile

Absolut NU  mad
Va arata ca un mare kitsch !

Multi vad, putini cunosc !

7

Re: plante malawi

multumesc de raspunsuri.nu vreau plante care merg la africani ci vreau plante care se gasesc in malawi,deci fara anubias(care mai bine bag plastice(chh...) decat anubias,intr-un bazin de africani) sau ce mai prezinta nea'Oliver.
deci o bag niste valisneria tunsa cam 20 cm sa aiba,cateva smocuri.

si ca sa realizez cat mai bn biotopul ma intereseaza ce specie de vallisneria creste in lac.stiam ceva de spiralata dar nu stiu exact daca spiralata sau cu frunza spiralata.ma ajuta si pe mine cine stie mai bine,pls... :sok 

deocamdata pestisorii sunt micuti si nu cred ca se apuca de rontait,oricum improvizam pe parcurs

Re: plante malawi

Ca planta de malawi se spune ca ar fi doar Vallisneria spiralis.
   Se pare ca mai exista si Vallisneria aethiopica, varianta de Tanganyika a plantei, care se intalneste destul de rar (poza).

PS: In poza arata groaznic lol

9

Re: plante malawi

adica te referi la asta,da?
http://www.tropica.com/en/plants/plantd … x?pid=055A

10

Re: plante malawi

te referi la cea cu frunze drepte si cu tulpina florii spiralata?

11

Re: plante malawi

In poza pusa de mine este aceeasi planta, dar aflata in mai multe faze de degradare smile Iar ce mi-ai aratat tu este o varietate de Vallisneria spiralis respectiv "Tiger". Ce vrei sa aflii? Daca Vallisneria spiralis este spiralata? Nu neaparat big_smile Ce ar trebui sa afli tu este cat va rezista cu africanii tai, 1-2 zile... poate 3? lol

12

Re: plante malawi

big_smile vedem,sper sa reziste mai mult