1 Editat de conty (2012-04-06 19:53)

Subiect: acvariu 250 litrii

salut, nu de mult am achizitionat un acvariu 60 litri de la un petshop acum vre-o trei luni, dupa care am confecționat unul singur de vre-o 45 litrii si sambata am primit de la un amic unul de 250 litri, momentan in casa am 3 acvarii, ideea e ca cel de 60 e cu pesti normali (gupi, beta, gurami, leri, ancistrus, plecostomus) adica ceva obisnuit. cel de 45 e cu cateva ciclide nigrofasciatum care de o saptamana au pui de circa 2 milimetri, filtrele sunt hailea RP 400 si la cel cu ciclide BT 400, nu sunt inca lamurit ce sa pun in cel de 250, cu ce sa il populez. ce filtru sa ii pun si ce lumini, el fiind in momentul de fata numai cu sticla.
rugamintea mea este ca cineva experimentat sa imi dea un sfat, in sensul cu ce sa il populez sau cu ce tip de fliltru sa il echipez (intern, extern) caca pun pesti obisnuiti ar insemna sa pun plante si la plante probabil imi va trebui co2 sau nu.... poate ma puteti sfatui in vre-un fel. ultima poza e acvariul ficei mele care tine momentan un Jack Dempsey care a foast batut de alti pesti.

Re: acvariu 250 litrii

Salut si bine ai venit ! Referitor la acvariul de 240 l , un filtru extern (tetratec ex1200 , jbl e 1500) cred ca este suficient. Daca vrei sa pui plante trebuie si co2 plus lumina si fertilizare cu micro, macro nutrienti . Vad ca deja ai cateva plante deci trecerea la un acvariu mai mare nu va fi chiar o problema. :noroc

3

Re: acvariu 250 litrii

multumesc pentru sfat