1 Editat de vali_str8 (2012-04-06 23:04)

Subiect: Acvariu 65L util

Salutare tuturor!

Va prezint acvariul meu, la jumatea lunii mai face un an de la setare.

Dimensiuni - L=63cm, l=35cm, H=38cm

Componente: Filtru intern JBL Cristal profi I80, incalzitor cu termostat 80W Aquael, 2x20W Hagen Aqua Glo+Flora Glo.

Plante - anubias barteri
           - cryptocoryne
           - echinodorus tenellus
Pesti - 6 rasbora
         - 4 ramirezi
         - 2cory
         - 2 botia
         - 2 ancistrus

Zinic 2 picaturi JBL Ferropol24. Schimb de apa 30% sapatamanal.  Fara aditie de CO2.

Am ales de la inceput de a nu instala un sistem de CO2, cu multa rabdare, acvariul si-a inceput cu adevarat progresul dupa aprox. 8 luni. In mom. de fata sunt multumit de cum arata, toate plantele se dezvolta normal, deasemenea pestii nu au probleme.

Am avut probleme cu algele in sensul ca apa devenise atat de verde incat nu vedeai la 5 cm, acest fapt survenind in urma decesului a 10 melci in decurs de 2 zile. Astfel s-a deciclat acvariul, tot sistemul a fost dat peste cap, intamplator am lipsit de acasa 4 zile atunci, cand am venit am constatat surpriza neplacuta. Am scapat de apa tulbure in aprox. o luna, timp in care schimbam la 3 zile 20% din apa.

Va prezint cateva poze cu evolutia acvariului din primul an de viata, prima dupa 5 luni cu set-upul existent.

Re: Acvariu 65L util

Bine ai venit, ai un acvariu dragut, felicitari

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Acvariu 65L util

Bine ai venit!
Acvariul arata bine, se vede ca iti este drag, dar de ce asa tirziu pe forum? big_smile
:apl  :sok

My advice is free and worth every penny.

Re: Acvariu 65L util

Inca 2 poze de azi.

Re: Acvariu 65L util

Multumesc!

Mai bine mai tarziu decat niciodata. Poze voi mai pune peste 2-3 luni cand se va vedea o diferenta fata de cele de azi.

6 Editat de Gabry3ll (2012-04-06 22:23)

Re: Acvariu 65L util

Tufa de cryptocoryne arata superb. Sper ca la umbra ei pesticii tai sa nu aiba fear of the dark....
:noroc

My advice is free and worth every penny.

Re: Acvariu 65L util

Bine ai venit ! Imi place acvariul  :fok

Re: Acvariu 65L util

Si totusi...., acea tufa de cryptocoryne mai are 4-5 pui in jurul ei care vin tare din urma si cine stie cati mai urmeaza. Nu este o planta pe care sa o tund, in scurt timp va invada tot acvariul si nu va arata foarte estetic.

Ma gandesc ca, daca intr-adevar asa se va intampla va trebui sa resetez intreg sistemul, cu tot cu substrat. Nu vad o solutie sa pot tine sub control acesta planta, in cazul in care va trebui sa o scot voi tulbura rau de tot apa.
Pe alocuri echinodorusul are frunze de 15 cm si asta nu-mi place, initial citisem ca aceasta planta nu creste mai lunga de 7cm.

Ceva sugestii?

9

Re: Acvariu 65L util

Nu trebuia sa modifici avatarul.... facusem o gluma. Eu sint fan Maiden de vreo 17 ani  :sok .
Si eu am Cryptocoryne, tot tufe, dar ptr a evita aglomerarea in acvariu indepartez cind si cind puii, raminind astfel doar frunzele mari. Puii ii replantez intr-un alt acvariu de 40 litri in care am doar pestici mici. Despre echinodorus nu prea stiu multe....

My advice is free and worth every penny.

10

Re: Acvariu 65L util

Un fan Maiden recunoaste poza si asa. Asa trebuia sa arate defapt avatarul.

11

Re: Acvariu 65L util

Salut Vali!
   Interesant setup :fok

Re: Acvariu 65L util

tunde tufa aia de crypto ca e naspa rau....

offfff

13

Re: Acvariu 65L util

Mie imi place foarte mult acvariul tau  :apl

Re: Acvariu 65L util

interesant!simplist dar foarte frumos.felicitari.la un acvariu care contine plante mari,deci nu miniaturale,ai putea sa incerci sa pui doar cativa pesti mari.dar oricum este vb de gust.felicitari ,arta foarte bine :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

15

Re: Acvariu 65L util

Multumesc tuturor pentru feedback!

Revin in curand cu poze noi, am facut o mica rearanjare.

16

Re: Acvariu 65L util

Am adaugat in partea dreapta cateva tufe de Pogostemon helferi. Poze noi.

17

Re: Acvariu 65L util

Bravo esti pe stiulul meu sa zic asa lol ... este un set-up reusit zic eu, de ramirezi nici nu mai vorbesc, sunt bestiali, Bravo!  :sok