Subiect: buna seara si bine vam gasit din nou

sper ca nu mati uitat si pe mine asa sa trec la subiect as vrea sa fac un nou acvariu de 250 de litri si as vrea cateva dimensiuni pt geam si am mai multe intrebari am auzit ca su stratul de nisip se pune un strat de pamant tratat sau ceva de genu asta ??? pt plante si as vrea sa al fac cu tevi ca apa sa fe reciclanta ?? am eu niste idei dar ami trebuie un pic de ajutor se poate va multumesc si inca ceva daca pun pamanta tratat in acvariu ce plante ar merge in el ?????

2 Editat de baraja (2009-11-04 19:47)

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

Salut...ca si dimensiuni ai putea face  cu sticla de 10mm zic eu....ce ai auzit tu in legatura cu substratul este cam gresit...pamant tratat in nici un caz...este un prim strat..care are fi f bn sa il pui...cum ar fi pungi aquabasis sau manado ambele de la jbl si nu numai sunt f multe...acu nah bani sa ai:))...si dak pui produsele astea cum e indicat...,iar peste astea o sa pui un pietris cam cat bobul de orez sau un pic mai mare o sa poti pune cam tot felul de plante in el....ca dak  tu vrei sa pui nisip...asta nu o sa faca decat sa putrezeasca radacinile plantelor...numai bn...;)

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

as ams mult pt sfat e prima oara cand aud de asa ceva si mai interesat pe net e 40 de lei punga la 100 l apa si nar fi mult 2 pungi daca al fac de 300 l da e marfa dar pana acuma nu am patit nimic cu plantele numai ca mi-le mananca sanitari ai cu ventuze tongue raman numai bete si am luoat mancare pt ieie dar tot le mananca tongue al meu are 200 l apa si e cat de cat bine facut am sa postez poze cu el sa vedeti acvariu si va dati cu parerea asa as vrea site masuri la 300 de l sa  al fac daca se poate si cu pompele alea cum fac sa fac apa reciclabila ????

4

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

Salutare,
Cornel, sa nu iei in nume de rau, dar din postul tau nu cred ca se intelege nimic.Foloseste si tu, un punt, o virgula, ceva, sa te putem urmari si noi cum trebuie.
Revenind la problema ta cu substratul, poti lua cum a zis si baraja, substrat de la jbl aquabasis , si peste el sa pui sau manado (daca iti place) sau pietris, dar vezi ca este la "set" , aquabasis, ferropol 100 ml, si picaturi zilnice, este la un pret mai rezonabil.Ideal ar fi dupla, dennerle, multi zic ca sunt cele mai bune, bineinteles au si pret pe masura.
Daca vrei plante frumoase , sa nu uiti si de lumina, este foarte important.
Numai bine, apa limpede, si pesti sanatosi!

5 Editat de baraja (2009-11-04 23:18)

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

NU ai pt ce....in legatura cu "reciclarea"...ciclarea acvariului normal si cel mai bine ar fi sa dureze cam o luna de zile:)) asta depinde dak ai rabdarea necesara fara sa bagi pestii in acvariu....in timpul asta poti sa te ocupi de subtrat,plante,decoruri si sa astepti sa se formeze bacteriile.,plantele sa isi fixeze bn radacinile...mai sunt la pet shopuri...si solutii pt a face mai rpd ciclarea...(dar eu nu am folosit pana acum) este o solutie aqwasafe din cate am inteles....care ai putea pune pestii si dupa 24 de ore....dar tot e mai bn sa mai astepti o sapt...dupa care bagi pe rand pestii...incepi cu un sanitar care e mai rezistent...si dak totul e bn dupa 1-2 zile...bagi si restul...asteptam poze cu acvariul...si cum zice si microb....sa ai grija ce neoane iei...:...cu filtrele zic eu ca ti-ar trebui cva cu un debit de  filtrare de 2500l +pe ora...

6

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

Salut, Cornel si bine-ai venit!

baraja A scris:

este o solutie aqwasafe din cate am inteles..

Aquasafe este pentru neutralizarea clorului si a metalelor grele din apa, nu are legatura cu ciclarea.
In loc de Aquasafe iti recomand JBL Biotopol, e mai rentabil, se pune o cantitate mai mica decat Aquasafe la acelasi volum de apa.
Pentru grabirea ciclarii poti sa dolosesti Sera Nitrivec.

baraja A scris:

cu filtrele zic eu ca ti-ar trebui cva cu un debit de  filtrare de 2500l +pe ora...

Are dreptate baraja, incearca sa-ti iei un JBL e1500, vezi ca parca are insomnia de vanzare.
Bafta in continuare si tine-ne la curent!

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

mda ami cer scz ca nu pun virgula si punct !!:P deci mai as avea o varianta sa ma apuc sa al fac pe asta de 200 de l, sa al golesc si sa ma apuc sa al renovez??? ca dar nustiu daca o tine mie frica sa al cobor jos, el e lipit bine dar din miscari bruste sa nu se dezlipeasca??? astept rasp si al vreau sa al fac cu spuma deaia de termopan si stiu ca se da cu vopsea si pe orma cu o solutie ca sa nu aiba probleme pesti. ba multumesc ca ma ajutati . DACA AI IMAGINATI FC DAR NUMAI SA ATI MERGA MANA!!!!!!!

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

Vintila Cornel A scris:

mda ami cer scz ca nu pun virgula si punct !!:P deci mai as avea o varianta sa ma apuc sa al fac pe asta de 200 de l, sa al golesc si sa ma apuc sa al renovez??? ca dar nustiu daca o tine mie frica sa al cobor jos, el e lipit bine dar din miscari bruste sa nu se dezlipeasca??? astept rasp si al vreau sa al fac cu spuma deaia de termopan si stiu ca se da cu vopsea si pe orma cu o solutie ca sa nu aiba probleme pesti. ba multumesc ca ma ajutati . DACA AI IMAGINATI FC DAR NUMAI SA ATI MERGA MANA!!!!!!!

am marea rugaminte sa citesti mesajele tale inainte de a le urca pe forum, sa imi spui daca tu intelegi ceva din ele ca noi toti nu intelegem nimic. In caz contrar ma vad nevoit sa iti sterg toate mesajele de acum inainte.Multumesc pt. intelegere. AM RUGAMINTEA SA NU MAI RASPUNDETI UNOR ASTFEL DE MESAJE, PT. AI DETERMINA PE TOTI UTILIZATORII ACESTUI FORUM SA POSTEZE MESAJE PE INTELESUL TUTUROR. Multumesc.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

9

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

Vintila Cornel A scris:

mda ami cer scz ca nu pun virgula si punct !!:P deci mai as avea o varianta sa ma apuc sa al fac pe asta de 200 de l, sa al golesc si sa ma apuc sa al renovez??? ca dar nustiu daca o tine mie frica sa al cobor jos, el e lipit bine dar din miscari bruste sa nu se dezlipeasca??? astept rasp si al vreau sa al fac cu spuma deaia de termopan si stiu ca se da cu vopsea si pe orma cu o solutie ca sa nu aiba probleme pesti. ba multumesc ca ma ajutati . DACA AI IMAGINATI FC DAR NUMAI SA ATI MERGA MANA!!!!!!!

fratioare ai iutat limba romana sau ai scris la misto .....eu iau acest mesaj ca pe o gluna si sper sa fie asa altfel e vai de mama noastra ...:)))

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

deci ami cer scz inca o data . pun acuma pozele cu acvariu meu cel vechi tongue

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

astept comentari

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

sper ca va place

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

alta

14 Editat de Lorenzo (2009-11-09 02:28)

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

Personal nu imi place deloc.De cand nu ai schimbat apa in acvariul ala?Apa are culoare verde-maronie,este plina de alge,pietris de granulatie mare si ai pietre calcaroase daca bine vad.Vad deasemenea ca ai suprapopulare si pesti care nu prea sunt combatibili.Mai vad ca esti aproape de un an pe forum si aveai timp sa te documentezi, sa ceri sfaturi.Mai ai timp sa remediezi problemele

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

15 Editat de Cristina (2009-11-09 03:05)

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

Lorenzo A scris:

Personal nu imi place deloc.De cand nu ai schimbat apa in acvariul ala?Apa are culoare verde-maronie,este plina de alge,pietris de granulatie mare si ai pietre calcaroase daca bine vad.Vad deasemenea ca ai suprapopulare si pesti care nu prea sunt combatibili.Mai vad ca esti aproape de un an pe forum si aveai timp sa te documentezi, sa ceri sfaturi.Mai ai timp sa remediezi problemele

La acestea se mai adauga: faptul ca nu ai umplut acvariul cu apa pana sus, geamul murdar de calcar, nesters si capacul suspendat pe 2 lemne, total inestetic. Nu te supara pe noi. smile. Sfatul meu: ,,scapa,, de carasi!

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

16

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

vb cristinei, scapa de carasi, ma mir ca nu au murit pana acum, ai mei au parte de loc mult, lumina buna, apa curata, schimb cate 30% saptamanal, mancare : nu mai zic, schimburile de apa dese ajuta plantele si pestii fff mult.

Multi vad, putini cunosc !

17

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

omule  pacat de carasei cei ai ...nu ii mai chinui ...daca nu ai timp de intretinut acvariu lasate de acvaristica ...e mai bine si pentru tine si pentru pestisori ...e parerea mea sa nu te superi ....si eu am avut caresei intrun acvariu relativ mic pentru ei dar nu arata asa jalnic acvariul ....imi pare rau de cele scrise ...poate iti vei da seama ca acesta pasiune cere ceva timp si foarte multa documentatie ....poate iti vei da seama ca ai gresit si vei remedia situatia ...astept sa vad acvariul tau peste o luna daca intradevar vrei sa remediezi ceva ....multa bafta

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

18

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

mda...
nici nu prea se vad acele pietrele  de algele din fata lol
acvariul tau are aspectul unui acvariu de pet-shop din Craiova
sper sa nu te superi....

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

aaa si inca ceva ....cu un neon de 9watt nu se face primavara ....pune si tu lumina calumea la acel acvariu

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

20

Re: buna seara si bine vam gasit din nou

daca tot vrei sa treci la 250L,ia seama la posturile colegilor scrise mai sus , care nu sunt chiar pe gustul tau,pentru ca nici tu nu ai aratat acel interes minim in acvaristica cu acest bazin pe care l-ai prezentat , fa ceva cu viitori tai 250 L , cu rabdare si sigur sper ca te vei documenta, aici pe forum daca cauti afli tot ce doresti . tot ce trebuie sa faci este dorinta de a realiza ceva in acest domeniu.eu sincer sper ca vei reusi.
sa auzim numai de bine.