1

Subiect: Juwel 180L plantat

25 de neoni, 3 ``somnotei``,20 de creveti RCS deocamdata pui mici luati de la userul : cyp , o tona de melci, bomba cu drojdie + difuzor ceramic nano,sper ca in viitor sa imi iau o butelie cu electrovalva, o tona de plante 90% cumparate de aici de pe forum de la userul : cristi_ionescu_79, merci inca odata, fertilizant tot de la el PPS PRO, filtru extern eheim, filtru intern care vine cu acvariul...doar ca de curand s-a ars pompa... si e in jur la 170 una noua sad 600L/h,prea scumpa smile

aranjamentul plantelor o sa-l schimb cand am timp... ceva mai ordonat

astept alte sugestii sau critici constructive

:noroc

2

Re: Juwel 180L plantat

Bine ai venit "acidu", eu vin doar cu o intrebare:
De ce ai pus perdeaua de aer, iti era frica sa nu ramana pestii fara O2 din cauza bombei de CO2?
Numai bine  :fok

Ofera sfaturi nu jigniri!

3

Re: Juwel 180L plantat

salutare, imi place mult perdeaua aia de bule...ofera o dinamica excelenta..., si am patit in trecut ca am ``gazat`` pestii.. cu prea mult co2 ... o bomba lasata nesupravegheata, debit nesupravegheat... au  intrat in ``coma`` 3 somnotei... care si`au revenit dupa ce i`am bagat rapid in alta apa cu oxigen... si un ancistrus a murit sad il crescusem de vreo 4 ani.   a fost prima mea bomba...:(

4

Re: Juwel 180L plantat

Bine ai venit Adi!

5

Re: Juwel 180L plantat

Bun venit!!!

Re: Juwel 180L plantat

Bine ai venit ! Trebuie vazut ce plante merg la tine in acvariu si dupa aceea felul in care le aranjezi , spun asta pentru ca am vazut plante dificile care nu prea cresc fara co2, cu timpul va trebui sa alegi intre plante si perdeaua de bule .

Re: Juwel 180L plantat

Salut si bine ai venit  :sok  de obicei aceste decoruri din plastic cum ai si tu acel craniu si perdeaua de aer intra la cate goria "kitch" in rest frumos acvariu big_smile

Re: Juwel 180L plantat

Salut si bine ai venit, sunt de aceiasi parere cu Remus :sok , scoate craniul si perdeaua, grupeaza plantele pe specii, monteaza-ti un numarator de bule pt. a sti cat CO introduci, si eventual un PH controler. In rest acvariul pare OK, ingrijit - cateva detalii despre substrat si iluminare ar prinde bine. big_smile

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

9

Re: Juwel 180L plantat

..... dragut dar, fara craniu. Poate cu un fundal negru ar da mai bine...
Bine ai venit!

My advice is free and worth every penny.

10

Re: Juwel 180L plantat

Bine ai venit Adi!
   De kitsch-uri ti s-a spus deja, doar plantele sa le mai aranjezi un pic (ai pus plante mari in fata), in rest e frumos acvariul, verde :fok