1

Subiect: Primul acvariu

Salutare
Ma numesc Corneliu, am 24 ani, sunt student si zilele astea voi avea primul meu acvariu.
Urmeaza sa pun in el un carac auriu (oranda, ranchu sau ryukin)
Acvariul va avea +50L
Vor veni si fotografiile dar mai tarziu

Orice sfat sau critica o primesc.
O zi buna tuturor

2

Re: Primul acvariu

salut si bine ai venit,

banuiesc ca este caras auriu,nu?
+50l cat? este cam mic pt. carasi, si cam cati ai vrea sa bagi in el?

The woman- not every monster live in the wild

Re: Primul acvariu

Bine ai venit Corneliu!
   Daca este primul tau acvariu ar fi bine sa citesti articolul asta, si astept si pozele, succes!

4

Re: Primul acvariu

Salut si bine te-ai alaturat comunitatii noastre.

Doua culori ce le ador

Re: Primul acvariu

Salut si bine ai venit! Sa citesti cateva din problemele cu care ne-am confruntat cu totii la inceputul activitatii acvaristice, te vor ajuta cu siguranta sa nu faci aceleasi greseli! Spor la treaba si sa ne tii la curent cu niste poze cand dai drumu la acvariu!

Re: Primul acvariu

Bun venit  :sok

Re: Primul acvariu

Salut si bine ai venit !

8

Re: Primul acvariu

MYKE A scris:

salut si bine ai venit,

banuiesc ca este caras auriu,nu?
+50l cat? este cam mic pt. carasi, si cam cati ai vrea sa bagi in el?

caras auriu va fi, si va fi doar unul.
daca vad ca sunt responsabil cu el si imi place acesto domeniu voi face un upgrade la un acvariu de 250L

9

Re: Primul acvariu

sper sa iti placa si sa vedem mari progrese si poze smile

The woman- not every monster live in the wild

10

Re: Primul acvariu

Azi am facut multa treaba
1. Cumparaturi
-JBL easy test 6in1
-filtru Aqua One
-lampa
-solutie pt startarea acvariului
2. Am lipit acvariul

Acum nu sariti toti cu criticile, va rog pe rand, cu calm:)))

11

Re: Primul acvariu

Bine ai venit printre noi, vad ca incepi sa aduni material. In plus incepi cu munca de jos , adica lipitul acvariului. E clar esti si tu contaminat cu sindromul acvaristicii. Te avertizez ca nu este leac pentru boala asta. Sa stii ca suntem cativa din Suceava care ne intalnim destul de des si sunt printre noi (eu ma exclud) care le au chiar bine cu acvaristica si de le care poti "fura" cate ceva.
Un sfat, asa ca sa nu tac, pentru un acvariu cu un caras, nu ai nevoie de prea multe teste, startere etc etc. In acvariul in care v-a urma sa pui pestisorul, sa ai filtru si o iluminare corespunzatoare. Apa sa stea cel putin o saptamana. Carasul fiind un fitofag, nu vei putea planta prea multe plante. De asemenea caraseii murdaresc apa destul de repede si trebuie sa te gandesti astfel incat sistemul de filtrare sa adune cu usurinta rezidurile. Cred ca am sa pot sa te ajut cu ceva plantute mai rezistente. Am ceva cryptocoryne poate un anubias si mai dau sfoara printre colegi sa vedem ce mai au ei. Putem sa punem si alte plantute ca no fi bai daca caraselul nostru v-a manca ceva proaspat, ca la mine creste "iarba", ca e primavara. La substrat i-a niste nisip normal mai maşcat. Cand chiar dai start da-mi un mesaj si mai vorbim. Bafta

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

Re: Primul acvariu

cardone A scris:

pentru un acvariu cu un caras, nu ai nevoie de prea multe teste, startere etc etc. In acvariul in care v-a urma sa pui pestisorul, sa ai filtru si o iluminare corespunzatoare. Apa sa stea cel putin o saptamana.

Nu prea am inteles de ce nu are nevoie un caras de o apa de calitate  testata  :omfg ? Daca il sfatuiesti sa nu puna plante ca i le mananca animalutul, de ce ii trebuie o lumina corespunzatoare? Lumina ajuta doar plantele, pestii nu sunt prea pretentiosi la ea ca nu fac fotosinteza neutral din cate stiam eu...

13 Editat de cardone (2012-04-21 14:33)

Re: Primul acvariu

Nu prea am inteles de ce nu are nevoie un caras de o apa de calitate  testata  :omfg ? Daca il sfatuiesti sa nu puna plante ca i le mananca animalutul, de ce ii trebuie o lumina corespunzatoare? Lumina ajuta doar plantele, pestii nu sunt prea pretentiosi la ea ca nu fac fotosinteza neutral din cate stiam eu...

Citeste cu atentie ce am scris si apoi ai sa intelegi. Am zis ca nu are nevoie de apa de calitate? L-am sfatuit sa nu planteze? Te-ai bagat TU sa comentezi aiurea sa mai aduni posturi

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

14

Re: Primul acvariu

Multumesc de sfaturi tuturor.
As fi interesat sa particip la o intalnire cu acvaristii suceveni, acum sa vad cum dau de ei cool

Re: Primul acvariu

Bine ai venit printre noi si spor la treaba

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.