1 Editat de me_gaton (2012-04-10 17:45)

Subiect: Un Nou Setup

Salut,
Vin cu un nou setup.
Totul l-am facut de la zero (mobilier, acvariu).
Dimensiuni acvariu :
99,4 x 35 x 35 (L x H x l) cm
Sticla fata/spate/fund 1cm grosime, laterale 6mm
100 x 55 x 35  (L x H x l) cm
Acvariu colantat cu negru pe spate.
Masa este facuta din schelet lemn masiv + placi pall 2.5cm (blat + laterale).
Bare inox 4bucati care sustin blatul.
Jos sunt 2 usi, un spate nu cum se vede in poza:P.

PS: De ce l-am facut de 35 cm inaltime? aceste geamuri erau destinate unei vitrine defapt, si le tineam degeaba prin casa si am zis sa fac ceva folositor cu ele:).

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Un Nou Setup

Trebuia sa-l faci din geam nou, nefolosit, si de aceeasi grosime wink

PS: Ai schimbat apa la pisica? lol

3

Re: Un Nou Setup

Geamurile sunt noi noute, erau in tipla cand le-am lipit, sunt murdare ...ptr ca si deoarece, garasimea de la maini..pe geam..se vede imediat:P
Geamurile sunt taiate si cantuite.
Uite osa le sterg si fac o poza special pentru tine sa vezi ca nu au nici o zgarietura:P
Cat despre apa, daca e cuminte pisicuta ii schimb si apa:P

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

4

Re: Un Nou Setup

ce vrea sa zica bucata aia de geam de pe fundul acvariului?

5

Re: Un Nou Setup

Matza'i miezu' ;-)

6

Re: Un Nou Setup

Bucata de pe fundul acvariului?:P
Poi cum sa iti explic eu...hmmm...e in plus:))
Nu este lipita...vroiam sa fac ceva de genu sa separ partea de substrat cu plante si subtrat unde nu voi planta nimik...dar m-am razgandit...:P

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Un Nou Setup

me_gaton A scris:

aceste geamuri erau destinate unei vitrine defapt, si le tineam degeaba prin casa si am zis sa fac ceva folositor cu ele:).

   La asta m-am referit, de unde sa stiu de cat timp le tineai prin casa? wink

8

Re: Un Nou Setup

Pisicuta...chiar ca-i miezul, unde sunt si eu, e si ea, macar daca putea sa imi dea si o mana de ajutor:))))

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

9

Re: Un Nou Setup

me_gaton A scris:

Bucata de pe fundul acvariului?:P
Poi cum sa iti explic eu...hmmm...e in plus:))
Nu este lipita...vroiam sa fac ceva de genu sa separ partea de substrat cu plante si subtrat unde nu voi planta nimik...dar m-am razgandit...:P

bine ai facut!

10

Re: Un Nou Setup

Bine am facut?:P
Poi ideea nu era buna de a separa partea de plantat cu substratul simplu?:P

Acum ideea este in felu urmator, pentru substrat ce sa folosesc?
Am acasa vre-o 2 pungi de 10kg nisip granulatie 0,5/1mm si pietrisi negru 2/3mm.
Ca si fertilizanti?

Multam.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Un Nou Setup

Mie unul imi plac dimensiunile acvariului.
Ideea de separatie nu imi place, ai facut bine.
Sper ca nu iti trece prin cap sa pui pietris peste nisip.
Despre fertilizanti....aici nu ma pricep prea bine, eu am folosit mereu micro si macro facut de baietii de pe forum.
Oricum cred ca toate aspectele ar trebuii sa plece de la ideea care ai avut-o cand ai facut bazinul ,care va fi destinatia lui, cum va arata, ce pesti vrei sa pui in el....
Bafta cu noul acvariu!

12

Re: Un Nou Setup

Salut ady vladutz,
Acvariu as vrea sa il fac plantat, in spate si laterale.mai mult pe laterala stanga unde vor veni tevile de la filtru.
Pesti? poi vreau 10 molly, 10 endleri, 10 neoni si 3 xipho pe care ii am deja...este in regula?
Molly ii am deja, negri, patati, portocalii:) si inca vre-o 5 pui de la ei:)
Fertilizanti, te referi la cele care le pun in substrat sau substante?de unde iei si cu cat?

Multam

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Un Nou Setup

Exista o intreaga poveste cu nisipul cu granulatie mica. Axista argumente pro si contra.
Poti sa incerci, eu nu cred ca va fi o problema.
In legatura cu pestii fa un calcul al dimensiunii la care ajunge pestii pe care ii vrei, care este spatiul de care au nevoie si celelalte necesitati. Trebuie sa iei in calcul ca si filtrarea trebuie sa fie proportionala cu dimensiunile bazinului si cu numarul pestilor.Din punctul meu de vedere sunt cam multicei....dar poate nu toti au aceeasi parere.
Eu personal fertilizez in coloana de apa si sunt foarte multi care au avut rezultate foarte bune cu aceasta solutie. Am cumparat de la colegul nostru Cristi Ionescu. Ai aici mai multe detalii http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … e-de-pret/

14

Re: Un Nou Setup

Gata am terminat:P
Scuzati claritatea pozelor...apa era cam tulbure:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

15

Re: Un Nou Setup

me_gaton A scris:

apa era cam tulbure:)

   Oare de ce? Sau mai bine zis ce cauta pestii in acvariu acum?

16

Re: Un Nou Setup

Saracii de ei, sunt cobai :scry

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

17

Re: Un Nou Setup

poi...acvariu a fost la ciclat 2 saptamani:).
Dupa care a fost pus pe pozitie..pus nisipul/pietrisul, pusa apa, plantat,pus filtru pe pozitie:).
Cu 3 ore inainte sa pun pestii pusesem feropol 24 de la jbl pentru cristalizarea apei (numai ca nu prea se respecta cele 2 ore de pe ambalaj ca se curata apa in 2 ore:P) si apoi am pus usor usor cate un peste:P

Pestisorii sunt bine sanatosi, vioi:)
Chiar guppy s-au pe treaba la inmultit:P

Multam.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

18

Re: Un Nou Setup

Ciclarea se face dupa ce se  aseaza acvariul pe pozitii,dupa ce bagi  nisip,pietre,plante si mai stiu eu ce bagi.Si apropo in 2 saptamani nu se poate cicla acvariul(dureaza  pana la  2-3 luni  poate si mai bine).Feropol-ul nu este pentru limpezirea apei,este pentru plante(fertilizant).Culoarea aceea a apei este pentru ca nu ai bazinul ciclat.Cat despre pesti (Doamne ajuta).

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

19

Re: Un Nou Setup

me_gaton A scris:

poi...acvariu a fost la ciclat 2 saptamani:).
Dupa care a fost pus pe pozitie..pus nisipul/pietrisul, pusa apa, plantat,pus filtru pe pozitie:).

   Ai ciclat sticla? lol  ^:)^

me_gaton A scris:

Cu 3 ore inainte sa pun pestii pusesem feropol 24 de la jbl pentru cristalizarea apei (numai ca nu prea se respecta cele 2 ore de pe ambalaj ca se curata apa in 2 ore:P) si apoi am pus usor usor cate un peste:P

   M-a prins o raceala nasoala si pana sa citesc chestiile astea chiar eram trist... mersi lol

20

Re: Un Nou Setup

cineva ti-a dat informatii gresite despre ciclarea acvariului,sau ai inteles tu gresit pe unde ai citit despre asa ceva

ignoranta doare cel mai tare:)