1

Subiect: Primul acvariu, 50 litrii.

Salut. Numele meu este Nelu si sunt din Bucuresti, sect. 3, zona Salajan. Am un acvariu de 54 de litrii, 60/30/30, filtru Tetratec ex600, ca decor am o buturuga sintetica, substratul este de la JBL. Am pus si namolul nutritiv, precum si cel de fixare pentru radacini. Substratul de decor este un nisip luat de la Hornbach.
La plante , singura care stiu cum se numeste este Cabomba. La celelalte v-as ruga sa ma ajutati. Lumina este cea originala, bineinteles cu neonul schimbat nou , adica 15w, 400K, CRI 98, lm750 de la JBL. Este tropic solar.
Pestii sunt urmatorii: 6 neoni, 3 tanichtis albonubes, 2 cory albi, 2 otocinclus vestitus, 3 Betta ( 1 mascul si 2 femele ) si 2 Bottia machracanta care se afla in carantina.

Orice parere aveti, va rog sa o spuneti si de asemenea orice sfat este binevenit. Va multumesc pentru rabdare.
Am pus cateva poze pentru a se putea face mai usor o idee.
Ape limpezi si sanatate tuturor.

2

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Bine ai venit si felicitari pentru acvariu! Arata binisor...., insa, intrebarea mea este: acvariul îl poti vedea din ambele parti? Daca nu, incearca sa muti tubulatura pe partea din spate a acvariului; vei asigura un aspect mai frumos si oarecum natural.
:sok

My advice is free and worth every penny.

3

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Da , scuze, se poate vedea din ambele parti, mai precis partea cu tubulatura este inspre calculator unde lucrez, partea cealalta fiind spre sufragerie unde este spatiul mai mare. am pus o poza cu vederea din cealalta parte. Nu am facut din prima din cauza luminii care se reflecta in geamul acvariului.

Multumesc mult si astept orice sfat daca consideri ca e nevoie.
O zi buna

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Bine ai venit Nelu!
   Corydoras si Otocinclus sunt pesti de grup, deci daca vrei sa se simta mai bine ar trebui sa ai minim 6-7 exemplare din aceeasi specie.
   In dreapta jos este substrat colorat sau asa mult le dai la pesti sa manance? :omfg

5

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Ce se vede jos este substrat care a fost scos din greseala mea. Cat despre numarul de exemplare, ma tem sa nu am prea multi pestisori pentru marimea acvariului. Daca e ok sa fie mai multi ma bucur. Nu stiu cum e mai bine sa fac.
Oricum multumesc pentru sfaturi.

6

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

....despre botia, ce sa-ti spun...: este un peste frumos, care-si face bine treaba, insa specia care o ai creste destul de mare pentru acvariul pe care-l deti. Este un peste activ si citeodata usor agresiv, de aceea cred ca nu prea este compatibil cu betta. Ar fi bine sa astepti opinia si altor colegi mai experimentati.

My advice is free and worth every penny.

7

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Gabry3ll A scris:

....despre botia, ce sa-ti spun...: este un peste frumos, care-si face bine treaba, insa specia care o ai creste destul de mare pentru acvariul pe care-l deti. Este un peste activ si citeodata usor agresiv, de aceea cred ca nu prea este compatibil cu betta. Ar fi bine sa astepti opinia si altor colegi mai experimentati.

Botia au fost luati la sfatul foarte pretios al unei vanzatoare , m-am pacalit si stiu asta. Oricum in prezent se afla in carantina si nu am de gand sa ii tin in acvariul acesta. O sa ii returnez magazinului sau o sa ii dau altcuiva care poate sa ii tina.
Multumesc.

8

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Salut si bine ai venit !

Doua culori ce le ador

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Salut si bine ai venit! Legat de pietrisul rosu, la aspirarea substratului poti sa il iei cu furtunul, dar oricum la un moment dat tot o sa se amestece cu celalalt. Botia nu e pentru acvariul tau, nu pentru ca se bate cu betta, ci pentru ca se va face mare si oricum sunt atatea specii de cory cu care il poti inlocui, incat nu ii vei simti lipsa big_smile. Incalzitorul pune-l in dreapta acvariului, asa mai ascuns dupa plante.

10

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Salut si bine ai venit,pentru inceput arata bine  :apl

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Salut si bine ai venit :fok

12

Re: Primul acvariu, 50 litrii.

Multumesc mult pentru primire si pentru sfaturi. Voi tine cont de ele.
Toate cele bune tuturor.