1

Subiect: Noul acvariu 125l

Va salut! Eu sunt Catalin si am achizitionat de curand un acvariu de 125l Juwel, am scos filtrul lui Bioflow 400,intern si am pus unul Tetra ex700,extern,doar pt a putea pune tot decorul,fara sa decupez din el. Am pus Un strat fin de pietris,apoi o punga de 2,5l Jbl Aqua Basis Plus,apoi restul de 15 kg pietris maro din Horbach,am 5cm in total,am pus si buturugi fierte,(3 buturugi le-am transferat di acvariul vechi),o jumatate de nuca de cocos,am vazut ca a aparut un fel de puf sau panza de paianjen,care s-a depus pe frunzele plantelor si pe buturugi....am scos plantele si buturugile si le-am spalat,la pipait ereau unsuroase dar sau curatat,oricum inca mai este puf in acvariu,dar in proportii mai mici.Ce as putea face? Plus ca pare ca apa miroase putin a balta? Am ciclat acvariul cu Bacterii de la Tetra,in a 2a zi am pus si filtrul vechiului acvariu sa mearga impreuna cu cel nou,plus 3 Cory, iar rezultatele testelor la 8 zile este: NH3 si NH4 = 0 ; NO2 = <03; NO3 = 0 (pe scala testului Tetra este galben primul si portocaliu al 2 lea,culoarea rezultata nici,nici,adica nici asa,nici asa,de unde am dedus ca sunt ceva nitrati). Eu zic ca este ciclat,voi ce spuneti? Va multumesc anticipat!

Re: Noul acvariu 125l

Bine ai venit Catalin!

demphsey A scris:

Plus ca pare ca apa miroase putin a balta? Am ciclat acvariul cu Bacterii de la Tetra,in a 2a zi am pus si filtrul vechiului acvariu sa mearga impreuna cu cel nou,plus 3 Cory, iar rezultatele testelor la 8 zile este: NH3 si NH4 = 0 ; NO2 = <03; NO3 = 0 (pe scala testului Tetra este galben primul si portocaliu al 2 lea,culoarea rezultata nici,nici,adica nici asa,nici asa,de unde am dedus ca sunt ceva nitrati). Eu zic ca este ciclat,voi ce spuneti? Va multumesc anticipat!

   NO3 = 0, adica nitrat = 0. Ca acvariul sa fie "ciclat" ar trebui sa ai NO2 = 0, iar NO3 macar 15-20... dar chestia cu "ciclatul" este una mai complexa decat "am bagat 3 cory, s-a ciclat acvcariul", adica bacteriile care se vor forma acum in acvariul tau vor putea suporta doar deseurile pestisorilor cory... de aici si vorba "nu baga multi pesti deodata" :fok

PS: "Puful" de care spui sunt de fapt alge.

3

Re: Noul acvariu 125l

puful s-a facut de la buturugi,deoarece nu erau probabil inca uscate,dar va disparea cu siguranta;)bun venit Cataline!

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: Noul acvariu 125l

alynn A scris:

puful s-a facut de la buturugi,deoarece nu erau probabil inca uscate,dar va disparea cu siguranta;)bun venit Cataline!

   La ce te referi tu este de fapt o cianobacterie, care arata ca o gelatina nu ca un "puf" :fok

5 Editat de alynn (2012-04-13 11:49)

Re: Noul acvariu 125l

cand se desprinde arata ca un puf,si cand se pune pe plante,iar la pipait nu pare cumva unsuros,gelatinos?sau algele is asa la pipait?spun asta petru ca si eu am patit-o,am bagat niste cioate,s-a facut albeata aia pe ele(cioanobacterie)si cu timpul curentii au purtat-o si pe plante,si arata exact ca in poza colegului;)

ignoranta doare cel mai tare:)

6

Re: Noul acvariu 125l

Va multumesc! Da alynn,este asa cum spui ,cum ai scapat de ele? Ancistrus, ce crezi ca ar trebui sa fac acum?

7 Editat de alynn (2012-04-13 12:35)

Re: Noul acvariu 125l

eu le-am lasat asa,in 2 saptamani au disparut,citisem pe undeva ca melcii pomacea si ancistrusii le-ar consuma...deci sa nu-ti faci probleme,doarece nu-s toxice,doar inestetice

ignoranta doare cel mai tare:)

8

Re: Noul acvariu 125l

Merci alynn,am pus 3 Pomacea,deja!

9

Re: Noul acvariu 125l

Am uitat sa spun ca PH este 7,5! Este ok?

10

Re: Noul acvariu 125l

Si inca ceva, turul si returul de la pompa externa sa le pun in colturi opuse? Sunt puse de mine in acelasi loc.

Re: Noul acvariu 125l

demphsey A scris:

Si inca ceva, turul si returul de la pompa externa sa le pun in colturi opuse? Sunt puse de mine in acelasi loc.

intodeauna se pun in colturi opuse

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

12

Re: Noul acvariu 125l

Merci! acvariidevis, asa am facut!

Re: Noul acvariu 125l

Ca sa si intelegi de ce, pentru a se crea curenti de apa in acvariu si sa fie filtrata toata apa, un jumate din apa ce iasa din filtru sa intre inapoi lol iar in partea cealalta a acvariului apa sa "balteasca".
Ai scapat de "puf"? Ce iti zic testele alea de apa ca daca no2 era 0,3 si no3 0, desi tu zici ca acvariul este ciclat, sustin si eu ca si ancistrus ca nu e ciclat. Si chiar daca ai no2 = 0, nu inseamna ca te poti duce la magazin sa cumperi o galeata de pesti dintr-o data si sa o bagi acolo ca dai iarasi totul peste cap.

14

Re: Noul acvariu 125l

Merci mirceajifcu, am scapat de puf,gata,am scos si filtrul cel mic,testele sunt la fel,ori galbene ori 0,ori <, deci chiar daca nu este inca ciclat,arata bine,apa nu mai miroase,totul pare ok,doar temperatura nu o pot scade sub 26,pt plante fac o bomba co2,pt.ca am cumparat un kit pro flora de la JBL (cred ca este o mare teapa) si nu a plecat nici dupa 3 zile,momentan pun cu ml Easy Carbo si Pro Fito de la Easy Life.Turul si returul sunt puse corect acum!

Re: Noul acvariu 125l

Ai urmat instructiunile de pe ambalaj? Ca e mai mare posibilitatea ca tu sa fi gresit / sa fie expirat sau mai stiu eu , decat cea cu teapa data de JBL smile). Daca acu primavara nu scazi temperatura , ce o sa te faci la vara? Nu cumva ai termostatul defect? La mine temperatura aratata de incalzitor e 23 si in acvariu am 25. Nu uita ca si filtrul produce cand se incalzeste o cantitate mica de caldura si neoanele la fel. Ce temperatura ai in camera?

16 Editat de demphsey (2012-04-16 10:40)

Re: Noul acvariu 125l

merci,testele sunt ok,am procedat bine cu JBL-ul.....am facut o bomba co2,de 1l in aceasi zi,de suparare.... si a plecat ,am folosit furtunele si supapa de la setul JBL,am rezolvat cu temperatura,fun cooler in fanta capacului,unde poti monta hranitorul automat,a scazut de la 26 la 25 in 3 ore,a mers toata noaptea si la 8,30 dimineata sunt 23 de grade, cred ca sunt pe drumul cel bun! Oricum va multumesc.

17

Re: Noul acvariu 125l

Co2