1

Subiect: Molly Balon umflata

De aproape 6 luni am o pereche de Molly Balon, intre timp s-au si inmultit dar de 2 saptamani a aparut o problema la femela. Initial am crezut ca este gestanta din nou dar a continuat sa se umfle. Eventual am separat-o pe ea si pe perechea ei pentru ca am inceput sa ma tem de o boala. S-a umflat de parca ar exploda si chiar si solzii ii stau ridicati.
Am inteles ca ar fi o boala. Stiu ca nu sunt niste pesti scumpi sau rari sau mai stiu eu cum dar eu m-am atasat de ei si as vrea sa stiu cum pot sa o ajut nu doar sa astept sa moara.
Multumesc mult!

2

Re: Molly Balon umflata

este o boala dar e f greu de tratat, daca vrei sa incerci totusi, trebuie sa pui pestii in baktopur direct si sa ii hranesti cu baktotabs. Este destul de costisitor tratamentul...

3

Re: Molly Balon umflata

Of, multumesc mult pentru raspuns neutral
Desi i-am separat pe ei probabil ca ar trebui sa fac tratament profilactic pentru pestisorii ramasi in acvariul  mare.

:fcry

Presupun ca se poate inchide subiectul.

4 Editat de aryna (2012-04-13 19:20)

Re: Molly Balon umflata

nu trebuie neaparat ci doar sa asiguri un acvariu ciclat si curat, deoarece hidropizia este o infectie interna(septicemie) bacteriana care apare in cazul in care scade imunitatea pestelui datorita conditiilor precare de viata.