Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Sunt foare trist ... au mai murit azi inca 2 neoni !!! In apa de la robinet am pus aqua safe. Stiu ca nu este bine sa fierbi apa, dar am pus pe foc aprox. jumatate de litru in momentul in care am facut schimbul de apa, ca sa pot ajunge la o temeperatura apropiata cu cea din acvariu.
Dozarea substantei a fost corecta . Nu inteleg de ce crapa saracii neoni sad

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Probabil ca acvariul inca nu s-a ciclat ,iar no2 este destul de mare .Nu cunosti nici un acvarist din constanta care sa aiba testul de no2 sau jbl 5:1 etc pentru ca ne dam cu presupusul, cel mai concludent ar fi un test de apa.

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

MariusMinu A scris:

Probabil ca acvariul inca nu s-a ciclat ,iar no2 este destul de mare .Nu cunosti nici un acvarist din constanta care sa aiba testul de no2 sau jbl 5:1 etc pentru ca ne dam cu presupusul, cel mai concludent ar fi un test de apa.

Da, acvariul nu este ciclat, am inteles ca dureaza destul de mult ciclul azotului daca am deja pestii in el. Am sa incerc sa iau maine de la cineva un test, 5 in 1 si am sa postez rezultatele.
Curios este ca au murit doar neonii

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Neonii or fi mai sensibili la no2 asociat cu temperatura ridicata, nu stiu sigur ca nu am patit ceva de genul asta, am neonii de 2 ani si ceva ,iar la inceput au fost supusi la tot felul de incercari...Vezi maine ce spun testele.

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Da, maine dimineata ma duc sa iau testele 5 in 1 de la un amic ( am inteles ca nu sunt stralucite, adica nu indica valorile exacte ) . Sper sa nu mai am surprize si cu alti pestisori ... cum ai spus si eu, poate or fi mai slabi neonii  neutral

46 Editat de MariusMinu (2012-05-09 23:45)

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

JBL 5:1 sunt foarte bune , eu din astea folosesc :fok
ps sunt bune si celelalte marci , iti faci treaba cu ele

47

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Cumpara si JBL Denitrol si il folosesti conform prospectului, si schimburi de 30% apa odata la 3 zile.

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Ancistrus A scris:

Cumpara si JBL Denitrol si il folosesti conform prospectului, si schimburi de 30% apa odata la 3 zile.

Am mai gasit un neon care plutea, azi dimineata. Din 10 neoni mai sunt doar 3 sad
Am pus bacterii benefice de cand am dat drumu la acvariu. Astazi am sa postez valorile indicate de teste de apa.

PS : Chiar daca ciclul azotului nu s`a incheiat, in apa se afla "medicamentul" de la Tetra ( Contraspot ) de 2 zile, este indicat sa fac schimburi de apa la 3 zile ?

Va multumesc si sper sa rezolv problema cat mai repede !

49

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Pai ai 2 variante: ii omoara grisul sau ii omoara amoniacul/nitritul. De la gris mor mai greu, deci parerea mea este ca pestii tai mor asa repede din alte cauze.
   Schimburile de apa rezolva multe probleme aparute in apa acvariului.

50

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Ancistrus A scris:

Schimburile de apa rezolva multe probleme aparute in apa acvariului.

O vorba mare... ar trebui pusa undeva unde sa fie vazuta de toata lumea, cat mai des.   :sok

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Am facut testul de apa, 5 in 1 de la JBL. Valorile sunt urmatoarele :

CL=0
PH=8.0
KH=20
GH=21
no2=0.5
no3=25(sau 10 imi este greu sa apreciez acea banda colorata nunata este foarte aproape de alb)

@Ancistrus : Voi merge pe mana ta, recomanda-mi cum sa fac schimburile de apa, o data la cat timp si in ce cantitate, tinand cont ca acvariul am inceput sa il ciclez cu pesti in el, de aprox. 2 saptamani, am pus bacterii benefice, iar acum 2 zile am pus Contraspot .

Va multumesc !

52

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

vladutz1186 A scris:

PH=8.0
KH=20
GH=21
no2=0.5
no3=25

   Conform rezultatelor testelor tale, ma duce gandul ca neonii mor din cauza duritatii si a pH-ului, asta este apa pentru ciclide africane fara discutie!
   Nitritii (NO2) sunt mari (initial am citit 0.05), nitratii (NO3) ar fi bine sa fie sub 15 (asta o faci prin schimburile de apa), dar nu este rau nici asa. Sunt sanse ca acvariul sa fie 75% ciclat, asta pana testul de NO2 va arata 0.

vladutz1186 A scris:

@Ancistrus : Voi merge pe mana ta, recomanda-mi cum sa fac schimburile de apa, o data la cat timp si in ce cantitate, tinand cont ca acvariul am inceput sa il ciclez cu pesti in el, de aprox. 2 saptamani

Ancistrus A scris:

Postarea 31: Ai JBL Denitrol prin casa? Acum va trebui sa faci schimburi de 30% apa odata la 3 zile

Ancistrus A scris:

Postarea 47: Cumpara si JBL Denitrol si il folosesti conform prospectului, si schimburi de 30% apa odata la 3 zile.

PS: Eu oricum nu am incredere in testele 5 in 1 / 6 in 1

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Multumesc pentru raspuns. am sa fac schimburi de apa o data la 3 zile dupa ce se termina cele 5 zile de cand am pus Contraspot.
O nelamurire in legqtura cu JBL Denitrol : nu afecteaza cu nimic acvariul daca deja am pus bacterii de la alt producator si le pun si pe cele.de la JBL ?

Oricum,am observat ca pestisorii nu se mai freaca de pietris (un semn bun sper), dar totusi molly mai au punctele albe pe ei ...

PS : mi-am cumparat filtru extern Tetra EX600 . sper sa fie o investitie buna

54

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Denitrol sunt doar culturi de bacterii nitrificatoare, nu au ce sa faca rau, ba mai mult mai maresti coloniile de bacterii. Dupa fiecare schimb de apa folosesti si Denitrol, mai ales ca bacteriile introduse de tine cred ca s-au dus de mult, avand in vedere buretelul din filtrul intern.
   Problema neonilor, ca si a altor specii (cu exceptia ciclidelor africane sau viviparilor), este legata si de nivelul ridicat al duritatii si pH apei de retea (pH, kH, gH), problema care o poti rezolva doar daca-ti cumperi un filtru cu osmoza inversa.
   Filtrele externe sunt net superioare celor interne, cel putin din punct de vedere al capacitatii materialului filtrant.

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Ancistrus A scris:

Denitrol sunt doar culturi de bacterii nitrificatoare, nu au ce sa faca rau, ba mai mult mai maresti coloniile de bacterii. Dupa fiecare schimb de apa folosesti si Denitrol, mai ales ca bacteriile introduse de tine cred ca s-au dus de mult, avand in vedere buretelul din filtrul intern.

Dupa ce am schimbat filtrul, bine-nteles am pus din nou bacterii. Am sa mai repete lucrul asta la urmatoarele 3 schimburi de apa.

Ancistrus A scris:

Problema neonilor, ca si a altor specii (cu exceptia ciclidelor africane sau viviparilor), este legata si de nivelul ridicat al duritatii si pH apei de retea (pH, kH, gH), problema care o poti rezolva doar daca-ti cumperi un filtru cu osmoza inversa.

Deocamdata am sa "renunt" la neoni. Dupa ce testele de ph si duritate vor avea valori ok, voi adauga alti neoni. Pana atunci, raman cu xipho, molly si guppy ( femela gestanta care sper sa faca pui sanatosi :flove  )

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Au trecut 3 zile de cand am pus Contraspot, iar punctele albe de pe molly nu au trecut, lucru ce ma ingrijoreaza. Singura diferenta care o vad este ca pestisorii nu se mai "freaca" cu burtile de pietris .
A mai folosit cineva Contraspot pana acum ? As vrea cateva pareri. Multumesc

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Daca pestii nu se mai freaca cu burtile de pietris este bine .Nu stiu ce sa zic de medicamentul ala ,sorry...

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Si eu la inceput am avut o sumedenie de probleme si toate au inceput de la nerabdarea mea de a pune pestii dupa 2 zile in acvariu. Dupa ce m-am documentat putin si am primit castanele de rigoare din partea colegilor, am  aplicat metoda radicala de a scoate pestii in alt acvariu, cu schimburi dese de apa si am curatat / dezinfectat tot si am inceput din nou. E mai simplu, parerea mea, decat circul asta cu amestecatul de substante, schimburi de apa care sunt contraindicate de prospectele medicamentelor => nu trece o boala ca apare alta samd.

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Am urmat sfaturile lui Ancistrus si acvariul meu a ajuns pe drumul cel bun ( sper ). Multumesc mult omule !

Astazi, la 3 zile dupa terminarea tratamentului cu Contraspot am facut din nou testul apei. Au iesit urmatoarele valori :

CL=0
PH=8.0
KH=20
GH=21
no2=0
no3=10

Apa s-a facut lacrima, la o zi dupa terminarea tratamentului. Acum continui sa adaug bacterii ( Denitrol ) timp de 9 zile, cum scrie pe cutie (sper ca nu gresesc)

As vrea sa stiu daca incep sa fac schimburile de apa o data la 3 zile ( 10-15% ) sau fac schimburile respective o data pe saptamana/luna ?
La fel si cu valorile mari de NO3, KH si GH, ce pot face ?

60

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

NO3 nu este mare deloc, iar in ce priveste gH si pH astea le scazi adaugand apa de osmoza in acvariu in amestec cu apa de robinet (50-50%).
   Daca adaugi si Denitrol in apa faci schimburi conform testelor, respectiv in momentul asta nu ai nevoie de schimb.