1 Editat de corinaana (2012-04-13 21:51)

Subiect: Prezentare

Buna seara,

Numele meu este Corina, am 24 de ani, lucuiesc in Bucuresti si de 3 saptamani am cumparat un acvariu de 126 litri, usor zgariat, cu dimensiunile:
-80 cm lungime
-45 cm inaltime
-35 cm latime.
Dupa multa, multa munca (cel putin asa am simtit eu) am reusit sa amenajez acvariul.
Am un filtru extern JBL, un filtru intern foarte mic primit la cumpararea acvariului, iluminarea este formata din 3 neoane T5 cu o putere de 24 de Wati puse pe un capac improvizat.

Momentan incerc sa tin acvariul cat mai usor de intretinut asa ca am optat doar pentru creveti Red Cherry si Amano (10 din fiecare) si un Ancistrus.

Re: Prezentare

Salut si bine ai venit,astept sa vad cum evolueaza  :sok

3

Re: Prezentare

Bine ai venit Corina.
De unde ai cumparat Amano?

Re: Prezentare

I-am cumparat de la magazinul Coralis. Va multumesc pentru primire.

5

Re: Prezentare

Bine ai venit!

My advice is free and worth every penny.

6

Re: Prezentare

:apl

7

Re: Prezentare

bine ai venit vecinico! daca doresti gurami sau vivipari (Xifo molly guppy ) te rog sa ma anunti

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Prezentare

Multumesc frumos, dar doresc sa invat sa dezvolt un acvariu echilibrat doar cu plante si apoi o sa trec si la versiunea mai dificila - >acvariu plantat+pesti.

9

Re: Prezentare

Buna si bine ai venit ! Asteptam evolutia acvariului.

Doua culori ce le ador

Re: Prezentare

Bine ai venit !

11

Re: Prezentare

Bun venit!!!

12

Re: Prezentare

Bine ai venit.

Ofera sfaturi nu jigniri!

13

Re: Prezentare

Bine ai venit pentru inceput
Pietrele sunt testate cu otet ceva?
Daca sunt calcaroase va trebui sa renunti la ele.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

14

Re: Prezentare

Pietrele sunt din cuart. Din cate stiu eu cuartul nu este o piatra calcaroasa si din ce imi aduc aminte din perioada liceului facea parte din grupa silicatilor.

15

Re: Prezentare

OK sefa cum zici tu. Am intrebat doar nu am dat cu parul.
:sok

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

16

Re: Prezentare

liloss A scris:

OK sefa cum zici tu. Am intrebat doar nu am dat cu parul.
:sok

Te-ai simtit agresat? Imi pare rau.
Poate poti sa ma ajuti sa imi zici ce planta este aceea din spatele acvariului. Trebuia sa fie HC dar se pare ca am fost pacalita si am primit altceva. mad

17

Re: Prezentare

Buna
mie-mi pare hemianthus micranthemoides.

Re: Prezentare

planta de care spui tu se numeste Hemianthus micranthemoides... de multe ori se fac confuzii,, frunzele sunt asemanatoare cu cele ale hc doar ca sunt mai mari insa  aceasta planta creste in inaltime chiar pana la suprafata apei

19

Re: Prezentare

Multumesc foarte mult. Atunci cand am cumparat-o de la Hornbach semana cu Hemianthus callitrichoides dar dupa 3-4 zile a inceput sa creasca in inaltime si sa isi modifice frunzele.  :fconf

20

Re: Prezentare

Bine ai venit Corina!