Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

da mon cher am inteles; am uitat atunci; arulca o privire pe ultimul edit te rog uite si o poza sa intelegi mai usor. ideea e cand dai click pe poza aceea ar trebui sa mearga de la 3 la 4 nu de la 3 la 2!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

42 Editat de MariusMinu (2012-05-17 23:36)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Depinde unde este mouse-ul (sageata sau mana de pe ecran  lol ) in momentul in care dai clic, daca este in partea stanga pozele merg inapoi daca este in dreapta merg inainte . big_smile

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

revin si cu poze ca tot am omis sa mai pun in postul de Q & A.

uitandu-ma la pozele dinainte de schimbat substratul care parca sunt luate dintr-un sf pentru pesti mi se pare ca totusi evoluez la gradinarit!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Da ,da,  evoluezi  :fok vad ca ai lasat si returul de la filtru ceva mai jos, incepi sa prinzi miscarea :noroc

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

pfff asta am facut-o pt ca mi-ai explicat tu! sincer m-am simtit idiot cand mi-ai explicat de ce ... dar nah ... asa invata omul! tu ce mai faci cu algele ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Deocamdata situatia este incerta...  sad  Noroc cu acvariul nano in care apa este clara, a devenit atractia numarul 1  :fbr

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

mda te inteleg nano-ul meu e haos dar asa l-am si gandit pana am 200 de lei sa dau pe un cub de 30 de litri!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

48 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-22 00:35)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

ca sa mai vorbim un pic si de asta mare e cam suprapopulat!

acum mai am  2 CAE, 1 ancistrus femela (acestia vor fi donati in cateva zile), 6 guppy maturi, 10 neoni, 3 similari cu neonii dar cu botul rosu si coada in dungi albe si negre, 3 kilari, 2 corydoras panda, 2 ce seamana cu pisici de mare, sunt maro si au buline albe si coada albastra cumparati de la C*****s din Drumul Tabarei, 5 pui pomacea, vreo 20 de creveti, un racusor mic si un melc cu dungi negre si portocalii!
intrebarea mea e pentur 40 de litri de apa si dupa ce-i dau pe primii 3 tot va fi suprapopulat acvariul ? sau as putea sa mai iau 2 - 3 corydoras ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Parerea mea este ca si dupa ce dai ancistrusul si CAE acvariul tot va fi suprapopulat, faci ce vrei dar iti va fi greu cu filtrarea, prea multe resturi in apa.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

eu ma gandeam pur si simplu la confortul pestilor Marius; am in plan modificarea filtrului cu siporax si adaugarea unui neon pentru lumina. eu ma gandeam ca o sa fie suprapopulat in comparatie cu acvariile voastre care par mult mai bine plantate si ici colo cate-un peste!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Eu din ce am observat este mai bine daca nu am multi pesti, bolile sunt rare sau inexistente, am neonii de mai bine de 2 ani si atunci cand i-am luat nu erau tocmai pui. Acum ce sa zic, fiecare face cum ii convine, am trecut si eu prin faza cu multi pesti in acvariu si pot sa spun ca nu vreau sa ma mai intorc la acea perioada. Parerea mea este ca acvariul este mult mai linistitor cu pesti  mai putini, iar prezenta plantelor reduce stresul pestilor, de aici si boli mai putine.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

multam fain de sfaturi Marius!

pun si poze de noapte cu neonul stins si lampa de pe birou aprinsa!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

A iesit racusorul la plimbare  big_smile Imi place !

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

he he ... cauta sa citeasca pe undeva ca il intereseaza cum se numesc pestii din prima (cel de pe fund) si in a doua poza (cei lipiti pe geam):P!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Vad ca ai mult moss, am inteles ca este foarte bun in acvariile cu creveti :fok

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

si eu la fel am citit! moss si "bila" aceea din dreapta racusorului din a 3-a poza!

cu asta vreau sa fac gazon in acvariul mic!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Bila aia este de fapt o alga  big_smile Cladophora. Asta e cea mai raspandita imagine cu ea, o bila. Nu cred ca a facut cineva gazon cu ea, in schimb cu moss mai au fost incercari de a face gazon :fok

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

mai eu am taiat una pur si simplu si am pus-o pe o nuca de cocos! la o luna e inca verde intens si pare ca-i merge bine!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

si-apoi marius daca nu merge sa o cos pe de plasa de plastic eventual cu cate-o pietricica ici colo pentru greutate sa-mi iasa vreo 10 -15 cm patrati cu covoras am sa o leg de pana la urma de vreo radacina sau de buretele din filtru.

revenind la temperatura am pus un ventilator de calculator dar nu observ nicio diferenta de temperatura. misca apa la suprafata ce-i drept si mai astept sa observ rezultate. aici e pisibil sa fie ventilatorul de vina si am sa mai experimentez si va tin la curent.

despre lumina va pun poze explicite: ma gandeam sa pun lampi suspendate deasupra capacului si montate ori pe partea care se ridica din capac acolo unde arat cu acea penseta telescopica in cazul neoanelor ori pe marginea capacului in cazul lampilor de nano de exemplu. o sa arate a "ciorba" dar nu vad alte solutii ieftine pentru moment.

ce parere aveti ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

60

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

salut mai sergiu.hai sa vorbim aici.in primu rand ventilatorul tau este folosit la jumatate din putere,jumatate fiind blocata de plasticul pe care sta.mie in o oar mi-a scazut aproape un grad,probabil ca e si ventilatorul mai mare.

2.penseta aia...de ce nu ti-ai luat tu una "adevarata"?!

3.subiectul cu manado.manado,asa cum ti s-a zis este un substrat inert,adica un fel de pietris.adica nu ajuta cu nimic mai mult plantele fata de un pietris cu aceasi granulatie.substratul fertil,asta e ceea ce ajuta plantele,insa nu te-as sfatui sa sa incepi cu el.si sa iti si explic:substratul fertil isi da drumul la eliberare de nutrienti peste vreo luna de la aranjare.tu pana atunci dozezi fertilizant in masa apei si cand o sa inceapa substratul sa isi dea drumul tu,fiind incepator la fel ca mine,nu o sa iti dai seama.e asa cum ti-am zis o sabie cu doua taisuri,un tais ajuta plantele,unul ajuta algele(daca esti incepator,scuze,poate nu esti,eu din cauza asta am renuntat la aqua basis)

eu am vrut manado din cauza ca imi placea cum arata si am inteles ca e si bun(poros pt bacterii,granulatie).insa are si dejavantaje:e usor,dupa o perioada nu poti sa ii mai pastrezi panta(mai inalt in spate),absoarbe nutrienti ce ii dozezi in masa apei,are fier si risti sa iti zgarii geamu si daca mai imi aduc aminte iti mai zic.

eu te-as sfatuii asa:un substrat inert(eu vroiam ceva negru sa maro ca manado insa n-am gasit si deaceea am luat cuart) si bile de la jbl(sau din-acelea diy cum are colegul mihai2002 daca te pricepi sa faci,eu nu m-am priceput)