1 Editat de discus_prime (2012-05-13 21:32)

Subiect: iNCEPUTUL

Salutare tuturor. Sunt unul dintre cei pasionati de acest hobby.In anul 2001 in timp ce ma plimbam printr-un hypermarket  am fost atras de primul meu acvariu si anume un Juwel de 80 litri cu geam de cristal si alte acarete pe care la indrumarea unui  tip de la un petshop  am dat numai putin de 7 mil 200.Si astazi cand ma gandesc simt o oarecare tristete in suflet dar nah..obrazul fin cu cheltuiala se tine.Si am continuat cu angajatii acestuia ,cu plante din  plastic , sera aqutan,nitrivec,ph- , ph+, costapur si alte produse de acest tip foarte scumpe la vremea aceea timp de aproape un an.Si cum nu era de ajuns servicele asigurat de acestia o data pe saptamana mai trebuia sa imi pun in practica si cunostintele acumulate .Si uite asa in aproape 3 ani eu personal nu am reusit sa am in acel acvariu o apa adevarata adica  ciclata.Tot timpul era laptoasa ,murdara urat mirositoare.....(poate si din cauza celor 6-7 carasi aurii de 10 cm).... tongue

Timpul trece si  dupa ce am cumparat cele necesare am sarit direct la 264 litrii acvariu la care am ramas si in prezent.
  Date tehnice.

  Acvariu    .120x40x55 geam de 10 mm
  Substrat   .Aquabasis Plus, Prietris  Aquatic -Nature (nero)
  Iluminare .4x Philips HO 865 si 2x Arcadia Pro-Plant toate de 39w t5
  Filtrare     .1x tetra 1200 +1xCristal Profi e9oo pline ochi cu Micro-Mec jbl
  UV           .Aqua-Medic 9w
  CO2         .Butelie 12 litrii +Reductor Ocean Free+Difuzor Aquatic Nature
  Fauna      .60 Rasbora Heteromorpha +f multi red cherry+Amano shrimp.
  Flora       .Eleocaris parvula,heterantera zosterifolia,hygrophila pinatifida,hottonia inflata,blyxa japonica,christmas moss,Phoenix Moss,Singapore Moss,rotala rotundifolia,jawa fern,eustralis stelata .....etc

  Momentan atat.  Poze cu evolutia acvariului de-a lungul timpului.Ultimul setup adica cel din zilele noastre pe saptamana viitoare.Multumesc si toate cele bune.

Re: iNCEPUTUL

Salutare Laur!
   Superb acvariul cu rasbore, pacat ca nu ai intors toate pozele cum trebuie... mi-am rupt gatul sa le vad lol

3 Editat de octavian (2012-04-19 01:17)

Re: iNCEPUTUL

salut si bun venit.imi place,vad ca te pricepi destul de bine la crearea unei imagini frumoase.bravo!astept sa vad ce asi mai ai prin maneca :sok

Re: iNCEPUTUL

Salut ! Frumos acvariul  :fok . Astept poze si cu actuala setare .

Re: iNCEPUTUL

Fara cuvinte, un acvariu superb ai reusit sa faci. Este foarte tare si ideea cu bustenii , mai rar asa ceva. Felicitari !!  :apl  Ape line  :scool

6

Re: iNCEPUTUL

Frumos acvariul, spune-mi te rog cum se impaca rasbora cu crevetii?

Re: iNCEPUTUL

Salut si bine ai venit.Bustenii aceia ce esenta au?
Ce tratament au primit?

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

8

Re: iNCEPUTUL

:acv  Bine ai venit printre noi, poti pune si un video ca sa fie treaba completa.
Foarte frumos, felicitari  :apl  :apl

Ofera sfaturi nu jigniri!

9 Editat de mirceajifcu (2012-04-19 14:24)

Re: iNCEPUTUL

Salut si bine ai venit, foarte frumos acvariul, chiar daca sunt multe poze duble si intoarse  lol  :sok . Nu ai probleme cu algele din cauza luminii venite de la geam?

Technics A scris:

Frumos acvariul, spune-mi te rog cum se impaca rasbora cu crevetii?

Le mananca puii care inoata aiuriti prin apa.

Re: iNCEPUTUL

Bun venit si felicitari pentru proiect!
Imi plac ambele setup-uri, in special cel cu trunchiurile de lemn.
Le-ai aplicat ceva tratamente lemnelor? Care sunt?

Daca imi permiti, as sugera poate un alt loc de amplasare. Vad ca este pus in bucatarie, intre frigider si peretele exterior, unde este si o fereastra. Frigiderul emana caldura iar carna peretele emana racoare. Nici fereastra nu e prea ok, la un vant mai puternic iti poate lovi in sticla.

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

11

Re: iNCEPUTUL

Salut si bine ai venit,foarte superbe acvarii,care este singapore moss???  :fbr

Re: iNCEPUTUL

Bine ai venit, superbe setup-urile. Foarte curate si ingrijite, felicitari!

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

13

Re: iNCEPUTUL

Salut si bine ai venit! +10 pt. setup-urile tale.
Felicitari!  :apl

Re: iNCEPUTUL

Foarte frumos şi îngrijit. Bravo!

Re: iNCEPUTUL

gogosanuc A scris:

Salut si bine ai venit.Bustenii aceia ce esenta au?
Ce tratament au primit?

Salutare.Bustenii sunt din lemn de pin.Ca si tratament nu am facaut decat  sa dau pe scoarta lemnoasa cu pensula ADA Phyton-Git atat.

Re: iNCEPUTUL

Multumesc.

17

Re: iNCEPUTUL

Super poze  :apl

18

Re: iNCEPUTUL

No comment. :scool
Felicitari! :apl

19

Re: iNCEPUTUL

Pare foarte interesant ce ai tu acoolo  :fok  , pacat ca nu ai facut o poza de ansamblu  neutral

Re: iNCEPUTUL

Superb