1

Subiect: Salut

Salutare tuturor.Numele meu este Cosmin , am 20 de ani,sunt din Ramnicu Sarat si sunt incepator in ale acvaristicii.De aproximativ 4 luni detin un acvariu home made de 40 de litri in care (nu ma certati ca stiu ca's idiot) chinui 5 carasei (3 oranda si 2 ryukin) , 2 scalari si 1 cory, iar filtrarea in acest acvariu o fac cu filtru bolborositor si cu inca unul extern home made incercand din rasputeri sa mentin acvariu curat si apa limpede.De cateva zile lucrez la un nou acvariu (dupa 4 luni de documentare) pentru caraseii mei de dimensiuni 100x50x45 sticla de 8 mm doar fundul de 10 mm (aici va rog sa ma sfatuiti daca ar fi cazul sa mai pun intaritoare sau nu).Suportul pe care v'a sta acvariul inca nu este nici macar inceput dar timp de 3 saptamani cat se usuca siliconul cred ca am timp sa-l fac (Doamne ajuta sa tina acvariul ca de mese si suporturi fac eu rost).Cam atat deocamdata, o sa revin cu noi informatii pe masura ce avansez in proiect.

Acvariu 100x50x45 populat cu 5 carasi

2

Re: Salut

Salut, bine ai venit ! Asteptam poze cu noul acvariu (de ce nu si cu actualul)

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

3 Editat de alynn (2012-04-19 14:07)

Re: Salut

bun venit!eu ti-as recomanda intarituri,daca era sticla de 10 nu aveai nevoie de asa ceva

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: Salut

Salut si bun venit! Intariturile nu strica niciodata, nu e rau sa iti iei masuri de siguranta in plus. Cum ti-ai dat singur seama de torturariul tau, nu o sa mai zic nimic de cantitatea de peste / cantitatea de apa pe care o ai big_smile. Asteptam poze cu noul acvariu si nu uita sa il ciclezi inainte sa bagi pestii in el. Nu ar fi rau sa pui si niste poze cu actualul acvariu.

5

Re: Salut

Salut si bine ai venit Cosmin.Stii vorba aia:"Paza buna trece primejdia rea".Te sfatuiesc sa-i pui intaritura.Eu mi-am luat de curand un acvariu de 200L (Eheim MP), cu grosimea sticlei de 8mm si are intarituri.

6

Re: Salut

tabaks A scris:

Salut si bine ai venit Cosmin.Stii vorba aia:"Paza buna trece primejdia rea".Te sfatuiesc sa-i pui intaritura.Eu mi-am luat de curand un acvariu de 200L (Eheim MP), cu grosimea sticlei de 8mm si are intarituri.

Sa-l stapanesti sanatos si ape limpezi, cat te-a costat? scuze de off topic

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

7

Re: Salut

L-am luat din HB, pret 360 ron.

8

Re: Salut

Va multumesc de sfaturi.Bine inteles ca am sa ciclez acvariul inainte de a adauga pestii , cu toate ca mai e mult pana departe.
Am totusi o intrebare in legatura cu intariturile : acestea pot fi si din sticla de 6 mm?pentru ca nu cred ca am sa mai gasesc de 8 neutral 
Am sa revin cu poze cu acvariile cat de curand!

Acvariu 100x50x45 populat cu 5 carasi

Re: Salut

Bine ai venit ! Intariturile erau bune tot din sticla de 8 mm .

10

Re: Salut

Am revenit cu pozele acvariilor

Acvariu 100x50x45 populat cu 5 carasi

11

Re: Salut

Bine ai venit Cosmin!
   Despre pozele cu acvariul cu pesti... fara cuvinte!

12

Re: Salut

Au facut o crima iar acum stau la inchisoare(racoare)  lol  Asteptam sa il vedem pe cel mare  wink  smile

13

Re: Salut

N-au saracii nici o vina ca-s eu idiot.Daca ma documentam din timp nu mai stateau ei acolo dar asta e , mai bine mai tarziu decat niciodata.Sper sa ma lamureasca cineva daca pot folosi intarituri de 6 mm la noul acvariu pentru ca sticla de 8 mm nu gasesc

Acvariu 100x50x45 populat cu 5 carasi

14

Re: Salut

Parerea mea:Pune-i intarituri de 6cm, dar pune-i si in partea superioara si cea inferioara.Sau dublate in partea superioara. :sok