Subiect: Salutari

Florin ma numesc din Bucuresti sunt de loc, 26 ani varsta.
Detin un acvariu de dimensiuni dimensiuni 60-30-35- ~60 litri ;Iluminat power-glo -15w;Termostat 100w,
Filtru intern Eheim Aquaball 2208;
Am mai avut treaba cu acvaristica in copilarie dar va imaginati ca aveam o "ciorba" in acvariu. Totusi am ramas cu o amintire placuta asa ca in decembrie mi-am achizitionat un acvariu din Horbah si am facut cam toate greselile posibile apoi m-am apucat de citit acest forum.
Cea mai mare greseala a fost sa accept pestii unei colege de munca - 2 carasii aurii - 2 carasii negri cu ochii bulbucati, 2 tetra, 2 xipfo, 2 zebre, 6 neoni, 2 scalari, 3 hoplo si 2 cory. Unde mai pui ca erau cam maricei. Asa ca va imaginati prin ce am trecut pana am stabilizat apa si pana am reusit sa donez o parte din ei.  Acum mai am 7 neoni, 2 cory, 2 tetra. 2 zebre si 3 ancistrusi micuti.
Desi nu am pierdut niciun peste ca incepator cu plantele stau cam praf sad sunt un dezastru la capitolul asta dar incerc sa invat sa am un acvariu cat mai natural smile.  Deocamdata am pietris albastru si un butoi din comert in el, deci mai am de tras pana ajung la ceva frumos.


Va salut calduros si ape limpezi.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Salutari

Bine ai venit Florin!
   Daca poti pune si ceva poze, sa ne apucam de carcotit big_smile
   Cory sunt pesti de grup, si ce inseamna "2 tetra"?

Re: Salutari

Nu am avut curaj sa pun pozele - cum ziceam e un dezastru la capitolul vizual sad. deocamdata.
tetra- cred ca e tetrazone - asa l-am identificat eu din pozele dupa net se vede in penultima poza - poate o fi alceva?
Cory stiu ca sunt de grup - minim 6 dar nu am loc pentru 6 si daca ii dau si ei o sa raman fara pesti de fund sad
Pozele sunt de acum 2 saptamani intre timp nu mai am hoplo si nici scalarul.
Mecic de primire smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Salutari

Pestii carora le spui "tetra" sunt Gymnocorymbus ternetzi albi, sau White Skirt Tetra.
   Toti ne dorim sa avem o parte din natura la noi in casa, deci nisipul si decorurile tale nu se incadreaza la "natural".
   Pune termometrul ala undeva pe o laterala, asa iti ia din imaginea acvariului.
   Acvariul de ce nu-l umpli cu apa pana sus? Parca ar fi si masa un pic inclinata.

Re: Salutari

Salut Florin, si bine ai venit

machiaveli A scris:

. ...dar incerc sa invat sa am un acvariu cat mai natural smile....

e frumos sa ai un acvariu cat mai natural , dar
 

machiaveli A scris:

Deocamdata am pietris albastru

sa ma gandesc.... hmm...nu, nu am vazut in natura,

machiaveli A scris:

si un butoi .....in el....

lol ...din astea' e plin pe la noi in lacuri si rauri....

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

Re: Salutari

- intre timp l-am umplut mai mult
- dap- masa e inclinata - asa e ea de la constructor ce sa ii fac ?
- As vrea sa schimb nisipul dar acum as decicla acvariul asa ca o sa stau cu el pana cand o sa il spal pe tot (am inteles ca o data pe an e recmandat)
- am vazut aici pe site o idee buna cu buturugi o sa incerc si eu sa vad ce iese,
- cum  ziceam plantele mele arata ca unele din lagarele nemtesti - nu am Co2 - as vrea sa-mi fac o bomba dar imi e o frica de mor smile sa nu ucid pestii sau mai rau sa nu ma apuc de vopsit smile
- cu butoiul m-am inspirat din lacul Mori din buc. big_smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Salutari

Ai un Echinodorus si 2 Cabomba... nu ai nevoie de CO2.
   Spune cate ceva si despre schimburile de apa, cum cureti filtrul si la cat timp... poate nu este "ciclat" acvariul si poti schimba nisipul.

Re: Salutari

schimb apa 1 data pe saptamana cam 10 l -  sifonez si substratul in timp ce schimb apa - buretele filtrului (ca e doar unul) il clatesc in apa care o scot din acvariu fara sa il presez doar las apa sa curga pe el eventual il mai vantur in apa din recipient
E ok?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Salutari

ideea era sa mai pun plante - de aia zic de co2 - nu am mai pus tocmai ca le merge astora prost

Scopul scuza mijloacele! Oare?

10

Re: Salutari

10 litri pe saptamana este putin, macar 20 litri ar trebui sa schimbi.
   Buretele din filtru il cureti bine, dar la cat de mic este ma cam indoiesc eu ca ai un acvariu "stabilizat", dupa cum ai spus.

11 Editat de machiaveli (2012-04-20 15:03)

Re: Salutari

ce as putea sa fac cu filtru ?
ceva idei ?
o sa incerc sa schimb mai mult atunci - eu asa citisem 10%

Scopul scuza mijloacele! Oare?

12

Re: Salutari

machiaveli A scris:

ce as putea sa fac cu filtru ?
ceva idei ?

   Recomandat ar fi sa-ti achizitionezi un filtru extern, are capacitate mare pentru material filtrant. In general este bine sa cauti material filtrant dedicat filtrarii biologica (ex: Sera Siporax).

machiaveli A scris:

o sa incerc sa schimb mai mult atunci - eu asa citisem 10%

   30-40%, asta depinde de filtru si numarul/dimensiunea pestilor. Oricum la tine 10% ar fi insemnat sa schimbi 6 litri big_smile

13 Editat de machiaveli (2012-04-20 16:06)

Re: Salutari

Mercic mult de sfaturi
asa ma uitam si eu la un filtru extern dar crezi ca se merita investitia pentru un acvariu de 60l ? 
crezi ca din cauza asta sufera plantele?
pestii nu par a avea nimic sunt vioi -  sunt maturi toti cu exceptia ancistrusilor
Stiu ca inseamna 6 litri dar am vazut ca la 10 e mai ok - o sa maresc acum la  20. smile

Inca o data mercic de sfaturi - vad ac esti din buc  pate ne vedem sa fac cinste cu o bere (nu stiu ce varsta ai smile dar pot incalca legea smile  )

Scopul scuza mijloacele! Oare?

14

Re: Salutari

Salut si bine ai venit Florin! :sok

Re: Salutari

mercic de primire -
astept cu nerabdare sfaturile voastre

Scopul scuza mijloacele! Oare?

16

Re: Salutari

Ancistrus A scris:

Parca ar fi si masa un pic inclinata.

Incearca sa echilibrezi cat mai bine acea masa(stand).Ceva adaos sub picioarele ei si rezolvi problema.Foloseste un boloboc pt a echilibra masa.Presiunea apei asupra sticlei poate crea neplaceri.

Re: Salutari

"Presiunea apei asupra sticlei poate crea neplaceri"
la asta nu m-am gandit sad e ditai biblioteca si unde era spatiul pentru tv am pus acvariul. daca as baga ceva sub acavriu ar functiona?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

18 Editat de tabaks (2012-04-20 17:08)

Re: Salutari

Nuuuuuuu.Sa nu faci asta.Mai bine il lasi asa.Cand faci schimbul de apa atunci e mai usor acvariul si poate cu ajutorul unui prieten reusesti sa ridici intreg ansamblul si ii bagi adaosul.

Re: Salutari

mercic - o sa incerc sa fac asa -
Nu stiu daca aici trebuie sa pun intrebari dar am facut-o
stie cineva unde se  poate modifica un capac in Buc?  as vrea sa-mi mai pun un neon in capaculacvariului am 15W as vrea sa adaug macar in 15 W.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

20

Re: Salutari

Sunt o gramada de colegi pe forum care fac astfel de modificari.
Iti trimit PM sa-ti spun si cine. :sok