Subiect: salut sunt nou si dornic sa invat

salut sunt nou in acvaristica  (am mai cochetat cu subiectul in sensul ca am mai avut acvarii acum citiva ani dar nu stiam ce vreau si nu stiam cat de vast si complicat este subiectul ). Dar sa incepem cu inceputul .Ma cheama claudiu sunt din craiova am 44de ani  am un acvariu de colt cumparat la de la o cunostinta AQUATLANTIS CORNER (fabricat in FRANTA credde 220l-230l  real 210l-215l de apa si decor . Il am de 12 zile dar pina acum am probat acvariu (sa nu curga  ,etc ) filtru  EXTERN AQUA- PRO 3 ,INCALZITOR JAGER 200W 400L ,ILUMINARE SILVANA 2X14 W STANDARD CU LOCAS DE 2X18W 60 CM VOBRATOR ,AUTOCOLANT SPATE SI LATERALE NEGRU MAT. ieri 20-04-2012 l-am amenajat , am cosmetizat buturugile am (taiat curatat spalat)  pozat cabluri furtune schimbat robineti filtru (trageau aer). buturugile inca mai plutes (sunt din natura , esenta tare). astept dupa manado 25 litri  tinp in care o sa tot schimb apa. cam atit despre mine si acvariu meu . p.s. o sa il sterilizez cu permanganat de potasiu pina nu bag substrtrat ,plante ,pesti . MULTUMESC DE GAZDUIRE !

krrom2003

Re: salut sunt nou si dornic sa invat

Bine-ai venit claudiu smile

un mic sfat incearca poze noaptea; acestea nu sunt chiar asa de clare, in rest succes si spor la treaba!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: salut sunt nou si dornic sa invat

Salut si bine ai venit  :sok

4

Re: salut sunt nou si dornic sa invat

Bine ai venit!

5

Re: salut sunt nou si dornic sa invat

Salut si bine ai venit Claudiu!
Radacinile tale, trebuiesc curatate de coaja.Acea coaja va putrezii foarte repede, daca te hotarasti s-o lasi.
Fierbe acele radacini intr-un vas cu apa si sare(grunjoasa),pt a le ajuta sa se scufunde mai repede si pt a mai elibera din tanin.
Ps:Radacinile pe care eu le prefer, sunt cele din lemn de corn(esenta:cea mai tare),carora nu trebuie  sa le aplici un tratament indelungat pt scufundare.  :sok

6

Re: salut sunt nou si dornic sa invat

Bine ai venit!

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: salut sunt nou si dornic sa invat

Bine ai venit Claudiu!
   Imi place ca de la inceput preferi variantele naturale de decor, cu toate ca nu mi se pare buna combinatia Manado + buturugi = kitsch (strict parerea mea).
   Odata cu scufundarea crengilor, si aranjarea lor finala, sigur va arata mai bine... de chestia asta depinde si cum vei face urmatoarele poze, sa le faci sa se inteleaga ceva big_smile

8

Re: salut sunt nou si dornic sa invat

Salut si bine ai venit,daca asculti sfaturile colegilor experti de pe aici cu materia prima care o ai(acvariu ,echipamente etc.)o sa iasa sigur ceva frumos,succes la setup :sok

Sa fii OM ii lucru mare!!!

Re: salut sunt nou si dornic sa invat

Salut si bine ai venit !

10

Re: salut sunt nou si dornic sa invat

Bine ai venit alaturi de noi!!  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE