Subiect: reamenajare acvariu

Salutare. asa arata acum acvariul meu (primele 2poze). urmatoarele 2 erau inainte.

2 Editat de sTTTk (2012-04-23 17:34)

Re: reamenajare acvariu

Salut !
Arata mai bine inainte  wink parerea mea !
Nu ne prezinti mai in detaliu, ce volum are bazinul, ce filtrare, iluminare si mai ales ce pesti si cati ai wink nu de alta dar vad botia cu africani  hmm

Multi vad, putini cunosc !

3

Re: reamenajare acvariu

Si Sae parca doi se vad.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: reamenajare acvariu

salutare. acvariul este destul de mic 180 l. filtru extern jbl e701, filtru intern aquaell 500l, filtru intern eheim aquaball 2212, lumini marine glo si aqua glo.
aveti dreptate sunt doi botia si doi sae din vechiul plantat. nu am vrut sa-i dau.
restul pestilor 4 labidochromis caeruleus, 4 labidochromis caeruleus electric yellow, 3 johanny si 4 elongatus cred (nu prea ma descurc nici cu deosebitul speciilor si nici masculilor de femele), cred ca o sa cer ajutor in alt topic.

Re: reamenajare acvariu

Nu mai sunt pareri? :fcry

6

Re: reamenajare acvariu

arata bine acvariu, parca un pic intunecat. Si eu tot unu de 180l am. pt tine este suficient filtrul jbl e701?

The woman- not every monster live in the wild

Re: reamenajare acvariu

Plus inca doua interne. cred ca da.

8 Editat de sTTTk (2012-04-24 21:22)

Re: reamenajare acvariu

george3013 A scris:

salutare. acvariul este destul de mic 180 l. filtru extern jbl e701, filtru intern aquaell 500l, filtru intern eheim aquaball 2212, lumini marine glo si aqua glo.
aveti dreptate sunt doi botia si doi sae din vechiul plantat. nu am vrut sa-i dau.
restul pestilor 4 labidochromis caeruleus, 4 labidochromis caeruleus electric yellow, 3 johanny si 4 elongatus cred (nu prea ma descurc nici cu deosebitul speciilor si nici masculilor de femele), cred ca o sa cer ajutor in alt topic.

Acvariul si filtrarea sunt la limita-limitei pentru africani, ai totusi noroc ca nu i-ai supra-aglomerat, totusi iti recomand 1-2 familii a cate 4-5 exemplare maxim.
Pentru filtrare iti recomand un extern mai mare plin cu medii bio, sau macar arunca cermecul din ultimul sertar de la e701 si pune siporax in loc + un intern numai cu bureti pentru filtrare mecanica si schimburi regulate de apa.
Lumina este ok daca tie iti place cum se vad pestii wink
Renunta la botia si sae, nu au ce cauta intr-un bazin cu africani, ai cam chinui.
As mai renunta si la pompa de aer, bulele pe care le produce mi se par inestetice, poti valurii apa cu ajutorul retur-ului de la extern sau a filtrului intern asa realizand oxigenarea apei.
Oricum tin sa te felicit ca esti unul din putinii care nu au bagat 50 de africani in 180 litrii, corabii scufundate si plante de plastic  :noroc

Multi vad, putini cunosc !

Re: reamenajare acvariu

sTTTk: multumesc pentru sfaturi si incurajari.
pentru alte sfaturi mai pot apela la tine?

10

Re: reamenajare acvariu

george3013 A scris:

sTTTk: multumesc pentru sfaturi si incurajari.
pentru alte sfaturi mai pot apela la tine?

Cu placere. Imi place sa mai spun si eu cate ceva din ceea ce am simtit pe propria piele smile si o sa vezi ca este boala mare asta  big_smile
Poti apela cu intrebari, sfaturi si orice crezi ca iti este de ajutor la sectiunea de africani si cu siguranta se vor gasii persoane care sa iti raspunda.

Multi vad, putini cunosc !