1 Editat de Pop Remus (2012-04-27 16:04)

Subiect: Green Valley 30l

In cele din urma m-am decis sa imi cumpar cel de-al doilea acvariu:
Dimnesiuni acvariu:30l-30L-35h
Iluminare:Lampa suspendata, cu bec economic 20w Philips,2700K, 1350 lumeni
Filtrare:filtru hang-on Aqua One
Incalzire: 25w Resun
Fertilizare:JBL ferropol-1 ml/zi
Decor:Fundal albastru azuriu,substrat 1-2 mm negru,pietre necalcaroase,cioate vita-vie
Flora:Hemiantus Micrantemoides,Java moss,Christmass moss,Phoenix moss,Flame moss,Anchor Moss,Stringy Moss,Riccia flutains,Anubias var "nana",Hydrocotyle leucophcela,Microsorum pteropus,Hydrophila polysperma,Gossostigma elatinoides,Pistia stratiotes,Valisneria spirals,Rotala rotundifolia,Limnophila sesilisfora
Fauna:Pui Guppy,Red chery shrimp 35 bucati
Acvariul in momentul de fata este gol dar marti ii dau drumul  si niste poze cu el:

Re: Green Valley 30l

salut Remus, suna bine in descriere (evident dupa ce am cautat fiecare denumire); dar parca aveai deja un acvariu de creveti ?  ai facut ceva progrese cu el ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

3

Re: Green Valley 30l

de ce nu ti-ai pus substrat fertil,ca e destul de mic acvariul tau si nu te-ar duce mult.
eu vreau sa mi-l fac si eu plantat pe al meu de 100 si ma gandeam sa pun doar manado,ca da si bine la ochi si e si bun(din cate stiu eu)

Re: Green Valley 30l

@serigu.dragomir: poi ala il am si acum dar de aia mi l-am luat pe acesta ca sa pun creveti si plantele in acesta si + plante noi big_smile
@octavian: poi am cumparat substrat negru 1-2 mm fiindca ies mai bine creveti in evidenta, cat despre manado am inteles ca este foarte usor si mai ies plantele din el neutral, substrat fertilizant, nu am pus, ca nu pra merita sa dau 30 lei pe o punga de 3 l la ce vreau eu sa fac cu acest acvariu,vreau mult moss+  plus plante gen rotala,micranteum,hemiantus, plante cu radacini mici nu cu radacini mari gen echinodorus,criptokorine big_smile am sa pun niste bile fertilizante de la JBL wink

Re: Green Valley 30l

hmmm adica te extinzi de la RCS la alte specii de creveti ? daca ai drum prin bucuresti sa mergi in drumul taberei sa vezi acolo crevetarie smile

si ... cand incepi sa vinzi RCS?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Green Valley 30l

Poi momentan am vreo 35 rcs +vreo 15-20 pui de la ei de vreo 1 cm big_smile dupa ce mai cresc plantele si se mai inmultesc astia,mai vand din plante di din RCS si vreau sa cumpar sakura big_smile wink

7 Editat de sergiu.dragomir (2012-04-23 23:04)

Re: Green Valley 30l

hmmm daca ai pune si o poza sa-mi fac si eu o idee .. am cautat pe google dar daca nu ma pricep nu stiu care sunt.

eu mi-am luat 2 racusori mai nou; sunt cred tot din familia crevetilor, sunt rosii, mai mari decat RCS dar nu cu mult si au clesti in fata exact ca racii. se misca doar pe fund si par sa inoate mai greu decat crevetii. dar sunt si mai frumosi.

gasesti poze la topicul meu in acvarii de apa dulce in lucru.

daca vrei o parere sau mai bine spus o intrebare: de ce-ti place tie vita de vie in bazin ? daca nu e acoperita cu moss ma refer. parerea mea e ca intr-un acvariu trebuie sa incerci sa reproduci cat mai bine un ecosistem complet si controlat; in acest caz te asigur ca nu gasesti vita de vie in apele in care traiesc aceste animale in mod natural.

eu mi-as face un nano pentru creveti in stil gazon mic sau tuns regulat si o cioata acoperita cu moss care sa imite un bonsai si-apoi un ghem din acela verde cat o minge de tenis care le place lor. in fien era doar o idee, si-n plus gusturile nu se discuta!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Green Valley 30l

Vad ca esti hotarat Remus . Succes cu noul proiect ! O sa mai imi arunc si eu o privire pe aici poate ma molipsesc si eu ca as vrea sa mut MG intr-un alt bazin mai mic dar am stat sa se mai incalzeasca sa nu mai folosesc si incalzitorul .

Re: Green Valley 30l

@sergiu.dragomir: poi cu ce sa pun poza cu red chery??? poi logic ca pun moss pe ea poi daca nu ziceam nu iti dadeai seama ce este vita de vie,red mor,mangrova,sau altceva big_smile
@Mariu Minu: sunt foarte hotarat maine sper sa dau drumul acvariului o sa revin cu poze big_smile

Re: Green Valley 30l

nu Remus, eu vroiam o poza cu sakura!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

11

Re: Green Valley 30l

Aha ok uiteo big_smile sunt ca si red chery  numai ca mult mai rosi big_smile poza:

12

Re: Green Valley 30l

@ bitanu big_smile poi=adica

Re: Green Valley 30l

si daca tot intrebam ti-e fomica ? macasi cratima de la uite-o

eu despre astia stiam ca se numesc fiery red!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Green Valley 30l

Bitane eu sunt 2x Remus (13 ani) plus 2 superoferta din 84 de la Maternitatea Buzau!

dar eu recunosc ca sunt un ignorat si inca nu cunosc denumirile plantelor si ale vietuitoarelor de acvariu!

acum voi cei de pe aici ... la cum am citit eu ce scrieti majoritatea nu stiti sa invatati pe altii (moderatorii si in general cei cu peste 500 de postari) ca na, probabil e ideea generala ca acest hobby se fura nu se invata. vanzatorii nici atat nu vor sa educe pentru ca nu e profitabil pentru ei sa te invete ce sa faci bine ca atunci dai banii doar pe mancare si solutii si tot asa!

daca tot o luaram pe off-topic are cineva aici o semnatura faina "ofera sfaturi nu jigniri". dar eu vorbesc din experienta decat sa google un nume de planta si sa-mi fac idei gresite mai bine caut un post cu vanzari cu poze ... mura-n gura, ca uite labeo am invatat ca se numesc labeo pentru ca-mi plac!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

15

Re: Green Valley 30l

Nu este nimic bitanu wink
@sergiu.dragomir: poi sakura sau fire red sunt defapt red chery atent selectionati, cei mai rosi si iar inmultiti si iar selectionati pana se fac din ce in ce mai rosi big_smile este tot una, sakura=fire red wink

16 Editat de mirceajifcu (2012-04-24 20:51)

Re: Green Valley 30l

Remusica stii tu ceva, dar nu stii tot big_smile, dar oricum felicitari, e un inceput. Cherry, sakura si fire red sunt grade ale aceleiasi specii: n. heteropoda. Sakura de fapt in japoneza inseamna cherry. Clasificarea se face asa: cherry, sakura, fire red low, fire red high si cei mai frumosi dintre fire reds, fara nici o "crapatura" in carapace, se numesc painted fire red, desi asta nu e chiar un grad, ci mai mult o alegere a celor mai frumosi din colonia de fire red.

17

Re: Green Valley 30l

Aha ok mersi mirecea de sfat big_smile

18

Re: Green Valley 30l

ia zi mai remusica,n-ai terminat tb?astept sa vad ce ti-a iesit.cred ca e o zi foarte speciala de nu ai prea intrat tu pe forum astazi :ang

zi-mi si mie de substratul ala negru 1-2mm,de unde l-ai luat,cat ai dat pe el etc,etc...

19 Editat de Pop Remus (2012-04-25 17:45)

Re: Green Valley 30l

Salut poi da big_smile ieri de pe la ora 18 pana pe la 22 seara am tot munit la acvariu big_smile, poi am sa pun si pozele, momentan apa este cam tulbure(fenomen normal) dupa ce am pus sera bio nitirivec, si 15 l de apa din acvariul mare big_smile,poi este un substrat foarte bun, adika este natural, nu este vopsit, este din piatra de aia neagra necalcaroasa(piatra casata sau casanta parca ii zice nu mai stiu exact) poi am pus 5kg l-am luat din Baia Mare de la Petty un acvarist din BM care are magazin de specialitate am dat 25 lei pe el big_smile

20

Re: Green Valley 30l

bravo,astept pozele.ceva pietris negru as vrea si eu dar nu prea gasesc