1

Subiect: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

Doresc mai intai sa va salut.Aceasta este prima mea vizita pe site si pe forum.Desi vedeam zilnic micile afise care promovau site-ul 'acvarii de vis' astazi am avut si timpul liber necesar unei vizite.
Sincer , sunt placut surprins de acvariile pe care le-am vazut prezentate aici, unele dintre ele sunt chiar ok.
Dupa am debutat 'intr-ale acvaristicii' cu mai bine de 10 ani in urma ( evident cu pesti pe masura cunostintelor mele de atunci - apartinand fam Poecilidae) ...mi-am indreptat atentia catre fam Chiclidae-lor, atragandu-ma in mod deosebit scalarii si discusii.
Desi nu mai posed un acvariu de aprx 2 ani...doresc sa imi amenajez un bazin de dimensiuni medii - 250L - care sa se incadreze in biotopul bazinului amazonian.
Momentan sunt inca in faza de documentare ( desi am o schita generala referitoare la plantele , pestii , calitatile apei care vor alcatui ansamblul) si as fi interesat sa stiu daca printre vizitatorii acestui forum se afla si persoane care poseda un asemenea acvariu si care m-ar putea ajuta cu informatii utile...

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

Bine ai venit in clubul nostru razvan85.
Speram sa iti fim cat mai de folos si sa te putem ajuta in realizarea unei adevarate parti Amazoniene in decorul casei tale. Ne poti pune intrebari despre ce vrei sa realizezi mai exact si iti vom raspunde cu promtitudine atat noi cat si ceilalti membri ai forumului.
Si binenteles asteptam cat mai repede poze cu acvariul tau. big_smile:D:D:D

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

Hey..sunt placut surprins de promptitudinea voastra..;)...pai.. un aspect la care ma gandesc de cateva zile este cel al iluminatului.Din punct de vedere al cantitatii, cred ca 1W/L va fi o intensitate potrivita, avand in vedere vreau sa amenajez un acvariu bine plantat, cu o tenta chiar de 'acvariu olandez'.Nelamuriri am legate de calitatea luminii : credeti ca ar fi potrivit sa adopt o usoara tenta roz a unei lumini de tip Daylight?Si mai ales...imi puteti recomanda un magazin unde as putea gasi echipament de iluminat profesionist specific acvaristicii ?...10x si o dupa-amiaza placuta in continuare!:)

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

Te-ai orientat bine in privinta iluminatului, insa ai grija daca iti doresti un acvariu ff bine plantat sa nu iti alegi un acvariu cu o inaltime foarte mare. Cat despre un magazin bine aprovizionat cred ca cel de la Moghioros sta destul de binein privinta aparaturii, daca nu au acum pe stoc iti aduc cu siguranta ceva sa te satisfaca. Daca ajungi acolo vb cu Alex, ii spui ca l-am rugat noi sa te ajute cu ce iti doresti si se va rezolva 100%
Spor la treaba

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

aha...10x ptr pont...iar legat de dimensiunile acvariului....va avea fie L100xl50xh50 fie L100xl60xh50...in orice caz...nu voi depasi inaltimea de 50 cm....mi se pare un compromis acceptabil intre un acvariu bine plantat si un acvariu care sa adaposteasca specii care au nevoie de o coloana relativ inalta de apa ( ex: scalarii )...cred ca am sa optez totusi ptr o latime de 60 de cm....imi va permite sa 'asamblez' un decor mai interesant..plus ca ma gandesc si la faptul ca un vas umplut cu apa pare cu 1/3 mai ingust decat latimea reala...asa ca va avea de castigat si efectul vizual...10x inca o data si va urez o dupa-amiaza excelenta..;)

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

Dimensiunile alese de tine sunt ok, cred ca o inaltime de 50cm pt ceea ce iti doresti sa realizezi este perfect. Cat despre adancimea acvariului pe care inca o pui sub semnul "?" este foarte simplu. Executal de 60 cm fara sa te mai gandesti, este pierdere de timp si poate iti dozezi energia, asa te poti gandi la lucruri mult mai importante:):):):)
Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

salut...in ultimele zile..mi-am schimbat putin planurile....desi initial as fi vrut sa asamblez un acvariu-biotop ptr zona Amazon-Rio Negro...mi-am dat seama ca..e o idee cam indrazneata...asa ca..am sa ma rezum doar la un acvariu care sa grupeze specii din aceasi zona geografica..fara a avea pretentia de a fi un acvariu biotop.So...dimensiuni preconizate : 150L/60l/50h....specii de pesti...o combinatie intre Paracheirodon Axelrodi ( 30-35 ) ,Microgeophagus Ramirezi ( poate 2 masculi-5 femele),Hemigrammus Blehri ( 20-25 ) Discus ( as vrea sa introduc un grup de 6 ..din care sper sa ramana o pereche bine dezvoltata - asta daca totul va decurge conform planului).Plante...aici am cateva semne de intrebare...stiu cateva specii de Echinodorus care s-ar putea adapta la o temp a apei de 28-30*C si poate Alternanthera...( dar astept sugestii, pls)
Acum as avea nevoie de o parere (f) critica legata de cele scrise mai sus.Si in afara de asta...imi puteti recomanda o specie de pesti de substrat compatibila?Vi se pare un ansamblu supraaglomerat?...revin cu intrebari despre sistemul de filtrare wink...o dupa-amaiza frumoasa!!

8

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

si inca ceva....cunosc inportanta nivelului oxigenului dizolvat in apa , atat ptr respiratia pestilor cat si ptr buna desfasurare a activitatii bacteriilor care descompuni produsii amoniacului...dar...caut o solutie...incerc sa gasesc o varianta de a nu folosi un vibrator conventional, care sa scoata bule de aer vizibile ( tocmai asta e problema ptr mine...sunt prea vizibile = nenaturale)...i-as putea compensa lipsa prin cantitatea mare de plante...inca ma mai documentez asupra tipului de filtru exterior pe care am sa il folosesc....poate am sa gasesc acolo vreun pont...

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

razvan85 A scris:

salut...in ultimele zile..mi-am schimbat putin planurile....desi initial as fi vrut sa asamblez un acvariu-biotop ptr zona Amazon-Rio Negro...mi-am dat seama ca..e o idee cam indrazneata...asa ca..am sa ma rezum doar la un acvariu care sa grupeze specii din aceasi zona geografica..fara a avea pretentia de a fi un acvariu biotop.So...dimensiuni preconizate : 150L/60l/50h....specii de pesti...o combinatie intre Paracheirodon Axelrodi ( 30-35 ) ,Microgeophagus Ramirezi ( poate 2 masculi-5 femele),Hemigrammus Blehri ( 20-25 ) Discus ( as vrea sa introduc un grup de 6 ..din care sper sa ramana o pereche bine dezvoltata - asta daca totul va decurge conform planului).Plante...aici am cateva semne de intrebare...stiu cateva specii de Echinodorus care s-ar putea adapta la o temp a apei de 28-30*C si poate Alternanthera...( dar astept sugestii, pls)
Acum as avea nevoie de o parere (f) critica legata de cele scrise mai sus.Si in afara de asta...imi puteti recomanda o specie de pesti de substrat compatibila?Vi se pare un ansamblu supraaglomerat?...revin cu intrebari despre sistemul de filtrare wink...o dupa-amaiza frumoasa!!

Iti recomand sa pui 8 sau 10 discusi pt a se antrena la mancare, daca pui decat 6 este posibil sa se cam piarda intr-un asemenea acvariu.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

razvan85 A scris:

si inca ceva....cunosc inportanta nivelului oxigenului dizolvat in apa , atat ptr respiratia pestilor cat si ptr buna desfasurare a activitatii bacteriilor care descompuni produsii amoniacului...dar...caut o solutie...incerc sa gasesc o varianta de a nu folosi un vibrator conventional, care sa scoata bule de aer vizibile ( tocmai asta e problema ptr mine...sunt prea vizibile = nenaturale)...i-as putea compensa lipsa prin cantitatea mare de plante...inca ma mai documentez asupra tipului de filtru exterior pe care am sa il folosesc....poate am sa gasesc acolo vreun pont...

Aerare ai nevoie oricum, dar poti sa iti faci un filtru intern (un filtru biologic) in care sa ascunzi, incalzitor, pompe si aerarea. Sau ar mai fi o varianta ca in unul din colturile acvariului sa faci o perdea de plante iar in spatele lor sa pui cele enumerate mai sus.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

11

Re: Salutare / Acvariu Biotop Bazinul Amazonului

Dar ce parere ai despre un filtru extern? Florin, nu l-ai putea recomanda? Filtrarea e mult mai eficienta iar bulele nu se vad! Imi dau si eu cu parerea... wink