1

Subiect: Alow me...

In primul rand as dori sa-mi cer scuze ca nu am reusit sa ma prezint pana acum si as dori sa va salut respectuos pe toti!

O sa incerc sa descriu in cateva cuvinte experienta mea in ale acvaristicii !
Sunt din Timisoara, si am inceput acvaristica acum vreo 3-4 ani cu o "imensitate" de nano de 25 de litri, cu care am facut toate greselile pe care le poate face un incepator, cu acvariu deciclat in care am pus vreo 25 de guppy+xipho+molly+neoni and more...cu pesti morti jumatate dupa 2 zile de la introducere, cu depresie maxima, si sfaturi de la vanzatori care ma duceau din esec in esec...si puteam sa jur ca nu o sa-mi trebuiasca unul mai mare. In final am reusit sa stabilizez "tank-ul" am mai citit una alta si lucrurile au inceput sa mearga...Dupa vreun an a inceput sa m-i se para cam micut acvariu meu "imens"de la inceput si am trecut la alta "categorie"....eeee, mi-am luat unul de 60 de l...pffff va dati seama, eram in culmea fericirii...incredibil de mare...acum, avand experienta cu cel mic, lucrurile au mers mult mai bine...cu ciclare ca la carte plante mai multe, pesti mai putini, mai bagam si niste "feropoale" si alte chestii, si toti prietenii care il vedeau mi-l laudau chiar daca nu era cine stie ce....
Acum 6 luni m-am hotarat ca e momentul sa merg "putin" mai sus, si avand destul de putin timp liber la dispozitie m-am gandit mult daca sa merg pe plantat la un alt nivel care cere destul de multa atentie, ingrijire, timp, sau pe ceva mai low, care sa ma satisfaca si totodata sa nu-mi ceara prea mult...Dimensiunile acvariului le stiam deja...Si in cautarile mele am descoperit la un coleg de forum ( este vorba de @darius_ciprian, care intre timp mi-a devenit si un amic de nadejde si caruia ii datorez in mare parte faptul ca acum functioneaza acest acvariu - multumesc inca odata Darius! :noroc  ), ciclidele africane ( niste pesti extraordinari ). Bazinul lui de 1100 de litri m-a convins din prima secunda ca asta este ceea ce vreau. Am investigat destul de mult si internetul si am ajuns in momentul de fata sa detin un "mic bol " de 400 de litri, cu urmatoarele caracteristici :
- dimensiuni - L / l / H = 120 / 60 / 55 cm
- filtrare - 2 filtre home made, asezate in colturile acvariului, pe latura din spate, de 35/10 cm fiecare, umplute cu 3 litri de siporax, 2 straturi de burete de la JBL, spartura de scoici + spartura de roca vulcanica , prin care trece apa si este reimpinsa in acvariu cu ajutorul a 2 pompe resun de cate 1400 l fiecare
- lumina...aici o sa trebuiasca sa umblu la un moment dat, am un aqua glo de 15 w si un Philips Aquarelle de 30 de w, dar momentan imi place efectul...nici prea dark, nici prea mult smile iar pestii se simt in largul lor daca ma iau dupa cat sunt de activi, stiti cu totii ca se ascund din cauza luminii prea puternice
- nisip de dunare, cernut, de dimensiuni 1-2 mm + pietre calcaroase de la Marea Neagra
Ca si fauna...sincer momentan cred am intre 40 si 50 de pestisori , tineri/juvenili ( de luna trecuta au inceput depunerile ) din urmatoarele specii :
- Socolofi,
- Maigano,
- Elongatus Mpanga,
- Acei Msuli
- Acei Ngara
- Acei Itungi
- Caeruleus Electric Yelow
- Hongi RT
- Maylandia Estherae
- Zebra OB
- Aulonocara OB + Protomelas taeniolatus "Boadzulu" (pui de aprox 3-3.5 cm)

Multa stima si ape limpezi tuturor !

Re: Alow me...

Salutare, trebuie sa ai undeva pe telefon sau camera foto 2-3 poze cu acvariul, sa-si mai clateasca ochii iubitorii de africane smile
   Mult succes in continuare!

Re: Alow me...

Asteptam poze cu acvariul .
As vrea si eu un "mic bol" ca al tau :lol....nu imi ramane decat sa il astept pe Mos Craciun :hug

Re: Alow me...

asteptam pozele

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: Alow me...

OK, cum promisiunea este datorie curata, am cautat pe telefon si am gasit un filmulet mai vechi.
Imi cer scuze pentru calitatea imaginii si lipsa talentului regizoral...
Acum mai sunt in plus inca vreo 2-3 anubiasi printre pietre si o Valisneria Gigantea in partea central spate.
So...I give you..."Feeding Time " [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HV4FTGWM1YI&feature=youtu.be[/youtube]

Re: Alow me...

Frumosi pestii ,sa-ti traiasca ! :apl   Da vad ca le era foame nu gluma  big_smile

7

Re: Alow me...

MariusMinu A scris:

Frumosi pestii ,sa-ti traiasca ! :apl   Da vad ca le era foame nu gluma  big_smile

Multumesc ! smile
Asa fac la fiecare masa, de fiecare data cand ii vede cineva cat de agitati sunt ma cearta ca nu le dau de mancare  big_smile

Re: Alow me...

foarte frumos  :apl felicitari pentru acvariu

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

9

Re: Alow me...

Frumoase ciclide...felicitari  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

10

Re: Alow me...

Foarte frumosi pesti  :apl

11

Re: Alow me...

Multumesc tuturor pentru aprecieri  :noroc