Subiect: salutari din pitesti

va salut cu drag, numele meu este alin am 18 ani sunt din pitesti, am acvariu de cateva luni nu foarte multe 4-5, acvariul are urmatatoarele dimensiuni : L 80 l35 h45 (cm) sticla de 8mm fara intarituri. pe post de filtru am un aqua +30  (filtru cascada) nu cred ca este prea grozav dar apa este curata ... mai am un filtru pentru aerare.
In acvariu traiesc umrmatorii pestisori:
-2 hoplo mari 13-15 cm
-3 cory micuti  3-5 cm
- 4 neoni 3-5cm
-1 raphael cat fish
-5 gupy maturi si cativa puiuti
-ceva melci nu stiu exact cat in jur la 8

Nu am foarte multe plante deoarece inca nu am co2 si nici capac, insa am urmatoarele plante 1 echinodorus mare 35 cm 25 de frunze ..   cateva fire de "valisernia" (nu stiu daca este denumirea corecta) si inca 2 specii la care nu le cunosc numele.

Momentan sunt speriat deoarece sambata am luat 5 neoni noi si cred ca am bagat un virus in acvariu 3 dintre cei 5 neoni (cei noi) au murit 2 sunt mutati si acum 1 din guppy se poarta putin suspect imi este tare frica sa nu pierd pestisorii...

ps. eu mai am cont si pe alte forumuri nu le dau numele... sper ca nu e o problema
va salut pe toti cu drag si va rog sa imi scuzati eventualele greseli de gramatica sau de typing, bafta

Re: salutari din pitesti

In primul rand bine ai venit printre noi, speram ca de acum inainte sa nu mai ai nevoie si de alte forumuri.
Sperm ca aici sa gasetiti toate informatiile de care ai nevoie. Poate ne arati cateva poze cu pesti care au probleme.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: salutari din pitesti

eu cred ca este vroba de finroot sau fungus ... deoarece toti neonii cei noi au coditele mancate si un gup se poarta umpic ciudat, ... poze nu am cu ce sa le descarc in calculator dar o sa incerc sa pun desi nu se observa nimic din poze sper sa nu pierd pestisorii cred ca daca imi vor murii voi suspenda acvariul o perioada ... sunt foarte atatas mai ales de hoplo raphale si cory, hoplo ii am de cand ii tineam in 2 litri de apa si acum au crescut nu vreau sa ii vad morti, maine ma duc sa cumpar un tratament ceva pentru finroot, daca ai vro sugestie o ascult cu placere, ceva trtamente personale ... orice va rog

4

Re: salutari din pitesti

bine ai venit sanitarul
iti recomand sa citesti aici http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=116
eu sunt HoploX big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5 Editat de +sanitarul+ (2009-12-05 04:40)

Re: salutari din pitesti

acesta este acvariul meu, nu este prea grozav dar incerc sa fac o treaba cat mai buna.
astept pareri  si daca nu va place va rog sa spuneti si ce anume, sa nu spuneti e frumos, daca nu e sa spuneti e naspa smile

Re: salutari din pitesti

da nici pe mie nu ma mai incanta cabanuta aceea, o sa iti fac o poza sa iti arat ce am reusit sa fac cu manutele mele, e superba pe scurt: o pestera cu pereti din margaritar (m-am chinuit o groza sa lipesc pietricica  cu pietricica) si acoperisul din ietre de rau foarte subtiri e locul preferat de hoplo cory si raphael dar nu au toti loc acolo, si de aceea inca pastrez nuca de cocos  pentru cory smile