1

Subiect: Carasul telescop

Buna ziua!
Cred ca incep sa apara probleme,de 2 zile am vazut ca are o pata alba pe varful cozii,caraselul telescop,am facut poze,ce credeti ca este?Care este tratamentul?Sper ca poza este buna.
Acvariul este de 120l,pesti : 2 Cory, 2 Ancistrus,2 Carasi cometa si 2 carasi telescop,filtru extern,tetra ex600,25 de grade,testele sunt : 0 nh; 0 no2; 10 mg/l no3. Am inca o nelamurire,este normal ca pe tevile de tur si retur sa se depuna o chestie maro,ca o alga?Va multumesc

2

Re: Carasul telescop

Astea sunt testele,ph-ul este 7,5,azi am schimbat 25l si am facut curatenie.

3 Editat de mario1981 (2012-04-30 01:25)

Re: Carasul telescop

da si tu mai multe detalii de cand ai acvariu? Este un lucru important deoarece pare sa nu fie ciclat. Chestia aia maro de pe tevi este prin interior sau exterior? A aparut numai pe tevi sau si pe peretii acvariului, plante, obiecte de decor?  Cu pata de pe carasel nu prea se vede  ceva de genu asta am avut si eu la un betta si am rezolvato usor cu solutii(medicamente pentru acvaristica) care contin verde de malachit iti recomand de la sera sunt foarte bune. Daca pe pata aia alba apare si un puf se cam ingroasa gluma se numeste mucegai(popular) si scapi cam greu in plus se raspandeste si la ceilalti pesti si vor muri. Eu multe probleme am rezolvat foarte simplu fara sa bag chimicale in apa. 1 lingura de sare neiodata la 10litri apa si temperatura apei crescuta la un 28 30grade treptat 1 grad pe zi si in plus trebuie sa faci schimburi masive de apa 50% zilnic si completezi cu sare in functie de cata apa schimbi

4 Editat de demphsey (2012-04-30 01:30)

Re: Carasul telescop

Salut,chestia maro este pe interiorul tevilor,nu a mai aparut nicaieri,totul este ok,acvariul este de 1luna si 3 sapt,pata este fara puf.

Re: Carasul telescop

Dar pestele mananca daca da nu este nimic grav sa nu fi luat (nana) de la careva. Dar baga sare asa cum am spus mai sus. Este posibil ca pata aia alba sa se transforme in gaura. Cu tevile alea de la tetra este normal daca vrei sa le cureti foloseste o perie de sticle sau gasesti HB berceni o perie speciala pentru ce-ti trebuie tie de la JBL cu 30 ron parca. Stai linistit ca iti va aparea si pe furtun dar daca le cureti nu o sa mai faca pana se cicleaza mai bine filtrul

6 Editat de demphsey (2012-05-02 11:33)

Re: Carasul telescop

Salut,am gasit sare neiodata,la plafar,aveau de mare si de salina....am luat de salina! 3,40 lei,am facut tratamentul,merci!Am curatat tevile la tur si retur!
Da carasul cu pricina este activ si mananca! Unde a fost alb pe aripioare,acum este ca un pieptene fara dinti din loc in loc... :fmad Am pus poze cu locul franjurat si cu aripioara lipsa!

Re: Carasul telescop

Ca parere pesronala..eu cred ca are finrot.
Asteapta si sfaturile colegilor mai experimentati.

8

Re: Carasul telescop

http://www.oscarfishlover.com/forum/44- … e-pictures aici se vede actiunea fin rot!
Nu pare,am mai vb cu cineva,crescator de carasi si zice ca poate cineva il ciupeste....Pt a fi fin rot,ar trebui sa se inflameze,sa sangereze,si sa se rupa pe portiuni mai mari,si neregulat,la acest caras pare ca cineva a taiat cu foarfeca....si am uitat sa zic am si 2 Tetra Congo.

Re: Carasul telescop

Cineva il bate cat timp a disparut pata alba este bine. Urmareste si tu si vezi cine ii da BOX. Tetra sunt agresivi cand sunt multi. Cu 2 nu cred. Ai si tu grija ca tu ai pesti acolo de stol gen tetra se simt bine in grupuri mai mari. Iar tine cont carasii sunt pesti de apa rece nefiind pretentiosi la temperaturi scazute dar nu mai jos de 18 grade pe cand restu le trebuie 25 grade. De obicei pe carasi nu prea ii combini si nu le pui plante ca dezradacineaza si mananca tot. Vualurile lor sunt tentante chear pentru pestii ne agresivi si vei avea probleme de ficare data cand bagi alta rasa cu ei.

10

Re: Carasul telescop

1.In primul rand pestii care ii ai nu sunt compatibili.
2. Acvariul este supra populat tinand cont ca ai 4 carasi plus restul.. (unui crasa ii trebuie minim 40 de l de apa numai pentru el. Din punctul meu de vedere ar trebui sa fie minim 50)
3.  In general carasii nu se amesteca cu alte tipuri de pesti, mai ales sanitari. Sanitarii sunt nocturni, iar carasii noaptea s-ar odihni. Cand se odihnesc se lasa pe fundul acvariului, si astfel exista riscul ca sanitarii sa le manance din  mucusul protector . Poate asta s-a intamplat si cu al tau.
4. 25 de litri e prea putin sa schimbi din apa... ar trebui sa schimbi undeva la 40% adica 48 de litri sau rotunjit 50 l de apa o data pe saptamana. Mai ales ca ai atatea vietuitoare...
5. Carasii voalati traiesc linistiti la 25 de grade. Secretul succesului este ca temperatura sa fie mentinuta de un incalzitor cu termostat, ca sa nu fluctueze cu mai mult de 2 grade C, si la schimburile de apa la fel. Temperatura trebuie sa fie cat mai aproape de cea din acvariu. Intr-un mesaj pe care l-am primit personal de la Sera, doctorul mi-a spus ca ar fi bine ca diferenta de temperatura sa fie doar de +,- 1 grad.

Daca tot ai pus sare poti sa o lasi o saptamana, dar sa schimbi apa la mijlocul saptamanii, iar in apa noua sa topesti sarea inainte sa o pui in acvariu.
Daca nu vei proceda asa, in urma socului osmotic e posibil sa i se franjureze si celelalte inotatoare nu doar codita. Si nu doar lui ci si celorlalti pestisori.

Apoi, va trebui sa treci tot treptat de la apa sarata la apa dulce. E rsicul de tot acelasi soc osmotic...

Multa santate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11 Editat de demphsey (2012-05-06 14:54)

Re: Carasul telescop

Merci Lucia!

12

Re: Carasul telescop

Salutare, toate sunt bune si frumoase in acvariul meu! Sper ca si in al vostru!! Vreau sa va cer parerea privind iluminarea acvariului,ma intereseaza sa stiu cate ore sa tin aprinsa lumina si daca este ok configuratia de neoane oferita de Juwel,poate sa mai adaug 1 neon? Sau sa schimb vreunul din cele existente.Ele sunt de 18W,sa pun de 25W sau de 30W?
Stiind ce acvariu am,80/40/45,ceva plante,adaug cu picatura zilnic Easy Carbo si saptamanal Pro Fito,ambele de la Easy Life.
In capacul acvariului am 1 neon Juwel Day-Lite 18watt/590mm si
1 neon Juvel Warm-Lite 18 Watt/590mm,la care am adaugat si reflector(aluminiu).
Va multumesc!  :crap

13

Re: Carasul telescop

demphsey A scris:

Sau sa schimb vreunul din cele existente.Ele sunt de 18W,sa pun de 25W sau de 30W?

   Neoane de putere mai mare ori sunt T5 ori mai lungi big_smile

14

Re: Carasul telescop

Deci pt t5 trebuie sa schimb toata electrica din capac....nu stiu ce sa fac!
Macar sunt ok cu formula actuala? Cate ore sa tin lumina aprinsa?
Eu o tineam 12 ore si un amic a zis ca nu este ok,cica sa o tin 8 ore....Dar sti tu exact seara cand esti acasa,nu poti admira pestutii....Am incercat cu pauza la pranz, adica 8-14 si 16-20 adica 10 ore iar pt 8 ore nici nu ma gandesc.Fara pauza ar fii 8-18,este aiurea....Voi cat tineti lumina aprinsa,daca aveti plante?
Atasat foto for ...FUN!

15

Re: Carasul telescop

Eu nu ma inebunesc dupa plante si tin lumina aprinsa de la 9 dimineata pana la orele 24 (don't do this at home)... bine, nici dupa alge nu ma inebunesc lol

16

Re: Carasul telescop

Salutare si bine v-am regasit!

Acvariu 125l, sunt 2 telescop si 1 cometa + 3 ancistrus. Este normal ca cei 2 carasi telescop sa se odihneasca pe fundul acvariului? Am observat ca se aseaza inainte sa se stinga lumina la pranz si seara,parca sunt lenesi sau obositi! lol. Cum ma apropii de geam sau dacaa bat in geam se trezesc instant....adica se activeaza....parca spun:Mancare,mancare,mancare...cel de-al 3 lea,adica cometa nu sta o clipa locului. Totul pare ok,vorbind de conditile oferite! Curand am se pun si o poza cu ei dormind!

17

Re: Carasul telescop

t normal carasii sunt pesti activi, dar daca mananca si nu li se umfla birta de se zbarlesc solzi pe ei, temperatura 20 —25 。 este ok