1

Subiect: Grisul.......

Bine v-am gasit.Sunt incepatoare si nepriceputa....Am un acvariu mititel  si cativa pestisori si au inceput deja problemele, au facut gris si vroiam un sfat penru ca nu stiu daca am procedat corect.Am citit pe forum mai mule solutii printre care si cea cu sarea neiodata dar nu se mai gaseste, nu mai au voie sa o vanda asa ca am ales alta  varianta am pus verde de malachit 1ml la 10l de apa dupa 3 zile o sa schim zilnic 25% din apa pentru cateva zile.Am crescut si temperatura la 30% mai mult de atat nu stiu ce sa fac de aceea va rog daca aveti alte solutii ajutati-ma.Multumesc..

Re: Grisul.......

Bine ai venit Mihaela!
   Pana acum ai facut bine ce ai facut ca sa tratezi "grisul"... dar intrebarea este de la ce a aparut? Pune cateva imagini cu acvariul poate elucidam enigma wink Eventual poate dai si cateva detalii despre schimburile de apa, numarul pestilor, filtrare etc.

mickutza A scris:

Am un acvariu mititel

   Adica?

mickutza A scris:

am pus verde de malachit 1ml la 10l de apa

   Ai dozat 1 ml la 10 litri, sau ai folosit varianta cu 40 picaturi la 10 litri?

3 Editat de mickutza (2012-04-29 23:43)

Re: Grisul.......

Pai sa incep  cu inceputul.Am acvariul de 2 saptamani, are 16l prima serie de pestisori au murit au devenit apatici si au murit.Nu a fost lasat acvariul la ciclat pentru ca nu am stiut si nici nu aveam rabdare eram foarte nerabdatoare sa am acvariu,acum am citit mult despre acvarii si am realizat ca nu e deloc simplu dar nu am de gand sa renunt.Aveam in el 6 pesti 2 molly,2 neoni si inca doi care nu stiu ce erau,incalzitor temperatura o tineam la 25grade aparat de aerare fara filtru(nu m-am priceput la echipamente)acum am luat un fanfilter plus pentru 30-60l si 260l/h si il tin aproape la minim tinand cont ca acvariul meu e foarte mic,schimb apa la o saptamana 25%,substratul e din pietris si cateva scoici la care le-am facut testul cu otet si e in regula,ph-ul e 7,2 duritatea e cam mare dar ce sa fac asta e apa,in apa pun biotopol si easybalance cf instructiunilor  .Acum am luat alti  pestisori 2 blakmolly,2 xifo 2 sanitari cafish si 2 gupy.La 2 zile pestoaica xifo a fatat bineinteles ca la un incepator in acvariu,am mai adunat 16 pui.Si acum vine si prostiuta mea pentru care o sa-mi asum toate criticile binemeritate :stupid .Aveam un alt acvariu mic,maternitate,dar nu am 2 incalzitoare si am facut o inventie tipica romanului ,am luat o sticla, am gaurit-o si am pus puii in ea apoi am bagat-o in acvariul comun sa stea la caldura,treaba e ca se cam stricase apa din sticla si cred ca deaia s-au inbolnavit.Acum fac tot ce pot sa ii salvez.Acum am in proiect un acvariu de 250l dar se pare ca nu-i de nasul meu...mai vedem poate mai invat de la voi si reusesc.Multumesc ca mi-ai raspuns.

Cu verdele de malachit nu am recurs la metoda picaturilor ci am dozat cu seringa 1ml

Re: Grisul.......

mickutza A scris:

Am acvariul de 2 saptamani, are 16l prima serie de pesisori au murit au deveni apatici si au murit.
Acum am luat alti  pestisori 2 blakmolly,2 xifo 2 sanitari cafish si 2 gupy.La 2 zile pesoaica xifo a fatat bineinteles ca la un incepator in acvariu,am mai adunat 16 pui.

   Nu poti tine in 16 litri decat un Betta sau cativa creveti, acvariile asa mici nu sunt recomandate incepatorilor fiind mai greu de stabilizat din punt de vedere biologic. Ce faci acum cumperi de fiecare data alti pesti dupa ce mor primii?
   Catfish in 16 litri? :omfg Otocinclus banuiesc... orice altceva creste mai mare decat acvariul big_smile.

PS: Pe viitor daca simti ca mai ai ceva de adaugat mesajului tau, foloseste butonul edit :fok

Re: Grisul.......

Primi pesti ti-au murit datorita sindromului acvariului nou. Te-ai cam grabit cu introducerea pestilor. Pe piata se gasesc  o gramada de solutii care grabesc ciclarea acvariului(bacterii nitrificatoare) si rezolvi problema in 1 luna. Dar daca ingramadesti in acvariul tau multi pesti nu faci nimic vor muri si tu vei cumpara altii si iar vor muri.......... Iti recomand un betta si cativa sanitari corydoras dar nu mai mult de 3( si asa sunt multi)

Re: Grisul.......

mario1981 A scris:

Primi pesti ti-au murit datorita sindromului acvariului nou.

   Adica?

mario1981 A scris:

Iti recomand un betta si cativa sanitari corydoras dar nu mai mult de 3( si asa sunt multi)

   Ce specie de Corydoras ii recomanzi, avand in vedere ca cei mai comuni la vanzare sunt paleatus si aeneus, care depasesc 7 cm... sa nu mai vorbim ca sunt si pesti de grup wink

Re: Grisul.......

Ancistrus A scris:

[
   Ce specie de Corydoras ii recomanzi, avand in vedere ca cei mai comuni la vanzare sunt paleatus si aeneus, care depasesc 7 cm... sa nu mai vorbim ca sunt si pesti de grup wink

Daca se straduieste tare, tare pygmaeus, habrosus  sau hastatus lol  lol  :sok . Ii am deja de jumatate de an si nu au depasit unghia de la degetul mic.
Dar daca tie iti mor pestii despre care se zice ca sunt rezistenti, nici sa nu te gandesti la speciile astea de cory, pentru ca sunt sensibili, fricosi, au gura mica, trebuie hraniti cu mancare bine maruntita samd.
Ai doua variante, ori iei o pereche de betta plictisitori, ori, daca vrei mai multi pesti, cumpara un acvariu mai mare, 60l minim, de preferat si mai mare, cam 120l pentru ca sunt sigur ca si ala de 60 ai sa il umplii  lol .

Re: Grisul.......

mirceajifcu A scris:
Ancistrus A scris:

Ce specie de Corydoras ii recomanzi, avand in vedere ca cei mai comuni la vanzare (in Romania - asta este pentru Mircea Jifcu smile) sunt paleatus si aeneus, care depasesc 7 cm... sa nu mai vorbim ca sunt si pesti de grup wink

Daca se straduieste tare, tare pygmaeus, habrosus  sau hastatus lol  lol  :sok . Ii am deja de jumatate de an si nu au depasit unghia de la degetul mic.

   Cat de repede uiti tu Mircea din ce tara discuti treburile astea, eu caut habrosus, hastatus sau pygmaeus de multi ani pe aici wink

Re: Grisul.......

Cristi doar ma stii putin, io is din ala care intreaba acasa "cum e vremea la voi in tara"  lol  si cand vin "doamne ce drumuri de kkt aveti"  lol . Legat de cory pitici, pana in timisoara , faci un transfer si transportul il ai pe gratis pana in Timisoara. O bucata costa cam 3 euro in general, cand ii au pe stoc. Eu nu am o parere prea buna despre ei, mai degraba panda cory :X, arata misto si nu sunt foarte mofturosi.

10

Re: Grisul.......

Salut,

Eu am un Tetra Beta (Beta splendens) si de câteva zile are si el gris.Am fost la mai multe pet shop-uri si nu mi-au recomandat sa-i iau un dispozitiv de încălzire a apei.Mi-au spus la las apa la temperatura camerei si mi se pare cam rece.I-am pus verde de malachit dar nu am observat o imbunatatire in starea lui.As mai vrea sa menționez ca are un acvariu de 2 litri.Ma puteți ajuta cu niște sfaturi?Si este mai bun sera costapur decât verdele de malachit?Va multumesc.

11

Re: Grisul.......

Este de ajuns verdele de malachit normal, "sticluta de taraba", dar mare grija la dozaj!

Alexa349 A scris:

As mai vrea sa menționez ca are un acvariu de 2 litri.

   2 litri nu este acvariu, este sticla de apa :omfg