Subiect: Melci asasini vs crevetiAA

As dori sa stiu daca melci asasini ataca si maninca crevetii.Cei care cunosc aceasta problema ii rog sa ma lamureasca. 


   Multumesc!

Ce nu te omoara,te face mai puternic

2

Re: Melci asasini vs crevetiAA

Eu tin crevetii impreuna cu melci asasini si nu am avut nicio problema. Din cate stiu eu ii poti tine linistit impreuna...

3

Re: Melci asasini vs crevetiAA

melcii asasini nu mananca decat alti melci si hrana,nu au treaba cu crevetii

ignoranta doare cel mai tare:)

4

Re: Melci asasini vs crevetiAA

Sunteti siguri?

5

Re: Melci asasini vs crevetiAA

da,deoarece eu i tin impreuna si garantez ca nu ataca crevetii,probabil acel crevete era mort deja,nu l-au omorat ei

ignoranta doare cel mai tare:)

6

Re: Melci asasini vs crevetiAA

alynn A scris:

da,deoarece eu i tin impreuna si garantez ca nu ataca crevetii,probabil acel crevete era mort deja,nu l-au omorat ei

Te asigur ca acel crevete in acel moment era in agonie nu mort, atacul s-a petrecut in jumatatea superioara a bazinului, ce vezi acolo este la final. Stii cat dureaza o astfel de actiune? Maxim 5 minute. Daca nu esti pe faza in clipa aceia poti trai toata viata cu sentimentul ca se inteleg perfect. La rata de inmultire a RCS chiar nu o sa observi lipsa lor. Dar daca ai facut rost de exemplu de 10 exemplare de Creveti Caridina Cardinal I-ai pune intr-un nano populat cu asasini?

7 Editat de alynn (2012-04-30 12:07)

Re: Melci asasini vs crevetiAA

sincer,e primul caz cand aflu ca asasinii se dau la creveti
probabil era in perioada cand trebuia sa naparleasca si l-au putut prinde,sau avea ceva probleme,nu stiu ce sa zic,doar ca mi-e greu sa cred

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: Melci asasini vs crevetiAA

Inciepe sa se aprofundeze banuiala mea,din cit am observat comportamentul crevetilor,cred ca sint tinte usoare pentru melci.

Ce nu te omoara,te face mai puternic

9 Editat de mirceajifcu (2012-11-21 14:13)

Re: Melci asasini vs crevetiAA

lorin666 A scris:
alynn A scris:

da,deoarece eu i tin impreuna si garantez ca nu ataca crevetii,probabil acel crevete era mort deja,nu l-au omorat ei

Te asigur ca acel crevete in acel moment era in agonie nu mort, atacul s-a petrecut in jumatatea superioara a bazinului, ce vezi acolo este la final. Stii cat dureaza o astfel de actiune? Maxim 5 minute. Daca nu esti pe faza in clipa aceia poti trai toata viata cu sentimentul ca se inteleg perfect. La rata de inmultire a RCS chiar nu o sa observi lipsa lor. Dar daca ai facut rost de exemplu de 10 exemplare de Creveti Caridina Cardinal I-ai pune intr-un nano populat cu asasini?

Doamne ce nu as da sa vad asa ceva in  realitate  lol  lol , melci asasini sa vaneze creveti la jumatatea superioara a bazinului  lol  lol . Tu ai un soi de melci ninja cred, ca altfel nu se poate explica cum un crevete perfect sanatos poate fi prins de un melc, oridecare ar fi el.
Ai o poza facuta la mine in acvariu azi, sa vezi cat de terorizati sunt crevetii sanatosi de helene.

Re: Melci asasini vs crevetiAA

Nici eu nu am patit nimic la RCS si am peste 60 , impreuna cu vre-o 5 asasini .

Re: Melci asasini vs crevetiAA

si cum omoara melcul asasin un crevete? sare repede la gat?

Re: Melci asasini vs crevetiAA

takawachinchila A scris:

si cum omoara melcul asasin un crevete? sare repede la gat?

melci asasini se baga in nisip si cu prima ocazie ataca. Eu pot confirma ca asasini ataca si creveti insa  doar daca nu au alta sursa de mancare, adica sunt disperati big_smile

Coryodoras garbei - http://www.flester.ro/aquarium/corydoras/lb=ro

Re: Melci asasini vs crevetiAA

Si dorinta mi s-a indeplinit din pacate. Am gasit deja mai multi creveti in acvariul nou pe care l-am facut si in care nu mai sunt melci comunitari sau de substrat, de mai multe ori melcii asasini calare pe creveti. Si partea proasta e ca am gasit un crevete amano viu care se zbatea cu picioarele in gura melcului. Banuiesc ca stau la panda si creveti se urca pe ei si ii prind, pentru ca pentru creveti , acesti melci nu reprezinta un pericol, nu stiu ce ii asteapta. Cert e ca ... amano era viu si nu prea cred ca melcul l-a fugarit pana a obosit si apoi l-a omorat.