Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

ok Marius dar la mine e mizerie foarte mica si filtrul nu prea face fata la asa ceva; de aceea vroiam sa bag ceva solutii!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Foloseste perlon in filtru pentru a retine particule mici din apa ,fiind cel mai fin trebuie pus ultimul, dupa buretii care ii are deja filtrul. Eu folosesc perlon si mi se pare ok.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

in mod obisnuit da marius dar acum e prea multa mizerie! eu folosesc biobox 1 si un strat suplimentar de perlon pentru a-l schimba usor!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

dupa ce am schimbat 3 straturi de perlon s-lau mai limpezit lucrurile!  revin cu poze cand am putin timp si cand se prind plantele de la Vastelian (multam fain!).

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

25 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-20 16:44)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Am alta problema mai nou (ma gandesc ca ma veti lamuri voi daca este o problema in sinesau daca nu).

de vreo 3 zile guppy stau toti mai la suprafata! e normal asta ?

ce am facut eu sunt urmatoarele:

am dat mai mica presiune la pompa de aer pentru a-mi face filtrul mai eficace si am mutat piatra de aer in camara filtrului pe unde iese apa curata. (cine are filtru biobox ma intelege) cine nu http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTaw58MjVnUkHc2ZzYpdHwFeeSZDq7M0uiGfSxMnEN69BdTkmVJr6mlkshW sau http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSMDxHzB8zKeZwPaO81dIBmJav_yKM_IKbDYXeyw_9bvp8aWUY-FEAHKXCZ

am pus biotopol in apa, dar nu peste doza recomandata de producator.

am pus JBL ferropol 24 (o picatura pe zi);

am pus easy carbo (1 mililitru pe zi);

am pus sera florena (15 ml la schimbarea apei);

mai nou sunt atent cu chimicalele si le pun cu seringa.

pe de alta parte ieri au facut guppy pui. dar tot mi se pare ciudat ca toti stau numai la suprafata! temperatura apei e de 25 de grade.

inca ceva am inteles ca daca pun filtru de carbune activ asta inseamna ca fertilizez plantele degeaba! - asa este?

asa ca ... ce pareri aveti pe cele 2 probleme ?

later edit - am schimbat 18 litri de apa ieri si tot la fel se comporta guppy (apa am in total cam 40 de litri estimez eu!)

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

26

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

sergiu.dragomir A scris:

am pus biotopol in apa, dar nu peste doza recomandata de producator.
am pus JBL ferropol 24 (o picatura pe zi);
am pus sera florena (15 ml la schimbarea apei);
mai nou sunt atent cu chimicalele si le pun cu seringa.
am inteles ca daca pun filtru de carbune activ asta inseamna ca fertilizez plantele degeaba! - asa este?

   Cu Biotopol sau carbune activ bagi cam degeaba fertilizant in apa, cel putin fierul il neutralizeaza din cate stiu. De ce folosesti 2 fertilizanti de la 2 firme diferite? Esti tu atent cu dozatul lor dar vad ca de alge nu iti este frica big_smile
   Comportamentul asta al guppy-lor este din cauza lipsei de oxigen (posibil de la prea mult amoniac in apa).

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

merci

am terminat-o cu Biotopol-ul; 2 fertilizanti pentru ca jbl e micro am inteles iar florena ar avea si elemente de macro
am ceva alge de la prea multa lumina, dar am reglat priza ieri dupa urmatorul program de la 10 - 14 apoi pauza o ora si de la 15 - 20 si se reia ciclul. ce parere ai ?

prea mult amoniac in apa desi am schimbat ieri 18 litri ? sau sa fie efect de la nastere ? mi se pare ciudat ca inca nu le place apa mai ales ca una din femele coboara mai fregvent spre fundul acvariului.

daca nu se schimba situatia am sa cumpar teste. mai "batran" fiind in pasiune ai vreo sugestie cu privire la un set de teste de inceput ?

merci de rapiditatea raspunsurilor!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

28

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

In poze se vad listele elementelor ce le contin cei 2 fertilizanti.
   Daca tu ai inteles ca Florena contine si macro de ce nu folosesti doar produsul asta?

29 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-20 20:01)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

pai e simplu intai am luat JBL in flacon de 10 ml (aproximativ 200 de picaturi din care folosesc 2 pe zi) si apoi mi-a spus cineva ca florena e cel mai bun si am luat si din asta.

dupa ce le termin pe acestea doua am sa folosesc micro si macro luate de aici de pe forum de la vanzari!

practic din prostie daca vrei un raspuns sincer. prostie care vine din necunoastere!

later edit
uite o poza pentru fertilizantul de la JBL http://www.nevertebrate.ro/images/fertilizare/fertilizanti/fertilizant_ferropol_24.jpg.

din cate stiu eu sera are doar un fertilizant deci nu exista dubii acolo!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

30

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Ferropolul normal (nu 24) cica ar contine 13 elemente lol Eu zic ca daca dozezi din oricare zilnic faci aceeasi treaba, deci... marketing big_smile

31 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-20 20:50)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

pai ferropol il pun zilnic si florena saptamanal! ti-am recunoscut deja ca e prostie tongue "ce-ti mai place sa pui sare pe rana"  big_smile ; dar nu-i tocmai rau asa invat mai bine zic eu!

pana una alta azi am testat ambii fertilizanti si easy carbo pe Stevie (bambusul pe care-l am de 8 ani) pe Stevie Jr. (copil al lui Stevie) si pe Maricica (o aloe vera cu frunzele careia imi dau pe fata dupa barbierit).

pun si poze evident!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

pozeee

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

33

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Ia uite aloe, dracaena... ai de toate big_smile

PS: Nu eram sarcastic, doar ma refeream la firmele astea ce le mai place vanzarea :noroc

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

te cred; toata lumea de pe site imi spune sa trec pe fertilizantii comercializati de un domn din Drumul Taberei. am calculat ca la 25 de lei fac 500 ml de macro si 500 de ml de micro adica doza pentru aproape un an si jumatate!

am inteles ce spuneai tu si ai dreptate, le place sa vanda si firmelor, ajuta si comerciantii slab pregatiti, clientii care nu google sau nu sunt pe aici sa invete din greselile altora si asa mai departe. asta e parerea mea cel putin!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Avusi dreptate Cristi era de la lipsa oxigenului in apa; dar o mare parte din apa era schimbata; cred se pare ca inchisesem pra mult robinetul de la aer pana la urma si cam toti pestii respirau greu!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

colegilor va supun atentiei o noua problema :

m-au napadit algele; am citit destul pe forun; chimicale nu prea as pune; inshcimb as pune o "cireada de melci" si as lasa algele sa se rareasca in mod natural!

ce melci mancatori de alge imi recomandati ? care sunt cei mai buni ? Pomacea nu fac nimic ... parca sunt bugetari ... mananca mancare de pesti si cam atat la capitolul alge! plus ca imi mai distrug si cuba!

asa ca i-as cam marita!

ce parere aveti ... poate ma insel eu!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

37

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Trebuie sa identifici acele alge si apoi sa incerci sa combati cauza aparitiei lor. Poti pune n melci, solutii, pesti mancatori de alge, etc... algele vor apare mereu.
Mergi la motivul aparitiei acelor alge. Citeste despre ele, vezi ce iti lipseste sau poate ce ai prea mult...

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

pai George lumina cred ca a fost prea mult! acum as vrea sa le combat dar nu cu solutii; cand pun chimicale dezechilibrez tot acvariul si nu vreau sa mai fac asta decat la nevoie! ma gandeam sa pun sera costapur in cel mai rau caz si sa reduc lumina!

acum lumina se aprinde la 10AM la 15 PM si apoi de la 16PM la 21 PM, dar a mers cateva zile non stop si de atunci m-au napadit algele! pesti mancatori de alge doar ancistrus as pune si labeo dar nu mai am loc deja decat daca scot femela ancistrus pe care o am acum si daca scot cei 2 cae!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

39

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Sergiu... citeste aici:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … spre-alge/
Dupa ce ai identificat despre ce alga (alge) este vorba (cele aparute in acvariul tau), incearca sa faci ceva in legatura cu cauza aparitiei lor. Mergi la cauza aparitiei lor, nu la indepartarea efectului (a algelor propriu-zis).
Dupa ce citesti articolul, lamureste-ne si pe noi despre ce alge este vorba... sau 2-3 poze in care sa se vada clar alga (algele). De asemenea, detalii despre filtrare, fertilizare, schimburi de apa, volumul acvariului (nu ai spus in care dintre ele ai probleme).

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

poze nu pot face cel putin nu pot face poze clare!

e vorba de acvariul din semnatura!

una din alge e Staghorn, cel mai probabil de la faptul ca am inchis aerul creo 2 zile; iar pompa de aer ajuta la formarea unui curent de apala suprafata in partea dreapta; iesirea de la filtru fiind inspre stanga!

alta e una ciudata, pe care nu am gasit-o in postul la care ma trimiti tu, dar am gasit-o pe net si e tot din cauza luminii excesive. e de forma unei anemone cu o coroana de 5 - 6 brate, cu tulpina alba sau verzuie!

detaliile despre acvariu sunt expuse pe larg tot in postul din semnatura (incercam sa nu ma repet). le spun pe scurt
-40de litri de apa efectiv;
-easy carbo 0,8ml/zi;
-sera florena 15 ml/saptamana;
-JBL ferropol 24 1 picatura /zi (2 pe zi  in primele doua luni de la reamenajare recomanda producatorul) - probabil si asta a creat aparitia celeilalte alge!
-~18 litri de apa schimbati saptamanal!

problema se explica usor; mai bine spus cauza aparitiei algelor; prea mult CO2 in apa (sau easy carbo), lipsa oxigenului din apa, fertilizarea suplimentara cu ferropol 24 si asa ajungem la alge!

acum incercam sa-mi dau seama ce trebuie sa fac sa scap de ele, pe langa echilibrarea factorilor de mai sus!

sfatul tau e bun sa merg la cauza, si presupun ca o sa astept cel putin o luna pana imi dispar; eu incercam sa schimb melcii pomacea oricum pe ceva mai "cuminte" si mai mancator de alge; aici ma gandeam la pui de ancistrus (de 1 - 2 cm) sau la melci! asa cum spuneam labeo cresc repede si mi-ar face dezastru in cuba prin natura lor asa ca pestii nu sunt o optiune de remediere ci doar una de preintampinare a problemelor viitoare!

sau cel putin asa mi se pare mie logic!

interesant este totusi faptul ca Staghorn a aparut doar pe un anumit tip de plante luat din Hornbach, si a aparut destu lde repede dupa ce le-am adus acasa!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092