Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Am o noua nelamurire: atunci cand naparlesc crevetii, este indicat sa lasam acel exoschelet in apa pentru a se descompune sau nu? In afara de faptul ca arata foarte foarte rau eu nu vad care-ar fi alte dezavantaje.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

122

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Il vor "descompune" tot crevetii.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

sergiu.dragomir A scris:

e vara e soare fetitele sunt ele pe undeva dar ce ne facem cu temperatura din acvarii ?

de ce nu putem ingropa moss-ul sau riccia in substrat?

plumbul afecteaza calitatea apei din acvariu ?

sare in acvariu ? pro sau contra ?

pana una alta astea sunt pe scurt intrebarile pana acum.

astept pareri !

numai de bine,

Sergiu

da asa era acum 20 de ani, se punea o lungura de sare la 10l de apa, dar nu ma intreba dc. smile)))   atunci citeam de pe o carte din 70.... lumea a evoluat mult intre timp. se spunea ca sarea face bine la plante si ca apara bazinul de boli.

124

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

referitor la intrebarea cu reactorul. e cel mai simplu sa pui furtunul de la bomba pe iesirea de la filtru, atata timp cat ai grija ca jetul de apa sa bata in jos. pt ca bulele alea sa aiba mai mult timp sa se dizolve in apa. ce e aiurea la filtrele astea mici...nu poti sa directionezi jetul de apa. dar iei o bucata de furtun mai gros si il atasezi la iesire si il pui sa bata in jos.
referitor la naparlire, lasa scheletele acolo. tot crevetii le mananca, recuperand mineralele pierdute la naparlire. la mine in acvariu mai mult de o zi nu stai scheletele alea smile

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Multam One, cam asa am facut pana la urma, am legat cu o banda elastica difuzorul de co2 sub orificiul prin care intra apa in pompa de la Boibox si plantele au unceput in sfarsit sa perleze in acvariul mare!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

126

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

sergiu.dragomir A scris:

am legat cu o banda elastica difuzorul de co2 sub orificiul prin care intra apa in pompa de la Boibox

Vrei sa spui ca co2 este aspirat in filtru? ca eu asa am inteles... Pai nu-i bine asa ca omori bacteriile din filtru ( in cazul in care bagi suficient co2 ). Cel mai bine pui co2 pe sticla opusa returului de la filtru, in asa fel incat jetul de apa sa bata chiar in zona in care ies bulele. Pune filtru de tigara direct pe furtun, indoaie furtunul dar mare grija sa nu se stranguleze, eu am gasit un furtun mai tare si am inlocuit zona aia.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Nu este tocmai aspirat de filtru Marius, este aspirat de pompa de recirculare din camera a 3-a a filtrului, camera fara medii de filrare!

Am cautat o poza cu filtrul pe net si am facut o sageata mare rosie cu locul in care am pus difuzorul ceramic. Cum apa circula prin filtru doar intr-un sens nu vad cum as omora bacteriile din filtru dar daca e sa fac prostii urmatoarea data cand prepar bomba am sa il mut din nou dupa cum spui tu si dupa cum era pus initial! Ideea e ca de cand e difuzorul in camera filtrului Cuba imi perleaza in acvariul mare.

Am o noua intrebare legata de radacinile plantelor formate pe tulpina dar nu destul incat sa ajunga pana la nisip, este bine sau nu sa le taiem? Arata incredibil de urat, sincer dintre aceste radacini si exoscheletii de creveti nu stiu care-i mai urat.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

128

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Pai daca nu intra co2 in mediile filtrante lasa asa cum e acum. Cat despre radacinile plantelor ce sa zic... la mine mai mult zosterifolia avea obiceiul sa-si faca radacini afara din substrat, de obicei le mascam cu plante de mijloc, alteori le taiam pur si simplu si n-am vazut vreun efect negativ asupra plantei. Acum am renuntat la planta dar nu din cauza radacinilor ci pentru ca facea frunza prea mare pentru bazinul meu si crestea prea repede.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Ziua buna dragi Mon Cheri!

Vreau sa revin la aceasta pasiune acum ca nu mai stau cu chirie, si as incepe cu un acvariu mic de creveti pentru moment.

Are cineva vreo sugestie de un bazin de-a gata destul de bine iluminat pentru moss ?

Multam

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Salut! Sunt cele de la Aquael, dedicate pentru creveti. Aquael Shrimp Set, sunt 3 modele parca..
De 10, 20 si respectiv 30 de litri, dar sunt destul de scumpe. Mai ramane varianta cautarii in sectiunea vanzari, parca vindea cineva un nano...sau homemade-areala.  tongue
Oricum ar fi si ce alegi, bafta multa!