1

Subiect: Probleme cu algele

Salutare,
Nu am gasit pe acest site nici un topic legat de alge(poate nu am cautat destul? smile )
Ideea este ca apelez la experienta voastra , pentru a scapa de alge.
De 3-4 zile apa s-a tulburat brusc. Are o consistenta laptoasa, deocamdata nu vad vre-o tenta verzuie, iar pestii par sa fie OK. Nitritii tind spre 0, ph 7,2, alte teste nu am facut, ce ar mai trebui?.
Pe de alta parte pe covorasul de glossostigma, frunzele noi, dupa 2 saptamani, tind sa prinda o culoare mai inchisa, iar apoi apare pe ele o alga maronie, ca un puf. De crescut, cresc vazand cu ochii:) dar cum rezolv cu alga? Am observat si pe alte frunze, de la echinodorus de exemplu, si pe teava de distriburie de la filtrul extern(un Tetra Ex600).
Acvariu are cam 190l net si intretinerea arata cam asa:
1.Lumina am 110W: 78W: 2 tuburi T5 de 18.000K si 30W 1 tub T8 aquarelle de 4200K, daca nu ma insel. Este adevarat ca pana acum, obisnuit cu acvariul de 60l cu care nu aveam probleme, lumina este aprinsa cam 7 ore in timpul zile, iar seara, pentru a ma bucura de peisaj inca 3-4 ore.
2.aditie PPS Pro 4ml/zii cu substrat JBL si bile 7+13balls
3. de 2 saptamani experimentez o bomba cu drojdie, la care nu am un debit constant, variaza  mult odata cu temperatura din casa probabil.
4. am 2 albino si inca 2 pesti asemanatori cu SAE care incearca sa faca fata situatiei, dar sunt mai preocupati de geam si substrat.
5. Am incercat ceva substante romanesti: algicid daca nu ma insel si...nimic.
De unde ma sfatuiti sa incep? Unde este gresala? Abia acum am ajuns la setupul final, si au inceput problemele:(
Multumesc anticipat de sfaturi!

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

2 Editat de costi8 (2009-11-10 14:33)

Re: Probleme cu algele

De 3-4 zile apa s-a tulburat brusc.

unul din motive ar putea sa fie de la hranirea excesiva


   

Are o consistenta laptoasa, deocamdata nu vad vre-o tenta verzuie

si nici nu cred ca o sa apara curand daca filtrarea este buna.


Nitritii tind spre 0, ph 7,2

ce tip de testar ai folosit? incearca cele de la JBL sunt cat de cat mai clare.


Pe de alta parte pe covorasul de glossostigma, frunzele noi, dupa 2 saptamani, tind sa prinda o culoare mai inchisa

de la fertilizarea cu co2( banuiesc ca un verde inchis) este ok;)


iar apoi apare pe ele o alga maronie, ca un puf.

tot de la co2, dupa cum spui tu aceasta alga o mai ai si prin alte colturi al acvariului tau. fluctuatiile de co2 nu sunt benefice pentru ca odata cu acestea modifica si ph-ul apei iar apoi in functie de KH , lumina, fertilizant plus co2 exista o corelare stransa , daca aceasta nu sa bat cap in cap cat de cat duce la probleme de genul.


Am incercat ceva substante romanesti: algicid daca nu ma insel si...nimic.

sfatul meu este sa nu mai folosesti tot felul de chimicale , cauta cu rabdare cauza acestui dezechilibru si remediazal


De unde ma sfatuiti sa incep?

parerea mea este sa incepi curatarea algelor mecanic dar asta este  durata scurta , pentru ca vor aparea din nou daca nu rezolvi problema si multe schimburi de apa


Unde este gresala?

de cand ai pus acvariul in functiune?poate nu este ciclat indeajuns, nu stiu zic si eu.

problemele tale se vor rezolva cu siguranta daca faci un efort financiar si i-ti achizitionezi o lampa UV, un sistem de injectare profi( aici recomand JBL proflora co2)si daca te tine buzunarul si mai mult un PH controler.
numai bine si apa cat mai limpede in acvariu.

3 Editat de cardone (2009-11-10 14:36)

Re: Probleme cu algele

Din spusele tale cred sigur ca ai Blue-green Algae, asta apare cand ai nitriti sau slaba oxigenare a apei. Folosesti vreo pompa de aerare? Nu incerca algicide ca nu dau nici un rezultat. Daca nu era vorba de glosostigma puteai sa faci spalaturi la planta intr-o solutie de clor max 10% (eu folosesc Ace innalbitor). Alga asta e spurcata si scapi greu de ea. Un acvarist mai in varsta de aici din Suceava, cand i-am cerut sfatul mi-a zis ca "daca am alge inseamna ca nu am sa am probleme cu pestii" lol. Referitor la apa laptoasa, ai deciclat putin acvariul. Orice interventie in acvariu trebuie facuta cu mare grija, inclusiv schimbatul apei si spalarea buretilor. Iti recomand schimbari dese de apa cam la 2,3 zile circa 20,30% apa. Asa am scapat eu de alga, dar in timp Cam o luna si ceva. ceva mai rapid se gaseste aici http://www.malawicichlidhomepage.com/aq … mycin.html nu stiu daca da rezultate nu am incercat, as incerca dar cu pestii scosi afara. Bafta si asteptam sa ne scrii experintele pe care le faci si cu ce rezultate.


In timp ce scriam, a aparut raspunsul dinnaintea mea si dupa cum observ se cam completeaza unul cu celalalt asa ca spor la treaba hmm .

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

Re: Probleme cu algele

Culoarea laptoasa a apei apare de cele mai multe ori datorita dezvoltarii in exces a infuzorilor! Acesti infuzori au o durata de viata autolimitata. dispar dupa cateva zile in conditiile iluminarii si aerarii normale. Schimbul de apa nu este o solutie deoarece le furnizeaza hrana suplimentara. Daca totusi este necesar, poti schimba apa pentru a o aduce la parametri normali, dupa care lasa sa dispara culoare laptoasa!

In legatura cu algele, o instalatie UV ar putea fi de folos. Am inteles ca marian4232 a folosit si a avut rezultate foarte bune! Cu siguranta te ajuta cu informatii f bune, mai ales ca are acvariu plantat + aditie de co2, etc!

Sa nu introduci in acvariu tot felul de chimicale ,,dupa ureche,,! Poti face mai mult rau decat bine!

5 Editat de Tataee (2009-11-10 16:36)

Re: Probleme cu algele

Va multumesc mult pentru sfaturi, o sa incerc sa o iau din aproape in aproape si sa revin cu poze cu apa cristal(acum nu ati putea vedea mare lucru smile ). Astazi sper sa ajung sa cumpar pentru filtru si un strat de "perlon" daca nu ma insel. Am citit ca ar avea porozitatea f mica si lucreaza destul de bine la filtrarea fina. Referitor la ce spunea Costi08 despre hranirea excesiva, folosesc in perioada asta vipagran. Acestea sunt granule, si o parte din ele mai ajung pe substrat, probabil in locuri mai greu accesibile pestilor si de aici...
Referitot la aerare, nu mai am piatra de aerare de cand am bagat CO2, asa am inteles ca trebuie. pe langa filtrul extern am un filtru intern care creeaza ceva curenti, poate o sa pun unul mai mare.
Referitor la glossostigma, daca in 2 saptamani marsilea pe care tocmai am achizitionat-o de la marian va ramane sanatoasa si va incepe sa se dezvolte, glosso va disparea:)
Merci mult si numai ape limpezi, dupa cum spunea costi !

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

6 Editat de Tataee (2009-11-12 18:17)

Re: Probleme cu algele

Revin cu vesti si cat de curand cu poze. Incepe sa se faca lumina. Am schimbat duminica 30%din apa, iar marti seara 50%. De aseaara am bagat un filtru intern destul de puternic pentru a avea ceva circulatie apa.
Am gasit la pepika pe site un mediu filtrant: http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … llets.html   
Credeti ca acesta m-ar ajuta la filtrul meu extern Tetratec600? ma gandesc undeva in locul inelelor ceramice, sau amestecat? Cedeti ca acest carbune activ ar putea influienta/neutraliza  fertilizare? sau alta varianta roll : http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … 00-ml.html
Sincer chimia a fost o stiinta abstracta pentru mine lol
Astept parerile voastre!

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...