1

Subiect: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Salutare tuturor iubitorilor de cichlide africane.
Prezentare acvariu:
-acvariu 840L- 200x70x60(L-l-H)sticla de 12mm
-capac (home made) facut din PVC imbracat in autocolantlara
-iluminat 4x30w (acum  merg cu 3 neoane) 2 aqua glo si 1jbl marin day
-Stand din teava rectangulara imbracat in pal de 18mm
-nisip granulatie 1mm
-filtrare:filtru extern fluval fx5
              Filtru intern aquael  fan 3
              Pompa curenti 5000 l/ora 
-Decor 3D (facut de mine:D)
-pietre de rau
-Fauna:ciclide Malawi’’Mbune’’
           Labidochromis caeruleus
           Melanochromis interruptus
           Pseudotropheus flavus
           Iodotropheus sprengerae
           Pseudotropheus sp.Acei Msuli
           Pseudotropheus demasoni
           Pseudotropheus sp. Elongatus Mpanga
           Pseudotropheus saulosi
           Pseudotropheus socolofi

2

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

bravo, frumos acvariu, bijuterie in casa!
daca tot tu ai facut fundalul si stiai ca bagi pietre de rau dece nu ai facut fundalul cu imitatie de pietre de rau sa se asorteze?
succes i continuare
:apl  :apl  :apl

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Felicitari! un upgrade reusit .... foarte frumos :sok , vad ca mai ai un acvariu plantat (poza 10)care pare interezant, nu il prezinti ?

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

4 Editat de adrian88 (2012-05-03 11:35)

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Frumos, foarte frumos, imi place si fundalul.
Ai un loc acolo de poti face muzeu smile

Ofera sfaturi nu jigniri!

5 Editat de sTTTk (2012-05-03 12:34)

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Un bazin mare, cu dimensiuni bine gandite, speciile de pesti bine alese, ce nu pot sa zic ca ma incanta este lumina care nu are acelasi spectru pe toata lungimea bazinului, pe partea dreapta a bazinului ai marin day, iar pe stanga aqua glo(neon care nu ma prea fascineaza). Aqua-glo este un neon care intradevar intensifica culorile pestilor insa le si modifica, de exemplu uitate la poza cu caeruleusi care din galben ti face portocalii, acei din albastru ti face mov sad, uitate la poza 9 cu marin day ce frumos se vad socolofi si caeruleusii, eu in locul tau as lasa doar marin day  wink
Ce ar mai fi mers este un alt design al fundalului, exact cum a zis si Tibi wink
In rest bravo  ^:)^  :apl

Multi vad, putini cunosc !

6

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Multumesc pt apreciere. wink
tibi59-asa am vrut eu sa ia.sa fundalul.sper cand or sa se puna alge sa se vada mult mai bine.eu zic ca si asa se vede bine:d
renegade1dani-acvariul acela care apare in poza este un acvariu care tin eu pesti de iaz pe timp de iarna 10 carasi big_smile  care acum i.am scos afara.

7

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

ok
ce, mai important sa-ti placa tie
succes!

8

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Am revenit cu un mic filmulet.nu prea ma pricep eu la filmat dar merge... smile
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t37rtEhbsco&list=HL1337161348&feature=mh_lolz[/youtube]

9

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

un acvariu superb...deacord cu colegul trebuie sa iti placa tie...daca ar fi al meu...as face o mica schimbare pietrelor..de rau....as opta pentru...altceva...eventual...niste pietre de la mare...ceva mai ""gaunoase""...dar una peste alta acvariul arata foarte bine   :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

10

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Salutare tuturor!Am revenit cu cateva poze ...au inceput sa se depuna si algele pe pietre si decor big_smile am mai adaugat in bazin inca 4 Cyrtocara moorii care sunt foarte frumosi si astept sa creasca wink
In rest va doresc toate bune!

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

foarte frumos.
si se vede ca ai si ceva loc in casa pentru un asemenea acvariu  :sok

I challenge myself everyday!

12

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Multumesc!Initial am vrut sa il fac cat peretele de mare dar nah.....parintii astia smile))(ca e de ajuns, ca daca se sparge.....stiti voi cum e big_smile)

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

si eu as vrea un acvariu mai mare dar as avea de ales intre beci si o balta in curte ca in casa nu mai am loc  :-

I challenge myself everyday!

14

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Foarte frumos!
Va arata mult mai bine cand se vor depunele algele brune pe pietre.
Un acvariu sanatos iti doresc!

15

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Multumesc Maya.asta astept si eu sa se puna algele cat mai mult pe pietre si sper sa arate mult mai bine;)

16

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Salutare!
Revenit si eu dupa o lunga perioada in care nu am mai postat.Am facut cateva mutari prin acvariu!
Am mai triat din pesti pentru ca erau prea multi,am mai suplimentat filtrarea cu un filtru Tetratec EX1200,am adaugat si nisip de la noi de la mare!
In acvariu am urmatori pesti:
2M si 4F Labidochromis Caeruleus
3M si 6F Pseudotropheus Flavus
2M si 1F Pseudotropheus Neon Spot
  6 Buc. Pseudotropheus Demasoni
1M si 7F Melanochromis Intrruptus
2M si 1F Cyrtocara Morii
  1M   Pseudotropheus Socolofi

17

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Poze

18

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Imi cer scuze dar nu am putut sa atasez din prina pozele!

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

...felicitari pt. bazin, arata bine, o mica observatie: e bine sa nu asociezi  Demasoni si Pseud. elong. neon spot , nu se prea "simpatizeaza".

20

Re: Acvariu Ciclide Malawi 840L

Multumesc...Da stiu ca nu se prea simpatizeaza pt ca sunt speci agresive ce am eu in bazin.Dar au crescut toti de mici si impreuna si nu au nici o treaba unul cu celalalt.Am 3 masculi de Flavus maturi si colorati maxim si spre mirarea mea chiar nu exista comflicte intre ei big_smile