1

Subiect: Am o problema

Salutare , nu vreau sa va irosesc timpul degeaba asa ca o sa trec direct la subiect . Am un acvariu de 60 de litrii cumparat acum cateva luni . In el am 4 xipho si 5 neoni , insa vreau sa rezolv ceva la el .....

Am in el plante artificiale si vreau sa le inlocuiesc neaparat cu cele naturale . in urma cu cateva saptamani am cumparat o planta naturala ( nu stiu cum se numea ) insa mi sa ofilit repede . As dorii un sfat despre ce plante ar trebuii sa pun in el cum sa le plantez si ce sa fac pentru a le mentine sanatoase  smile  Va rog ajutatima

Re: Am o problema

Bine ai venit Mihai!
   Nu ne irosesti timpul deloc, atata timp cat pui si cateva poze cu acvariul, dai si cateva detalii legate de aparatura, igiena, si ce crezi tu ca mai merita mentionat pentru a putea primi indrumari cat mai bune smile
   In primul rand te intreb: stii ceva despre ciclare?

Re: Am o problema

Salut, plantele naturale au nevoie de neoane speciale pentru acvarii plantate , aditie de co2 , fertilizare micro si macro (sunt colegi de forum care vand aceste substante , cauta la rubrica "vanzari" )Neoane iti recomand de la Marbotrade osram 865 si 830 de 18w.Cum se face co2 cauta la "solutii alternative pentru aparatura" si vei afla mai multe detalii.Plante mai usoare cabomba sau egeria densa .

4

Re: Am o problema

am inteles cu fertilizarile si co2 insa nu am gasit neoane de 18w de marimea capacului de la acvariu ( 438 mm ) imi puteti zice alte neoane ?

5

Re: Am o problema

Salut si bine ai venit! La aceasta dimensiune, îti trebui de neon 15w. Osram eu cred ca e foarte bun.

My advice is free and worth every penny.

Re: Am o problema

Neoanele de 15w au 438 mm vezi la marbotrade ca au osram 830 .

Re: Am o problema

Ancistrus A scris:

stii ceva despre ciclare?

   Te-am intrebat ceva dar se pare ca ai alte prioritati big_smile

mihovis A scris:

am inteles cu fertilizarile

   Succes!

Re: Am o problema

Dl Safir  lol , nu e importanta ciclarea, mai ales ca a facut-o cu plante de plastic.
Mihovis, treci pe la rubrica Prezinta-te si prezinta-ti acvariul sa stim despre ce eacvariu e vorba si cu ce e dotat.

Re: Am o problema

mirceajifcu A scris:

Dl Safir  lol , nu e importanta ciclarea, mai ales ca a facut-o cu plante de plastic.

   Era o intrebare cu link (unde gasea mai multe de citit) mai rautate mica lol