1

Subiect: burete filtru

la ce perioada de spala buretele de la filtru ? am filtru de la sera precision ( 70-100 L ) , si are si 2 saculetsi in interior. si ei se spala  la o  anumita perioada ?

2

Re: burete filtru

Salut,
La orice filtru, intern sau extern spalarea buretilor eu o fac in momentul in care vad ca debitul acestuia incepe sa scada. Este greu sa stabilit o perioada, aceasta este in functie de setarea acvariului: numarul de pesti, plante, etc. In principiu eu clatesc la 1 saptamana jumatate din mediile filtrante. F important, sa nu speli toate mediile filtrante odata, pentru ca risti sa pierzi bacteriile si vei ajunge la o deciclare a acvariului (eu am patit-o smile ). La saculeti cred ca este de ajuns sa cureti cu mana eventualele depuneri grosiere si atat.
Sper ca am fost de folos! Numai ape limpezi !

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati...

3

Re: burete filtru

Cel mai important lucru la spalatul mediilor filtrante:sa le speli in apa scoasa din acvariu si nu direct cu apa de la robinet.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

4

Re: burete filtru

saculetii stiu ca unul dintre ei e filtrul de carbon ... iar celalalt nu stiu exact .. dar sunt curios daca au o valabilitate...cand ar trebui schimbati ? ( am vazut ca se pot cumpara , de asta intrebam )

5 Editat de mitzu_nrg21 (2010-02-26 06:36)

Re: burete filtru

si eu la fel...ori cand incepe sa scada....ori cand deja se vede prin k ii cam plin de mizerii. nui cine stie ce  Zemizeu smile si de schimbat saculetzul de carbuni ...ala il schimb o data la 2-3 luni eu.

Nebunia inseamna sa faci acelasi lucru in mod repetat si sa te astepti sa obtii alt rezultat wink