1 Editat de RUSU (2012-05-05 18:37)

Subiect: Salutare Tuturor!

Salutare! Mi-am luat si eu un acvariu de curand, nu stiu prea multe despre acvaristica, si mi-ar prinde bine niste sfaturi de orice gen  smile am pus in el niste pietris verde amestecat cu albastru, 3 plante artificiale, 2 filtre si o "lampa" artificiala legata la o pompa de aer. Pestisorii sunt amestecati dupa cum urmeaza: 4 zebre, 3 sanitari, 6 neoni, 4 xipho, 4 guppy si mai nou, un betta tanar - albastru, nu stiu sigur ce gen, M/F, cred ca M deoarece face bulbuci  :crap


Imi cer scuze pentru calitatea proasta a imaginii, am folosit o camera digitala pe mod -panorama- si am legat 2 imagini...blurred, probabil si din cauza ca lumina vine din fata si nu focalizeaza calumea, iar in sticla acvariului se reflecta lumina de afara pt. ca fereastra e pe peretele din fata acvariului.

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

2

Re: Salutare Tuturor!

Salutare si bine ai venit, cu siguranta o sa iasa un acvariu frumos daca citesti cu atentie si inveti de la colegii mai priceputi, momentan nu-l poti numi acvariu.

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

3 Editat de Sh0oky (2012-05-05 23:24)

Re: Salutare Tuturor!

laur32 A scris:

Salutare si bine ai venit, cu siguranta o sa iasa un acvariu frumos daca citesti cu atentie si inveti de la colegii mai priceputi, momentan nu-l poti numi acvariu.

hehe...vroiam sate contrazic insa mai apoi am dat click si am marit poza. In prima faza credeam ca este un gazon verde si chiar ma miram cum de arata asa bine..:D.


Bine ai venit @RUSU ,este putin de munca la acvariu dupa parerea mea. Dupa cum ti-a spus si colegul @laur32 ,mai studiaza putin pe aici si incearca sa inveti din greselile altora .Daca ai vre-o nelamurire poti intreba,cu siguranta vor veni si raspunsuri. Pentru inceput eu unu asi schimba pietrisul ala verde si asi incerca sa-l faci cat mai natural,desigur sper sa-ti doresti si tu alta. Pana una-alta,spor la treaba si la citit!

4

Re: Salutare Tuturor!

Bine ai venit!! mda...de la distanta pare un acvariu foarte reusit...nu sunt multi care agreaza...pietrisul colorat plantele de plastic...sau..."scafandri"...prin acvarii...se prefera..un mediu cat mai apropiat cu cel natural al pestelui...dar sunt sigur..ca dupa ce o sa mai vezi cateva acvarii...o sa intelegi de ce..sper sa nu te superi pe noi...sunt doar niste sugesti...tie trebuie sa iti placa in primul rand..si apoi..noua...

Ape limpezi iti doresc

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

5

Re: Salutare Tuturor!

@Sh0oky... cred ca ai incurcat putin treburile. Inteleg ca este ziua barbatului... dar totusi  smile
Colegul nostru laur32 este cel care da acele sfaturi, iar RUSU este cel care abia a venit printre noi.  :sok

Re: Salutare Tuturor!

bine ai venit!
nu mai am nimic de spus ce afost au spus colegii mei, poti sa vezi primul meu post sa vezi ca si eu am facut greseli asemanatoare dar mi-am revenit repede si am trecut la munca serioasa.
iti urez multa bafta si rabdare

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

7

Re: Salutare Tuturor!

visiniu A scris:

@Sh0oky... cred ca ai incurcat putin treburile. Inteleg ca este ziua barbatului... dar totusi  smile
Colegul nostru laur32 este cel care da acele sfaturi, iar RUSU este cel care abia a venit printre noi.  :sok

Mii de scuze..ce-i drept azi a fost o zi lunga big_smile. Am modificat greseala,multumesc de atentionare smile.

Re: Salutare Tuturor!

Salut si bine ai venit ! Pe acest forum este un acvarist foarte bun, tot din Baia Mare : Pop Remus .

9

Re: Salutare Tuturor!

scafandrul ala, planta albastra din spate, si planta aia lunga din dreapta erau in acvariu cand l-am cumparat. doar ghiveciul ala din mijloc l-am luat eu in graba...pe 20Lei, bani de care luam 2 plante naturale, si pietrisul la fel, vreo 25 lei. credeti ca as putea sa tin mai mult de 1 betta in 54L? betta asta care il am acuma, e ultimul venit in acvariu, si vad ca se intelege bine cu ceilalti, poate si din motiv ca era intr-un acvariu cu inca vreo 20 betta, si erau linistiti. as vrea sa mai iau unu rosu. legat de plante, ramane asa acvariul..cel putin 2 saptamani, din cauza $.

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

Re: Salutare Tuturor!

Nu stiu daca este bine sa pui doi betta M in acelasi acvariu , se cam bat .

11

Re: Salutare Tuturor!

Bine ai venit Sergiu!
   Acvariul tau nici macar ciclat nu este, de decoruri nu mai zic nimic... sunt groaznice! Pentru inceput ar trebui sa citesti articolul asta, succes!

12 Editat de mirceajifcu (2012-05-06 17:58)

Re: Salutare Tuturor!

Salut RUSU si bine ai venit! Ma vad pe mine la inceput cu pietris colorat, plante de plastic etc. Daca ai o galeata , sugestia mea e sa scoti pestii si sa ii pui inauntru cu incalzitor si pompa aia de aer si sa arunci aproximativ tot ce ai in acvariu. Apoi sa cumperi un substrat fertilizant , ai o multime de ales (JBL Aquabasis e ok), pui un pietris natural 2-3mm de la orice depozit de constructii, dupa ce in prealabil l-ai fiert si spalat foarte bine, apoi pui niste plante easy naturale (de obicei se incepe cu cabomba, echinodorus samd) despre care te informezi care unde se planteaza, sa nu te trezesti ca ai cumparat o planta mica la inceput si o plantezi in fata si creste apoi de nu mai vezi acvariul (been there, done that), pompa de aer nu iti trebuie, faci in asa fel ca returul filtrului sa bata spre suprafata si sa valureasca apa.
Exista in comert bacterii filterstart pe care pe pui pe mediile filtrante din filtru si dupa ce ai pus apa, trebuie ciclat acvariul, si anume pui acei 3 sanitari in acvariu si ii hranesti o doza mica zilnic. Intre timp cumperi un test de no2 si no3 si cand no2 e 0 sau spre 0 poti incepe sa adaugi din pestii din galeata. Sa nu iti fie mila de ei in galeata pentru ca ce ai tu acum in acvariu nu e departe.
Spor la treaba!

PS: Un acvariu nu se pune in lumina directa a soarelui pentru ca il vei avea tot "plantat" cu alge.
PPS: Zicea un coleg mai sus ca acvariul trebuie sa iti placa tie si apoi noua. Ordinea e: sa le placa pestilor si sa corespunda cerintelor lor, apoi cerintelor tale vizuale si cand primesti putina experienta, sa reusesti sa il faci placut si altora.

13

Re: Salutare Tuturor!

Bine ai venit.
Pe viitor, inainte sa mai faci achizitii sa intrebi. Altfel vei arunca banii aiurea

Ofera sfaturi nu jigniri!

14 Editat de Pop Remus (2012-05-06 22:09)

Re: Salutare Tuturor!

Bun venit printe noi, asculta de sfaturile colegilor de pe forum si vei avea acvariu frumos wink
P.S: si eu sunt din Baia Mare big_smile

15

Re: Salutare Tuturor!

Bine ai venit Sergiu!

Re: Salutare Tuturor!

Salut si bine ai venit

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

17

Re: Salutare Tuturor!

Am un acvariu de 4-5L luat in prealabil pt. un pestisor betta. ar fi ok sa pun acolo cei 21 pesti pana se regleaza no2 din noul acvariu? defapt, 18 ca 3 sunt sanitarii... eu cred ca e mic pentru 18 pesti, dar in ideea in care nu dureaza mult chestia cu no2 no3...  neutral cabomba am vazut la Gold Plaza/9lei si erau destul de frumoase. Ah, sa va zic ce teapa am luat cu sanitarii. Nefiind cunoscator, ma duc si eu sa iau pesti..."4 din aia, cu 4 din aia...6 din aia.." si ajung la sanitari, cer 3...imi da 3...ma taxeaza la ancistrus - 7 lei, si imi da din aia albi, care erau 3.5 lei (am studiat ulterior si mi-am dat seama ca nu am ancistrus) sad ma simt prost si acuma..dupa o saptamana, dar Luni, adica maine dimineata, ma duc sa le cer inca 3. am fost acu 2 zile si nu era tipa aia, era celalalt schimb, dar am lasat vorba, si maine va fi sefa acolo. hihi :frogp

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

18

Re: Salutare Tuturor!

RUSU A scris:

Am un acvariu de 4-5L luat in prealabil pt. un pestisor betta. ar fi ok sa pun acolo cei 21 pesti pana se regleaza no2 din noul acvariu? defapt, 18 ca 3 sunt sanitarii... eu cred ca e mic pentru 18 pesti, dar in ideea in care nu dureaza mult chestia cu no2 no3...  neutral cabomba am vazut la Gold Plaza/9lei si erau destul de frumoase. Ah, sa va zic ce teapa am luat cu sanitarii. Nefiind cunoscator, ma duc si eu sa iau pesti..."4 din aia, cu 4 din aia...6 din aia.." si ajung la sanitari, cer 3...imi da 3...ma taxeaza la ancistrus - 7 lei, si imi da din aia albi, care erau 3.5 lei (am studiat ulterior si mi-am dat seama ca nu am ancistrus) sad ma simt prost si acuma..dupa o saptamana, dar Luni, adica maine dimineata, ma duc sa le cer inca 3. am fost acu 2 zile si nu era tipa aia, era celalalt schimb, dar am lasat vorba, si maine va fi sefa acolo. hihi :frogp


trebuie sa ai mare grija si cu compatibilitatea intre pesti...este un tabel pe undeva...cu ce poti tine impreuna cu ce..!!

La fel...si cu numarul pestilor...in litri de apa....
daca esti atent...pe forum...o sa gasesti toate detalile astea..care iti sunt esentiale

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

Re: Salutare Tuturor!

RUSU A scris:

Am un acvariu de 4-5L luat in prealabil pt. un pestisor betta. ar fi ok sa pun acolo cei 21 pesti pana se regleaza no2 din noul acvariu? defapt, 18 ca 3 sunt sanitarii... eu cred ca e mic pentru 18 pesti, dar in ideea in care nu dureaza mult chestia cu no2 no3...  neutral cabomba am vazut la Gold Plaza/9lei si erau destul de frumoase. Ah, sa va zic ce teapa am luat cu sanitarii. Nefiind cunoscator, ma duc si eu sa iau pesti..."4 din aia, cu 4 din aia...6 din aia.." si ajung la sanitari, cer 3...imi da 3...ma taxeaza la ancistrus - 7 lei, si imi da din aia albi, care erau 3.5 lei (am studiat ulterior si mi-am dat seama ca nu am ancistrus) sad ma simt prost si acuma..dupa o saptamana, dar Luni, adica maine dimineata, ma duc sa le cer inca 3. am fost acu 2 zile si nu era tipa aia, era celalalt schimb, dar am lasat vorba, si maine va fi sefa acolo. hihi :frogp

1. Nici vorba sa pui 21 de pesti in 5l, mai bine ii arunci la wc, ii scapi de o suferinta.
2. Nu te lua niciodata dupa imbecilii care vand la shopuri, 90% din ei habar nu au si vor doar sa vanda, iar cei ce stiu nu isi "sapa" magazinul. Mor pestii, cumperi altii, merge biznisu. Aici am trait o faza in magazin in care a venit o femeie cu 3  pangasiusi morti in punga si i-au schimbat cu alti pesti pentru ca "incepatorul" care i-a vandut nu a stiut ca nu se pot tine in nano de 40l, nu mi-a venit sa cred. Si nu mai cumpara pestii dupa culori si dupa pofta inimii , mai bine ii treci pe o lista si cand ajungi acasa citesti cate ceva despre ei, cu cine ii poti pune in acvariu, pretentii, cat vor fi de mari samd. Nu cred ca a gresit pentru ca vroia cei 3.5 lei in plus, ci pur si simplu ea atata intelege despre acvaristica.

20 Editat de RUSU (2012-05-08 13:19)

Re: Salutare Tuturor!

Azi dimineata am gasit o femela xipho si un mascul guppy.."dormind". Din 4 guppy am gasit doar 1, restu 3...ce s`o fi intamplat cu ei ? am ramas cu 6 neoni 6 sanitari 1 betta 4 zebre si 3 xipho

Am gasit si ceilalti guppy, aceeasi soarta...  sad

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!