Subiect: Acvariu de jucarie

Am gasit in sfarsit un betta pe placul meu (mascul), despre care inca nu stiu ce sa cred, e halfmoon, e superdelta, oricum e frumos foc, cu o fustita pe masura si foarte ciudat colorata, albastru, rosu, dungi albe, jumatate din inotatoarea dorsala e punctata, jumatate colorata, in doua cuvinte e superb si ciudat.
I-am cumparat doua femele roscate, cu piele rozalie si ochi albastrii betta crown si l-am pus in prima faza cu crevetii red cherry.
De curand i-am facut propriul lui acvariu 30*25*25, care arata cam ca in poza si s-a si pus pe "spumat".
Dotari minimale: filtru un Atman hang on de 50l / ora vine luni impreuna cu un incalzitor de Resun 25w si o lampa hailea de 11w, nisip de 1mm Dennerle alb si o radacina.

2

Re: Acvariu de jucarie

Eeee.... asta da poza cu "betanu"  :sok
Se pare ca ai nimerit ce cautai  :noroc

Re: Acvariu de jucarie

Da, dar inca nu sunt foarte sigur ce tip e. Inotatoarea dorsala se ridica perpendicular pe peste cand e suparat  lol si da impresia de o semiluna impreuna cu coada si inotatoarea anala. Acum poate altii cu ochi mai bun si cu mai multa experienta isi dau seama din poza.

Re: Acvariu de jucarie

Dupa cateva zile in masculul fugea dupa o femela si ea fugea dupa cealalta femela, am separat ultima femela si cuplul de indragostiti s-a pus pe treaba. Marti au iesit puisorii si in prima faza am crezut ca masculul ii mananca, dar de fapt ii colecteaza in gura si ii pune inapoi in spuma  lol . Ii hranesc cu novo baby 01 si cu apa cu parameci din propria cultura de cartofi si fan. De maine incep sa le pun si artemia proaspat eclozata.
Ah, femela e in alt acvariu exilata ca masculul in loc sa se ocupe de pui, tot o fugarea.

Re: Acvariu de jucarie

Bravo Mircea ! Astept poze cu micutii cand vor fi pregatiti de o sedinta foto  :fok

Re: Acvariu de jucarie

Sper numai sa traiasca, au deja 1 saptamana, unii sunt mai mari, altii mai mici, deocamdata mi-ar trebui  lol o camera foarte foarte buna sa ii pot poza. Masculul e super, pe unde ii prinde, ii ia in gura si ii duce la cuib.
Sarcina de a ecloza artemiile i-am incredintat-o unui prieteni vechi din USA (poza 1)... lol
Poate ma ajuta cineva cu mai multa experienta si ochi mai bun sa imi dau seama ce fel de mascul e asta? Eu am ajuns la concluzia ca ar fi un super delta tail. Am citit ca diferenta intre un halfmoon si super delta ar fi la ca halfmoon coada se deschide la 180 de grade si la superdelta mai putin.

Re: Acvariu de jucarie

Mircea , asta a fost buna Old Jack cu artenia  lol  , esti un mixolog foarte bun  lol

8 Editat de mirceajifcu (2012-05-28 15:47)

Re: Acvariu de jucarie

Stii vorba din popor "mai bine ii duc dorul decat grija"? Prin miscarea asta mi-am facut-o singur, ca acum ii duc dorul si totusi trebuie sa ii port si de grija la sticluta  lol. Si vazand-o toata ziua acolo cu hrana pentru pesti si nimic pentru mine ma cam enerveaza...

9

Re: Acvariu de jucarie

Felicitari pentru pui si pentru minunatul exemplar de betta(si eu cautam inainte exemplare cat mai ciudate,si asemeni tie foarte rar am gasit unii masculi sa imi placa cu adevarat).Parerea mea e ca masculul este half-moon,de aici pare sa se deschida la 180,si mai ales are aripioarele identice ca ultimul half-moon pe care l-am avut.

0732628893

10

Re: Acvariu de jucarie

mirceajifcu A scris:

Sarcina de a ecloza artemiile i-am incredintat-o unui prieteni vechi din USA (poza 1)... lol

   Daca vrei creveti frumosi trebuie sa le dai ce e mai bun... deci poti incerca si cu Chivas Regal lol

Re: Acvariu de jucarie

Sdanut A scris:

Felicitari pentru pui si pentru minunatul exemplar de betta(si eu cautam inainte exemplare cat mai ciudate,si asemeni tie foarte rar am gasit unii masculi sa imi placa cu adevarat).Parerea mea e ca masculul este half-moon,de aici pare sa se deschida la 180,si mai ales are aripioarele identice ca ultimul half-moon pe care l-am avut.

De aia intreb si eu, pentru ca am vazut exemplare de super delta si la al meu coada in jos se deschide in unghi de 90 de grade cu corpul, dar cea de sus inca in toata splendoarea ei. Nu ai idee cat am cautat un exemplar "ciudat" cum zici tu, asta nu are nici o culoare, de la albastru, la rosu, gri, dungi si puncte albe pe inotatoare, capul nici nu stiu ce culoare are, ca depinde de lumina, cert e ca la lumina are tenta argintie...

Cristi, nu imi tradez asa usor prietenii , cu Jack ma stiu din liceu, desi sincer iti spun ca Chivasul obisnuit de 12 ani nu e mai bun si oricum e la acelasi pret.

PS: Artemiile sunt pentru puii de betta, iar taticul lor papa pui red cherry de proasta calitate  lol .

12

Re: Acvariu de jucarie

mirceajifcu A scris:

Cristi, nu imi tradez asa usor prietenii , cu Jack ma stiu din liceu

   Daca-ti este prieten asa vechi ar trebui sa-i spui John:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3iXSu31sg7Y[/youtube]

lol

Re: Acvariu de jucarie

mai, ce e aici? bar de negri?  :apl

frumosi pestii, sa-ti traiasca!!!

I challenge myself everyday!

14 Editat de mirceajifcu (2012-05-29 15:29)

Re: Acvariu de jucarie

Hahahahaha, nu am stiut faza asta, e mirifica  lol  lol . Pai sunt 10 ani de cand am facut cunostiinta, deci nu pot spune ca ne stim de o vesnicie  lol , dar indeajuns incat sa ii pun in maini soarta bettanilor mei:D. Sunt sigur ca sunt persoane , chiar pe acest forum care pe vremea cand serveau un paharel de "John Daniels", eu inca ma scobeam in nas si imi mancam mucii  lol .

15 Editat de mirceajifcu (2012-05-29 15:32)

Re: Acvariu de jucarie

BrindushaP A scris:

mai, ce e aici? bar de negri?  :apl

frumosi pestii, sa-ti traiasca!!!

Mersi Brandusa si nu, un e bar de negri, ci de betta  lol sau Betta Gentlemens Lounge.

Re: Acvariu de jucarie

Topicul se poate inchide, acvariul e pe tusa si poze cu puii , acum adolescenti, voi pune in celalalt topic. Multumesc!