Subiect: Salutari tuturor!

Salutari tuturor.

M-am decis si eu sa imi fac un cont, pana acum intram pe forum de pe contul sotului meu  :smoke
Ma numesc Brindusa Pana, am 27 de ani si sunt din Bucuresti.
Daca va intrebati ce este cu poza de la avatar m-am gandit ca daca sotul meu a pus la poza catelul, trebuia sa promovez si eu pisoiul, nu?  :apl
Pasiunea pentru acvarii am luat-o de la sotul meu in 2011, pe atunci aveam un acvariu mai micut de aprox 65 litri. Intre timp am renuntat la el si am facut altele doua.

Cel pe care doresc sa vi-l prezint acum este acvariul meu de guppy. Ador guppy, personal ii consider cei mai frumosi pesti (fara suparare big_smile). Acvariul nostru de guppy este unul micut de 30 litri brut (40L, 25l, 30h), homemade cu 2 neoane osram de 18W fiecare. Un neon este insa mai vechi, ma indoiesc ca lumineaza mai mult de 10W.

Pentru curatarea apei am un filtru (apare verde in poze, nu ma intrebati de debit  big_smile ). De asemenea am si un incalzitor de 50W care momentan a fost inlocuit de un cooler pentru a nu transforma acvariul intr-o minunata ciorba.

Populatie:
- cam 20-30 guppy maturi si inca vreo 30 pui (leopard cam 3 tipuri, tuxedo rosu, blue moscow, galben 1, platinum 2, portocalii, unul in genul blue moscow dar aproape negru, indigo si inca vreo 5 tipuri care nu stiu cum se numesc)
- sanitari am 6 cory (2 panda, 2 zebrati, 2 verzui)
- am temporar 10 pui de kribensis pana in 1,5cm care vor ajunge in acvariul mare (180l brut) atunci cand vor mai creste
- 4 neoni
- 3 melci pomaceea - refugiati din acvariul mare unde erau mancati de Kribensis
- 10-15 melci de substrat
Pestii sunt achizitionati din Animax, de pe acest forum, din Coralis si de pe okazii. Acvariul a fost infiintat in luna martie, iar cei mai vechi pesti din acvariu ii am din ianuarie. De fapt un melc pomaceea are aproape un an big_smile

Nisipul este luat din Hornbach, este simplu cu granulatie de 2-8 mm cred ca vreo 5kg. Am si cateva plantute care sincer nu stiu cum se numesc.

Ca mancare folosesc: Tetra Guppy, Inima de vita (varianta pentru broscute), niste fulgi de la Tetra pentru culoare si niste mancare de la Tetra pentru discus pentru Kribensis (din care se infrupta si Cory si Pomaceea - astia oricum cred ca mananca de toate  big_smile ).

Solutii de tratare folosesc doar Algol (cred ca de la JBL) si un fertilizant de la Sera. Am mai folosit verde malachit atunci cand am observat o tendinta accentuata a guppylor de a se freca de nisip sau cand aveau cozile stranse. Schimb de apa cam 1/3 la 5 zile.

Imi cer scuze de calitatea scazuta a pozelor, asa cum banuiesc ca v-ati prins sunt facute cu telefonul mobil.

I challenge myself everyday!

Re: Salutari tuturor!

Bine ai venit ! Foarte frumosi guppy  :apl  :apl  :apl

3

Re: Salutari tuturor!

Bine ai venit, intr-adevar frumosi guppy.

Re: Salutari tuturor!

Bine ai venit Brindusa!

Re: Salutari tuturor!

Foarte frumooooss, si sa  mai fie, in continuare! :apl

><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
¯`·.¸.  . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´

Re: Salutari tuturor!

multumesc pentru urari!!!!

I challenge myself everyday!

Re: Salutari tuturor!

alte cateva poze de o calitate mai buna

I challenge myself everyday!

Re: Salutari tuturor!

bine ai venit!!!!!!!!!!!!!

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Salutari tuturor!

rodoselada A scris:

bine ai venit!!!!!!!!!!!!!

merci!!!!!!!!

I challenge myself everyday!

Re: Salutari tuturor!

Salut si bine ai venit, frumoasa colectie ai de gupy, sa iti traiasca!

11

Re: Salutari tuturor!

BIne ai venit ! imi place aranjamentul acvariului...o mica obiectie...cred ca sunt un pic cam multi pestisori..in acvariul tau...in rest sa iti traiasca gupani..   :sbr

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

12

Re: Salutari tuturor!

Salut si bine ai venit  :sok