1 Editat de PinzariuMihai (2012-05-27 00:51)

Subiect: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Salut. Numele meu este Mihai, am 22 de ani, Bucuresti si am intrat in comunitatea dumneavoastra pentru a capata experianta in acest domeniu. Momentan sunt la inceput. Am 2 acvarii marca Diversa, unul mic 40x25x25, iar celalalt este de 60x30x30. Pe parcursul zilei de azi voi adauga si poze cu cele 2 acvarii si voi astepta pareri, sfaturi pentru a corecta(adauga) ceea ce este nevoie pentru conditii cat mai bune.

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

bine ai venit printre noi, asteptam sa ne prezinti acvariile tale

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Salut si bine ai venit ! Asteptam pozele big_smile

4 Editat de mirceajifcu (2012-05-06 16:13)

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

"Slaut" si bine ai venit! Poze si detalii  :sok  :sok

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

bine ai venit!!

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

6

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Bine ai venit!

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Bine ai venit Mihai!

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Am bagat niste poze...nu prea au ele o calitate asa buna din cauza aparatului foto. Aici am pozat acvariul cel mare 60x30x30, unde am un jur de 40 de litrii de apa. Ca substrat am un pietris alb-negru cumparat de la pet-shop + 3 plante naturale. Ca pesti am mers pe 3 rase care se inteleg intre ele: molly, xipho si guppy. Molly( 8 femele, 1 mascul) , Xipho( 7 femele, 2 masculi) , Guppy ( 5 masculi, 2 femele).

9 Editat de PinzariuMihai (2012-05-06 18:09)

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Iar aici este acvariul cel mic care contine 11 Tetrazone, in aproximativ 24 litrii de apa 40x25x25 + 2 plante naturale. Substralul la fel ca in cel mare.

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

ce substrat ai  in cel mic? si ca sfat scoate barcuta nu da bine foloseste ce va natural o buturuga sau o piatra cu plante pe ele gasesti la sectiunea vanzari au colegii.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

In cel mic am un substrat luat de la pet shop. Sincer sa fiu nu prea ma pricep in acest domeniu, deasta am intrat sa ma sfatuiesc cu voi. In legatura cu corabia o sa o scot.

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Acvariile par destul de bine intretinute , se vede ca ai grija de ele  :fok
Totusi trebuiesc facute cateva schimbari daca iti doresti un colt de natura la tine acasa: Asa cum a spus si colegul trebuie scoasa barca din bazin . Substratul din ambele acvarii este cam mare pentru acvariile plantate (marimea ideala 2-3mm) Vad ca bagi prea mult oxigen , este suficient valul facut de filtru.Ambele acvarii sunt suprapopulate.Daca iti doresti plante naturale trebuie sa bagi co2 in bazin, cauta la "solutii alternative pentru aparatura "ca acolo gasesti multe informatii utile.Iluminarea nu trebuie neglijata , neoanele trebuie sa fie speciale pentru acvarii plantate si in afara de asta mai trebuie facuta si fertilizare cu substante macro si micro(vand colegii de pe forum la preturi accesibile) Succes !

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Pai va rog sa imi spuneti cu ce sa incep....Primul pas l-am inteles...scosul corabiei din acvariu. Dar nu mai departe chiar nu stiu ce sa fac. Trebuie sa fac totul pe pasi marunti sa inteleg ceva. Puteti da cateva sfaturi gen:
1.
2.
3.
4.
5.
si asa mai departe. Va multumesc frumos

14

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Citeste articolul asta, te va ajuta sa intelegi cum sa-ti amenajezi si intretii un acvariu in conditii optime.

15

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Bine ai venit!!...intradevar acvarile sunt curate..si ingrijite...dar sunt un pic cam..departe...de mediul natural al pestilor...sunt ferm convins...daca te apuci si citesti cateva articole...si mai vizionezi acvarile colegilor...o sa iti vina idei...
Ape limpezi iti doresc

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

16

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Bine ai venit, rabdare si spor la citit  :fok

Ofera sfaturi nu jigniri!

17 Editat de PinzariuMihai (2012-05-06 20:05)

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Am citit toate astea dar este greu cat de cat de inteles de unul singur toata documentatia. Aici in linkul prezentat iti scrie direct ca la manual, nu o prezentare pentru incepatori cu pasii de urmat. Mie mi-ar trebui sprijin total. (magazine, numele substraturilor, calitatea lor, plantele, numele lor....etc). Nu imi este de ajutor substantele prezentate daca eu nici macar nu stiu cu ce se mananca si cu ce sa incep.....Adica in documentatie imi sunt prezentate elementele componente ale acvariului( nu imi spune exact ce alegere sa fac si cum este mai bine)

18

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Ti-am lasat un pm

Ofera sfaturi nu jigniri!

19

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Salut si bine ai venit  :sok

Re: Acvariu 60x30x30 apa dulce. Incepator

Multumesc pentru urari si sper sa prind cate ceva de la voi.