Subiect: GH 16

Ce se poate tine la GH 16? Nu stiu cum influenteaza un asemenea GH crescut viata pestilor sau daca are vre-un rol...

Re: GH 16

GH 16 nu e mare , dintre pestii pe care ii cunosc doar discusii nu rezista , or mai fi si altii nu zic, dar sunt prea rar raspanditi in acvaristica pentru a-i lua in seama.
Aceata duritate are un rol negativ asupra conditiilor in care trebuie tinuti anumiti pesti pe care vrem sa-i inmultim,de pilda neonii tinuti in apa dura devin infertili. Pe de alta parte microrasbora galaxy despre care se spune ca traiesc in apa moale si ph mic ,cu toate ca au fost tinuti in apa cu duritate 20 inainte sa ajunga la mine , vad ca se inmultesc , am vazut pui in bazin .Cred  ca o sa-i scot in alt acvariu poate imi fac un banc lol de MG .

Re: GH 16

Hmm eu am deja de ceva vreme microrasbora mosquito si inca nu au miscat nimic...

Re: GH 16

Am uitat sa precizez ca la mine in bazin duritatea este cam 10GH ,dar totusi se inmultesc dupa ce au stat 1 an in duritate 20 ,deci sunt mai putin pretentiosi decat neonii (perechile fertile).
Referitor la microrasbora mosquito cum vrei sa hranesti puii (in cazul in care vor aparea) , ai ceva cunostinte despre hrana micutilor ?

Re: GH 16

Habar nu am, desi cu atatia creveti cred ca nu au mari sanse daca depun icrele. Am artemia congelata si iar ceva "pudra" de ceva vietati iar congelata. Si o sa caut reteta cu ou daca e cauzl si am si JBL Baby.