Subiect: revin cu cateva intrebari

Revin cu ceva intrebari...

In wee vreau sa le "renovez casa pestilor", un nou setup, voi pune o buturuga de vita de vie "preparata" in prealabil voi schimba pietrisul ala oribil albastru cu unul alb de 2-3 mm si voi mai adauga substart fertil Aqua baseis de la JBL.

Problema mea este ca acum ma scaie o alga  Staghorn, ideea este ca nu as vrea sa o "car" dupa mine in noul setup si nici nu as vrea sa arunc plantele pe care le am acum - pe cat posibil asta. Citisem un articol in care spunea ca poti sa bagi plantele in clor diluat in apa - cantitatea nu o stiu exact. Acum nu am Co2 dar vreau sa fac o bomba in noul setup eventual sa adaug Esycarbo. Cine a mai avut alga asta si cum a scapat de ea?
Poze cu alga nu am dar am identificat-o intr-un catalog si sunt sigur ca ea este - dezvolta pe plante firicele subtiri si negre uneori si ff lungi daca nu le curat.

Si Problema nr. 2 - Daca schimb pietrisul care stiu ca acolo stau cele mai multe bacterii benefice si fac si un schimb de apa de ~ 50% ,schimb si tot decorul dar fara sa ma ating de filtru evident, exista posibilitatea sa mi se decicleze acvariul ?

Mercic anticipat.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

2 Editat de Pop Remus (2012-05-09 18:14)

Re: revin cu cateva intrebari

Salut:
1.Poti incerca si cu spirt medicinal si pui planta respectiva 10-12 secunde intr-un paharel cu spirt dar sa nu o lasi mai mult de 10-12 secunde ca spirtul arde planta,au am incercat asa si a mers wink si plantele unde poti,rupi frunzele cu alga wink
2.Pastreaza daca poti vreo 60-70% din apa ca v-a fi mai bine, si pastreaza filtrul asa cu bacterii in el wink
Bafta si mult noroc sa ai... smile

Re: revin cu cateva intrebari

Pop Remus A scris:

Salut:
1.Poti incerca si cu spirt medicinal si pui planta respectiva 10-12 secunde intr-un paharel cu spirt dar sa nu o lasi mai mult de 10-12 secunde ca spirtul arde planta,au am incercat asa si a mers wink si plantele unde poti,rupi frunzele cu alga wink
2.Pastreaza daca poti vreo 60-70% din apa ca v-a fi mai bine, si pastreaza filtrul asa cu bacterii in el wink
Bafta si mult noroc sa ai... smile


mercic de raspunsul punctual si promt - acum ca incepatorul.. mai am o intrebare - spirtul sa fie nediluat sau il diluez cumva in apa?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: revin cu cateva intrebari

Eu am pus spirt nediluat wink cam 120ml am pus intru-un pahar wink

Re: revin cu cateva intrebari

Pop Remus A scris:

Eu am pus spirt nediluat wink cam 120ml am pus intru-un pahar wink

mercic de sfaturi   ^:)^  - o sa scufund plantele in spirt si dupa "renovare" revin cu poze pt. "critici" si sfaturi.    big_smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: revin cu cateva intrebari

Ok asteptam,ATENTIE!!! dupa ce lasi plantele 10-12 sec. in spirt le clatesti de mai multe ori cu apa de la robinet wink

Re: revin cu cateva intrebari

Gata - am inteles am inregistrat si asa o sa o fac -
Am vazut ca si la faza cu clorul asa se recomanda sa fie clatite bine

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: revin cu cateva intrebari

Ok, bafta...  :sok

9 Editat de mirceajifcu (2012-05-12 15:54)

Re: revin cu cateva intrebari

Remusica, tu ai cam confundat metodele. Plantele se spala cu un spray sau cu pensula si apoi se spala in abundenta si metoda se repeta. Daca le lasi in apa 12 secunde ai sansa sa arzi plantele, sa se imbibe cu spirt si o cantitate mica de spirt intr-un acvariu mic = > pestii vor inota cu burtile in sus datorita faptului ca in compozitia colorantului din spirt este sulfat de cupru, foarte daunator pentru pesti. Se depune pe branhii si mor sufocati.
Machiaveli, incearca tu mai bine metoda cu clorul, e mai sigura  si incercata de multa lume.
Dar astea sunt doar metode temporare, daca ai avut staghorn in primul acvariu si intre timp nu stii de ce a aparut si ce ai facut gresit, degeaba speli plantele, cu SIGURANTA il vei avea si in al doilea acvariu. Algele se indeparteaza prin studiu si gasirea unei balante intre fertilizare (aici intra si co2) si lumina, astfel incat sa nu mai apara, nu spalaturi cu tot felul de substante.

10

Re: revin cu cateva intrebari

Si e am avut staghorn, nici cu restart nu am scapat de el sad
Din fericire, am reusit sa-i dau de cap. Metoda.... nu o stiu sigur: in disperare de cauza am actionat cu toate metodele: apa oxigenata, marirea filtrarii, schimburi masive de apa, supradoze de easy carbo, reducerea alimentatiei la pesti...
Am in acvariu alge, dar staghornul nu mai este printre ele.
Iti urez bafta in eradicarea ei.
Ca si observatie personala: plantele aclimatizate si lastarii noi din acvariu nu sunt lovite de aceasta alga. Cele noi, au tendinta de a se umple de acea alga (dupa indepartarea frunzelor vechi, cele noi nu au mai facut)
Poate ca nici acvariul nu a ajuns la "maturitate"si asta o fi o cauza....

Re: revin cu cateva intrebari

cred ca cea mai mare problema a mea e lipsa de Co2 - o sa incerc cu easy carbo si eventual cu o boomba.
Va multumesc de sfaturi - Am facut metoda cu spirt deja  :smoke .
Am cam tulburat apa cand am turnat in acvariu apa noua si acum deocamdata pestii mei stau intr-o galeata in apa veche din acvariu cu o piatra de aer dar nu ii pot tin :smoke  prea mult  asa .  sad
Acum imi e si frica sa ii bag in acvariu inapoi  sad  .
Plantele le-am clatit ff bine si tinut in alta apa cam o ora dupa "operatiunea spirtul". 
Pufff

Scopul scuza mijloacele! Oare?

12 Editat de machiaveli (2012-05-13 10:45)

Re: revin cu cateva intrebari

Aseara am facut un lucru barbar  hmm  - am introdus in acvariu doi neoni  big_smile .
Azi ii vad plibandu-se prin acvariu teferi, deci nu poate fi vorba de otravit- probabil mureau neonii deja daca era o intoxicatie cu spirt, ei fiind si mai sensibili. In cursul zilei de azi voi introduce si ceilalti pesti si de maine voi face schimburi de apa zilnice cam o saptamana asa pt. orice eventualitate.
Si sa nu uit firele de alga care au mai ramas pe plante sunt albe nu mai sunt negre cea ce deduc ca e moarta smile
Mercic tuturor pt. sfaturi incao data  :hug

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: revin cu cateva intrebari

Daca ai facut modificarile despre care vorbeai, parerea mea e sa mai astepti pana pui pestii si fa niste teste de apa sa vezi daca acvariul mai e sau un ciclat. Parerea mea e ca s-a deciclat. Pestilor le e mai bine in acea galeata cu piatra si cu schimburi de apa zilnice decat intr-un acvariu neciclat.
Si daca ai acelasi filtru si mai ai si 50% din vechea apa, ne auzim cand reapare staghornul  :sok